Androidmarket.cz

Česká (r)evoluce mobilních operátorů – věřte nám, my vám ale ne

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o nabídky mobilních operátorů určitě zaznamenal, že nedávno na český trh vpadla’ tarifní revoluce. O2 rozpoutalo neuvěřitelný souboj. Během několika hodin jsme mohli vidět na webu improvizovanou nabídku neomezených balíčků od  T-Mobile, na které bylo vidět, že byla dělána doslova a do písmene na koleni (tarify se různě překrývaly, nabízely se jak standardní drahé neomezené balíčky, tak i ty zlevněné). Vodafone se přidal o trochu později a jeho momentální nabídka vypadala také více než improvizovaně. Uběhlo několik týdnů a nabídka neomezených balíčků mobilních operátorů se dostala do finální podoby.

T-Mobile přišel s tarify S námi, Vodafone si vypůjčil REDové balíčky, které již nějaký ten pátek úspěšně aplikoval v zahraničí (Vodafone UK) a O2 jen kosmeticky vylepšil balíčky, aby se vyrovnal nově lepší nabídce konkurence – navýšil datový limit. Ceny neomezených tarifů spadly z nemyslitelných částek (vždy kolem 3 500 Kč) na celkem příznivé ceny (se závazkem na 24 měsíců jsou to konkrétně ceny: 749 Kč T-Mobile, 699 Kč Vodafone a 749 nebo 699 Kč O2 – 699 Kč v případě mladého člověka nebo naopak seniora). O2 nabízí ještě slevu 100 Kč, v případě, že si pořídíte internet na doma. Slevu Vám nakonec strhne z celkové faktury, což je velice příjemné.

Ač je momentálně T-Mobile nejdražší (nenabízí žádnou slevu pro studenty/seniory), ceny mobilních paušálů se více méně vyrovnaly, rozdíl 50 Kč už téměř nikdo neřeší. Nedávno jsme se dozvěděli, že na neomezené tarify přešlo více než 10 % všech mobilních zákazníků (což však zahrnuje i nižší neomezené balíčky, například neomezené volání + SMS do vlastní sítě, menší internet atd..), dnes může být toto číslo ještě větší. My si dnes nejen srovnáme AKTUÁLNÍ nabídky na neomezené balíčky, dnes se podíváme také na úskalí, na které můžete u jednotlivých balíčků/operátorů narazit. Také se podíváme na zvýhodněné mobilní telefony/telefony na bezúročné splátky, které mobilní operátoři začali nabízet.

Dnes společně odkryjeme všechny pododkazy, podnabídky a malé písmo. Podíváme se také na srovnání balíčků a jejich případné výhody/nevýhody.

T-Mobile – čistě, jasně? OMYL

Jelikož jsem zákazníkem zmíněného operátora, zajímala mě nejvíce. T-Mobile přišel s neomezenými balíčky, které se souhrně jmenují ,,S námi’’. My se společně podíváme, nakolik je nabídka opravdu přehledná a jasná, jak na první pohled vypadá. T-Mobile dále nabízí balíčky pro mladé, čímž se snaží ospravedlnit, že nenabízí žádnou slevu na neomezené balíčky oproti O2, každopádně o těch se dnes bavit nebudeme, protože nesplňují podmínky neomezeného volání/SMS.

Nabídka čítá pouze 3 varitanty, což dělá z nabídky opravdu velice přehledné místo. T-Mobile byl dříve přeborníkem co se týče názvů tarifů  a jejich počtem daleko převyšoval konkurenci, i když to byly mnohdy balíčky, které se lišili jenom v naprostých detailech, situace se tedy rapidně zlepšila:

 S námi v síti: 249 Kč

 S námi v síti+: 499 Kč

S námi síť nesíť: 749 Kč

Důležité informace navíc:

Cena za volání a SMS u nižších neomezených balíčků více méně kopíruje nabídky konkurenčních operátorů, přesto nalezneme odlišnosti. T-Mobile totiž hlavní přehlednou stránku musel nějak doplnit, a tak v dolní části umístil odkaz: Je dobré vědět. V této záložce najdeme opravdu spoustu dalších důležitých informací. Podívejme se na výtažek těch nejdůležitějších informací:

Bezúročné splátky:

Ještě větší rozhořčení na mě spadlo v případě, že bych jevil zájem o mobilní telefon na splátky. Základní podmínkou pro získání telefonu na bezůročné splátky je samozřejmě zakoupení spolu s některým výše uvedeným ,,neomezeným’’ balíčkem, což je stále pochopitelná záležitost, mdloby na Vás příjdou, jakmile zjistíte další podmínky. Na začátek bych rád upozornil, že telefon na splátky si většinou vezme člověk, který momentálně nemá celou částku za mobilní telefon u sebe, proto má zájem o mobilní telefon na splátky = logická závěr.

