Google expanduje a Amazon se dočkal české pobočky (komentář)

2

Google v tomto týdnu rozšířil svůj internetový obchod Google Play. Konkrétně se jednalo o Hudbu, Filmy a Zařízení. Bohužel se to nikterak nedotklo našeho specifického trhu, místo toho dostaly přednost ty rozvojové. Ano, čtete správně, Google totiž rozšiřoval své služby do takových zemí jako Aruba, Kambodža nebo Rwanda. Tyto země se dočkaly služby Play Movies a stalo se tak pravděpodobně díky nízké míře byrokracie a úředního jazyku, který je zde zastáván z většiny případů angličtinou nebo francouzštinou. Mnohem důležitější faktory jako je kupní síla nebo samotný přístup internetu však paradoxně hrají u Googlu menší roli. Rwanda internet Tenhle krok Googlu upřímně stále zcela nechápu a nepřijde mi jako zrovna dvakrát ekonomicky výnosný. Pokud to ale vezmeme z druhé strany, tak u nás by Filmy Google Play měly s největší pravděpodobností stejný efekt, jako právě ve Rwandě. Momentálně totiž v knihovně filmů najdeme pouze obsah v angličtině, němčině a francouzštině. To by zase tak nevadilo, kdyby do koupeného filmu šlo vložit vlastní titulky stáhnuté z fanouškovského fóra. To bohužel nejde a jedinou možností je film stáhnout do počítače, kde si jej můžete přehrát například skrze VLC přehrávač, který už ony titulky třetích stran bez problémů zvládá. no subtitles U hudby se lokalizace nemusela prakticky vůbec řešit. U filmů je ale trochu problém, když nerozumíte dialogům a ruku na srdce, kolik nás je takových, že si vystačí s původním zněním a neochudí se tak o ty nejlepší pointy vtipů. Povyk okolo nespuštění Filmů Google Play v Česku bych nebral zatím příliš vážně. Dokud nebude databáze filmů obohacena o alespoň filmy s českými titulky, stejně dle mého názoru není příliš o co stát.   Opačná situace však nastává u Google Play Devices. Díky této sekci v Google Play si můžete nakupovat zařízení Nexus, Google Play Edition a Chromebooky nebo nově také Chromecasty. Tuto službu by určitě nejeden fanoušek amerického vyhledávacího giganta přivítal s nadšením i u nás. Želbohu ani této služby jsme se v minulém týdnu nedočkali. Přednost dostaly větší země jako Kanada, Německo nebo třeba Francie. Dočkalo se však i takové Rakousko, na nás i naše sousedy z bývalého východního bloku, se samozřejmě opět zapomnělo.

amazon brno

Možná se ale blýská na lepší časy. Americký Amazon se konečně dohodnul s českými zastupiteli na prodeji pozemků pro výstavbu druhého skladu, který by měl zásobovat celou Moravu, Slezsko a také Horní Rakousko. Z nepochopitelných důvodů stavbu třikrát odmítli brněnští zastupitelé a celou situaci a především miliardovou investici nakonec musel zachraňovat Jihomoravský kraj, který Amazonu poskytl vlastní pozemky poblíž brněnského letiště v Tuřanech. 

keep-calm-and-love-my-chromebook

Takto obrovská investice by mohla posílit Českou republiku v globálním měřítku a napomoct tak vstupu třeba právě Google Play Devices. Mimo to, skrze Amazon se dá koupit také většina elektroniky, kvůli které byste jinak museli zřizovat účet na Shipito.cz včetně Chromebooků, jež v poslední době zažívají raketový růst. Amazonu už tak v cestě nestojí téměř nic a k dokonalosti mu již s nadsázkou schází pouze funkční česká doména. Amazon Europe Tento týden byl na novinky až nebývale bohatý a to jsem se ani nezmínil o nových chytrých hodinkách Moto 360, které jako první nabídnou kulatý displej a upravený Android Wear. Cena je však zatím neznámá a veškeré otázky okolo výdrž nebo hardwarových parametrů také. Motorola se pouze nechala slyšet, že jejich hodinky budou kompatibilní se všemi Android 4.3 novějšími a na trh by se Moto 360 měly dostat během letošního léta. Našince určitě potěší již přislíbená globální dostupnost. google-smartwatch-2-600x375

2 KOMENTÁŘE

  1. moc tomu nevěřím,že by amazon udělal českou doménu.Byl tu nějakou dobu ebay.cz a pak byl převeden na ebay.com. asi k tomu byl nějaká důvod.
    Jinak kdyby tu prodával amazon bylo by to paráda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here