Uvedeme si to na následujícím příkladu:

Jsem Twitový zákazník (předplacená karta) a mám zájem přejít na ,,neomezený balíček’’ a k tomu si vzít na splátky novinku od HTC – model One. K tomu si samozřejmě vezmu neomezený balíček ,,S námi síť nesíť’’ s tím, že mi nevadí úvazek na 2 roky = cena balíčku je 749 Kč. Nemám dostatek peněz na nový telefon (14 699 Kč v případě HTC One). U T-Mobile jsem 11 let, každý měsíc si dobíjím MINIMÁLNĚ 600 Kč formou dobíjecích karet.

Maximální délka, po kterou můžeme telefon splácet je nastavena na rozumných 23 měsíců. Vybereme tedy možnost splácet telefon například 1 rok = 12 měsíců, protože víme, že déle telefon využívat nebudeme. Výši měsíční splátky si můžeme zvolit v několika krocích, od 200 Kč měsíčně po 1000 Kč měsíčně, od toho se pak odvíjí počíteční vklad do mobilního telefonu. V našem konkétním příkladu si vybereme 600 Kč/měsíčně splátku na 12 měsíců = 7200 Kč + 7499 Kč vklad = opravdu standardních 14 699 Kč. Vše máte názorně na následujícím screenu:

Na tomto obrázku je ale zajímavější slovo: Záloha – která je v našem případě nastavena na 7 000 Kč. V konečném vyúčtování se tedy dozvíme, že nezaplatíme 7499 Kč hned a pak měsíčně 749 Kč za tarif a 600 Kč za splátku = 1 349 Kč, ale zaplatíme rovnou 14 499 Kč a pak klasicky 1 349 Kč. Že Vám v tom něco nesedí? Nemusíte mít strach, T-Mobile Vám velkoryse po 6 úspěšně zaplacených fakturách peníze vrátí, peníze použije na úhradu dalších faktur. Všechno se dozvíte po najetí na magické informační ,,i’’ v kroužku.

Náš reprezentační příkalad tedy zjistil, že i když je zákazníkem T-Mobile 11 let, sice není tarifní zákazník, ale Twistový, přesto má operátor přehled o průměrné měsíční útratě, stejně musí zaplatit zálohu. Logika se vytrácí, protože momentálně nemá na celý telefon, přesto mu T-Mobile s radostí oznamuje, že zaplatí bez 200 Kč cenu nového telefonu. K tomu bude 6 měsíců platit 1349 Kč měsíčně a až potom mu operátor částku formou vyúčtování vrátí.

Ano, můžete namítnout, že operátor se prostě chce krýt. Záloha se mění i podle toho, jaký telefon si chce zákazník vzít. V dnešní době, kdy operátoři po pár nezaplacených fakturách posílají exekutory (viz. internetové příhody), i když byla chyba na straně operátora si stejně dovolí udělat něco tak amorálního, jako je chvástání se: vemte si telefon na bezúročné splátky – i když o nic takového nejde. Ve skutečnosti jde o: vemte si telefon na bezúročné splátky, ale zapalaťte ho hned! V případě, že jste stávající zákazník, podmínky jsou pro Vás výhodnější, nebo nezaplatíte dokonce žádnou zálohu. Ano, přesto nechápu, proč si T-Mobile nemůže udělat pořádek kdo je opravdu nový zákazník a kdo je zákazníkem několik let, i když jenom Twistovým.

Určitou důvěru by pro nás mohl mít, když my máme důvěru k němu, a zavaujeme se na 24 měsíců (nebo zaplatíme o 150 Kč víc a pak máme tarif bez závazku) – pro nového (vlastně i Twistového) zákazníka jde o nesmyslné řešení, jak si vzít telefon na splátky. Zálohu bych pochopil, kdyby si chtěl vzít zákazník telefon na splátky a k tomu si zvolil balíček bez závazku o 150 Kč dražší. V tom případě by T-Mobile neměl jistotu, jestli zákazník za pár měsíců neodejde ke konkurenci. Se závazkem jde o naprostý nesmysl, kdy jen T-Mobile ukazuje, jak jsou mu noví zákazníci ukradení.

Každopádně: v případě, že si vezmete telefon na splátky, zaplatíte celkem 32 675 Kč (17 976 Kč za tarif, 7200 Kč za mobilní telefon ve formě splátek – 12 x 600 Kč a 7499 jako přímou platbu za telefon). Zálohu ve výši 7000 Kč Vám v případě 6 řádně zaplacených faktur operátor vrátí. Pokud si tedy vše sečtete, nepřeplatíte opravdu ani pomyslnou korunu navíc.

(Pozn.: V případě, že si telefon a tarif koupíte zvlášť: 749 x 24 + 14 699 Kč = 32 675 Kč).

 Podmínky telefonu na splátky:

Poznámka autora:

T-Mobile nastavil opravdu striktní pravidla. Je naprosto lhostejný k tomu přistupovat individuálně ke stávajícím zákazníkům Twistových karet a je úplně jedno, kolik práce navíc by to T-Mobile zabralo. Zákazníci mají být (a v zahraničí jsou) na prvním místě. Česká republika je dlouhodobě konkurence neschopný stát, ve kterém vládnou 3 giganti s jasným rozmístěním na trhu. Dlouhodobě si zákazníci stěžovali na drahé volání, přesto se nic nedělo. Jenže ,,pes který štěká nekouše’’. Zákazníci platili, a proto se v okrádání pokračovalo dál. Stále jsme poslouchali o tom jak jsme specifická země. Pakliže se podíváme zpět, všimneme si, že tarifová revoluce – tarifový boom přišel v době, kdy se pomalu schylovalo ke 4 operátorovi a kdy začali expandovat virtuální operátoři. Aby si operátoři udrželi a zafixovali zákazníky, nabídly výhodné neomezené balíčky.

Vodafone – podobně a přece jinak

I Vodafone se musel přispůsobit. Vodafone vždy nabízel podobné tarify jako konkurence, vždy měl ale něco navíc. Ať už jde o balíčky na míru nebo Férové tarify. Zákazníci měli také neuvěřitelnou výhodu v tom, že se nemuseli vázat. To je však doba minulá, teď tu máme nabídku REDových balíčků. Nabídka Vodafonu je větší, než v případě T-Mobile, přesto si zachovává co největší přehlednost. Nabízí navíc balíčky, se kterými se neztratíte ani v zahraničí, jde tedy více do hloubky. Vodafone nabízí 4 balíčky RED a jeden základní balíček, který je trochu mimo vše. Pojďme si je krátce představit.

 Start: 249 Kč

Balíček Start od Vodafone je prakticky převlečený balíček od T-Mobile s názvem S námi v síti. Podívejme se na krátké srovnání, v čem se balíčky liší.

 Start oproti S námi v síti:

+   20 MB internetu v ceně

+   cena bez závazku je menší o zhruba 87 Kč

+   neomezeně znamená opravdu neomezeně

+   Vodafone NEMÁ žádné skryté volné jednotky, jako je tomu u T-Mobile (10 000 volných minut a 10 000 SMS)

+   cena MMS je o necelých 50 haléřů menší

+   účtování po vteřinách od samého začátku, čili tarifikace 1+1 (narozdíl od 60+60 u T-Mobile)

(cena za minutu do ostatních sítí je levnější o 1 haléř, cena za SMS je naopak o haléř dražší, to ve výsledku dává remízu, i tak jde o naprosto zanedbatelné hodnoty).

Ve výsledku zjišťujeme, že neomezený základní balíček je od Vodafone mnohem výhodnější ve všech důležitých aspektech. Nabízí, i když jen základní, FUP 20 MB, levnější MMS, je levnější bez závazku, nemá omezení na volné jednotky, účtování je po vteřinách.

 RED v síti: 499 Kč

Balíček s názvem RED do sítě je naopak podobný balíčku S námi v síti + od T-Mobile. Opět se podíváme na krátké srovnání:

 RED v síti oproti S námi v síti+:

–     menší datový limit (T-Mobile nabízí 200, Vodafone 150 MB)

+    10 minut navíc pro volání do ostatních sítí

+    bez závazku je levnější

+    účtování opět po vteřinách 1+1

+    cena MMS je opět nižší

+    opět ŽÁDNÉ SKRYTÉ JEDNOTKY

(cena za minutu do ostatních sítí je levnější o 1 haléř, cena za SMS je naopak o haléř dražší, to ve výsledku dává remízu, i tak jde o naprosto zanedbatelné hodnoty).

V tomto případě T-Mobile předstihl Vodafone co se týče počtu volných MB, přesto ho opět Vodafone poráží co se týče volných jednotek navíc, účtování po vteřiních – čili využijete volné jednotky do poslední vteřiny, cena MMS je nižší.

 RED: 699 Kč

Balíček s názvem RED je zase podobný, jako balíček S námi síť nesíť. Podíváme se, jak dopadne srování teď:

 RED oproti S námi síť nesíť

+   opět žádné volné jednotky, SMS i volání je neomezené

+   balíček je o 50 Kč levnější než u T-Mobile

+   cena bez závazku je nižší

(internet je srovnatelný)

RED se vším všudy: 999 Kč

RED PREMIUM: 1499 Kč

Pro balíčky s RED se vším všudy a RED PREMIUM neexistuje srovnání, T-Mobile podobné balíčky v základní nabídce nenabízí.

Důležité informace navíc:

Stejně jako u T-Mobile, ani u Vodafone se vše nevešlo na hlavní stránku, zde je však situace o něco veselejší, protože se nám nezatajují žádné zlomové informace. O co se jedná?:

Jak je to se zvýhodněným telefonem?

V případě Vodafonu je to celé tak trochu jinak, nenabízí mobilní telefony na splátky, ale nabízí určité mobilní telefony, které můžete získat k jednotlivým mobilním balíčkům za 1 Kč ovšem k tomu se ještě zvedne měsíční paušál, jako doplatek/splátka chcete-li za mobilní telefon. Pokud si nevyberete z nabídky telefonů za 1 Kč, máte možnost vybrat si jiný, kde klasicky zaplatíte 1) počáteční poníženou cenu telefonu a za 2) měsíční navýšený paušál (tarif + doplatek). Podívejme se teď na nabídku telefonů za korunu ke konkrétním balíčkům + na částku, o kterou se zvedne měsíční paušál.

Balíček START – telefon za korunu + 63 Kč měsíčně k paušálu navíc

Balíček RED do sítě – telefon za korunu + 125 Kč měsíčně k paušálu navíc

Balíček RED – telefon za korunu + 175 Kč měsíčně k paušálu navíc

Balíček RED se vším všudy – telefon za korunu + 111 Kč měsíčně k paušálu navíc

Balíček RED PREMIUM – telefon za korunu + 167 Kč měsíčně k paušálu navíc

Jak si můžete všimnout, nabídka mobilních telefonů zahrnuje i u těch nejlepších balíčků pouze telefony střední třídy, což je trochu škoda. Můžeme doufat, že časem se nabídka rozroste. V zahraničí za podobnou cenu můžeme dostat například již zmíněný HTC ONE, u nás je momentálně situace o poznání horší, a telefon Samsung Galaxy SIII Mini u nejvyššího balíčku za 1499 Kč – respektive 1669 Kč je trochu výsměch.

Abychom však ukázali stejný příklad jako u T-Mobile i u Vodafone, srovnáme si pořízení telefonu HTC ONE i zde. Mobilní telefon je u Vodafone v době psaní článku (21. července 2013) o pár stokorun dražší, konkrétní částka činí 15 277 Kč. Pro srovnání si opět vybereme neomezený balíček, v případě Vodafone si vybereme balíček RED za 699 Kč, který je s balíčkem S námi síť nesíť za 749 Kč až na cenu stejný.

Na ukázkové screenshotu vidíte, že snížená cena za telefon v tomto případě činí fixních 10 077 Kč, měsíční částka činí standardních 699 Kč + 174,75 = 873,75 Kč a volací jistina je ve výši 1500 Kč. Volací jistina slouží, v případě, že jste nový zákazník jako taková záloha. V případě, že však zaplatíte 3 první faktury řádně, operátor Vám ji vrátí ve formě vyúčtování. Zde je situace o trochu lepší, než u T-Mobile, kdy chtěl zálohu za telefon ve výši 7000 Kč a vrátil Vám ji až po 6 řádně uhrazených fakturách. V tomto případě však nastává oproti konkurenci tak trochu změna. Výše měsíční částky nejde nijak korigovat, proto se nejedná o klasický telefon na splátky, jedná se opravdu spíše o zvýhodněný telefon k balíčku za sníženou cenu.

Každopádně: v případě, že si vezmete telefon na ,,splátky“, zaplatíte celkem 31 047 Kč (20 970 Kč za tarif + doplatek za telefon a 10 077 jako přímou platbu za telefon). Volací jistinu ve výši 1500 Kč Vám v případě 3 řádně zaplacených faktur operátor vrátí. Pokud si tedy vše sečtete, ve výsledku ještě tisícikorunu ušetříte.

(Pozn.: V případě, že si telefon a tarif koupíte zvlášť: 699 x 24 + 15 299 Kč = 32 075 Kč).

Poznámka autora:

Co se týče neomezených balíčků, Vodafone vždy nabízí podobné ceny jako konkurence, přesto u něj narazíme na pár odlišností, které potěší. Tak zprvu tarifikace je vteřinová už od samého začátku, cena nejoblíbenějšího neomezeného balíčku je o 50 Kč levnější než je tomu v případě T-Mobile a hlavně – neomezeně zde znamená opravdu neomezeně, čili Vodafone zákazníka nešálí v podobě volných jednotek. Závazek na 24 měsíců je stejný jako u konkurence, v tomto případě se nic nemění.

Co se týče telefonů na splátky, Vodafone na to jde naprosto jinak. Nenabízí bezúročné splátky, nabízí zvýhodněný telefon za fixní počáteční vklad a dále pak za zvýšený měsíční paušál. Nabídka je srozumitelná, ovšem vhodná pro menší počet lidí. Počátečení vklad je v našem případě 10 077 Kč, proto si tento model zvolí hlavně lidé, kteří nechtějí dát plnou částku, ale přesto mají do začátku na telefon přišetřeno (minimálně 2/3).

V tomto případě se může zdát nabídka Vodafone zajímavá, protože v konečném součtu ještě navíc ušetříte, než kdyby jste si telefon a tarif koupili odděleně. Každopádně s nabídkou T-Mobile je to nesrovnatelné, bohužel si nemůžete měnit výši měsíčního plnění a tím pádem i kupní cenu telefonu. Každopádně Vodafonní podmínky jsou lépe nastaveny, jsou srozumitelnější, nenarazíme zde na nic, co by nás nemile překvapilo. Veškeré jeho postupy jsou standardní a i volací jistinu nastavil operátor rozumě.

Telefonica O2 – tak něco mezi

Dnešní srovnání zakončíme O2, přesto, že na začátku tarifní revoluce byl jako první. Jeho FREE tarify šokovaly. V době, kdy si každý stěžoval na předražené volání přišlo O2 s něčím do té doby nepředstavitelným. Dnes je jeho nabídka podobná, jako u konkurence, někdy horší, někdo o něco málo zajímavější. Na začátku si řekneme, že i zde je závazek standardně na 24 měsíců, v tomto ohledu se od své konkurence ničím neliší. Telefonica láká na 3 neomezené balíčky, nabídka je tedy velmi podobná té od T-Mobile. Záleží jen na Vás, jestli je pro Vás nabídka dostatečná.

 

Na úvod se můžeme rovnou podívat na ceny se závazkem a bez závazku, stačí překliknout a máte přehled, za což O2 musíme pochválit, konkurence nabízí tyto informace až hlouběji v nabídce. Opět před sebou máme přehlednou nabídku.

FREE O2: 249 Kč

FREE O2 oproti S námi v síti a START

–   internetový balíček stejný jako u T-Mobile – 0 MB v základu – Vodafone má 20 MB

–   cena volání + SMS u nižších balíčků stejná jako u konkurence

–   MMS je u O2 nejdražší (Vodafone nejlevnější)

–   cena bez závazku odpovídá T-Mobile, Vodafone je opět nejlevnější

–   neomezeně znamená omezeně, stejně jako u T-Mobile – 10 000 minut a 10 000 SMS za měsíc (viz dále)

+   můžete dokoupit balíček internetu, čímž se zvýší mobilní paušál (viz dále)

+   první minuta se účtuje celá, další po vteřině – lepší než u T-Mobile, Vodafone nabízí 1+1

FREE O2 Plus: 499 Kč

FREE O2 Plus oproti S námi v síti + a RED v síti

–   internetový balíček stejný jako u Vodafone – 150 MB v základu – T-Mobile má 200 MB

–   cena volání + SMS u nižších balíčků stejná jako u konkurence

–   MMS je u O2 nejdražší (Vodafone nejlevnější)

–   cena bez závazku odpovídá T-Mobile, Vodafone je opět nejlevnější

–   neomezeně znamená omezeně, stejně jako u T-Mobile – 10 000 minut a 10 000 SMS za měsíc (viz dále)

+   můžete dokoupit balíček internetu, čímž se zvýší mobilní paušál (viz dále)

+    první minuta se účtuje celá, další po vteřině – lepší než u T-Mobile, Vodafone nabízí 1+1

FREE CZ: 749/699/599 Kč

FREE CZ oproti S námi síť nesíť a RED

–   internetový balíček  je nejnižší – pouze 1GB (Vodafone a T-Mobile 1,5 GB)

–   MMS je u O2 nejdražší (Vodafone nejlevnější)

–   cena bez závazku odpovídá T-Mobile, Vodafone je opět nejlevnější

–   neomezeně znamená omezeně, stejně jako u T-Mobile – 10 000 minut a 10 000 SMS za měsíc (viz dále)

+   můžete dokoupit balíček internetu, čímž se zvýší mobilní paušál (viz dále)

+    první minuta se účtuje celá, další po vteřině – lepší než u T-Mobile, Vodafone nabízí 1+1

+   nabízí zvýhodněnou cenu pro lidi do 26 let a pro seniory 50 Kč – v případě internetu sleva dalších 100 Kč

Pokud jste pozorně četli, tato nabídka je Vám povědomá. Ano, T-Mobile nabízí prakticky to stejné, O2 bohužel ,,jede“ i na stejné vlně co se týče nevýhod, na které jsme u T-Mobile narazili. I přes velkou podobnost však nalezneme některé změny/výhody.

Důležité informace navíc:

Jednou ze zmíněných nevýhod je opět fakt, jak se u O2 chápe neomezenost. 10 000 SMS a 10 000 volných minut, to je stejné, jako u T-Mobile. Pokud někdo nabízí neomezený tarif, měl by to řešit stejně, jako Vodafone – v případě, že zaujme podezření, že telefon používáte k nekalým a zakázaným činnostem, má tu možnost Vám v tom zamezit. Ale rozhodně ne, aby operátor předem definoval, co je moc. V tomto případě je jedno i fakt, že normální člověk nemá šanci 10 000 volných jednotek překročit, jde o princip. Věta: využívání výhody v rozsahu přesahujícím maximální předpokládatelné chování účastníka…. to je prosím co? Jak může operátor definovat něco tak individuálního?

 

Bezúročné splátky:

Ani O2 neujde srovnání, i zde se podíváme, jak má vymyšlený prodej telefonů k mobilním balíčkům. O2 na to jde podobně jako T-Mobile, čili nabízí telefon na splátky. Program, který tento prodej zastřešuje se nazývá O2 Mobil a nabízí opravdu mobilní telefony na splátky, ne jako Vodafone, který nabízí zvýhodněné telefony k mobilním balíčkům.

Uvedeme si to na následujícím příkladu:

Opět jsem potencionální zákazník, který chce nejvyšší balíček a mobilní telefon HTC ONE na splátky. Jelikož nejsem ani mladý člověk ani senior a internet mám od jiného poskytovatele, cena balíčku je pro mě 749 Kč (budeme počítat základní cenu bez zvýhodnění. HTC ONE se u O2 nabízí za 15 495 Kč, ale tato cena se mi nelíbí. Jelikož jsem zkušený zákazník, vím o akci s názvem: Záruka nejnižší ceny. O2 totiž garantuje, že ceny, za které mobilní telefony prodává jsou v oficiálním českém zastoupení nejvyšší. A věří si natolik, že garantuje, že pokud najdete cenu nižší, vrátí Vám rozdíl ve formě slevy ve vyúčtování. A jelikož my víme, že T-Mobile nabízí telefon za 14 699 Kč, v konečném součtu rozdíl odečteme.

O2 však na rozdíl od T-Mobile nenabízí možnost určit si přesně, jak dlouho chcete mobilní telefon splácet. Klasicky Vám určí, že mobilní telefon budete splácet 24 měsíců, což je i délka úvazku k mobilnímu balíčku. Je to logické. Nemáte ani tolik možností, jakou částku chcete měsíčně splácet. Máte možnost platit 50, 100, 150, 250, 350 a 450 Kč, více to bohužel nejde. Abychom se alespoň částečně přiblížili T-Mobile, vybereme si možnost nejvyšší, čili 450 Kč.

V tomto případě podle tabulky zjistíme, že měsíčně budeme platit 1 199 Kč – 749 Kč za tarif a 450 Kč splátku za mobilní telefon. Kupní cena je pak velice sympatických 4 695 Kč. Samozřejmě musíme kalkulovat s tím, že u O2 je doba splácení 24 měsíců, zatímco u T-Mobile jsme spláceli pouze 1 rok. Bohužel, v případě O2 musíte v případě, že chcete telefon navštívit přímo O2 prodejnu, přes internet se jen dozvíte, jak to bude vypadat. Nevím, zdali se také musí platit záloha, takže prosím všechny, kteří takto mobilní telefon od O2 pořídili, ať se pochlubí v naší diskuzi.

Každopádně: v případě, že si vezmete telefon na splátky, zaplatíte celkem = 32 675 Kč (17 976, 10 800 Kč za mobilní telefon ve formě splátek – 24 x 450 Kč a 4 695 Kč jako přímou platbu za telefon). Od této částky ještě musíme odečíst peníze získané v rámci akce Záruka nejnižší ceny. Tento rozdíl činí 796 Kč. V tomto případě je situace stejná jako u T-Mobile a vy tedy nepřeplatíte ani jednu korunu. 

(Pozn.: V případě, že si telefon a tarif koupíte zvlášť: 749 x 24 + 15 495 – 796 = 32 675 Kč).

 Podmínky telefonu na splátky (informace jsou neúplné):

Poznámka autora:

O2 k celé věci přistupuje více než jasně. Telefon na splátky dá lidem s trvalým příjmem, čímž si pojistí, že budou moci splácet. Možná trochu zamrzí, že nemůžeme splácet více než 450 Kč měsíčně, i když to může být pro většinu z nás maximum, když k tomu připočteme měsíční paušál. Za tento krok O2 určitě chválíme.

Konečná rekapitulace

Ač mohou nabídky operátorů vypadat na první pohled podobně, dneska jsme si ukázali, že jsou mezi nimi podstatné rozdíly, ať už jde o počáteční cenu nebo tarifikaci hovoru.

Nabídka T-Mobile a O2 je v hodně věcech podobná, ať už jde o nabídku pouze tří balíčků nebo zmíněné telefony na splátky. Co se týče personalizace úvěru, nejlepší by byl T-Mobile, kdyby nepožadoval nesmyslně vysoké zálohy. O2 na to jde jinak, i když nenabízí takovou možnost upravit si výši měsíčních splátek a dobu, po kterou budete telefon splácet, jeho řešení je momentálně nejjednodušší. Stačí splňovat podmínky pro získání úvěru do 25 000 Kč, čímž se operátor sám pojistí, že budete splácet.

Vodafone na to jde úplně jinak, jeho nabídka tarifů je obsáhlejší, nabízí balíčky i pro lidi, kteří se ,,chtějí i v zahraničí chovat jako doma“. Jeho nabídka zvýhodněných telefonů za 1Kč neoslní, každopádně můžeme si vybrat i jiné zvýhodněné telefony. V tomto případě však přijdeme o veškerou možnost, jak si splátky za telefon rozvrhnout.

A co vy? Jaká nabídka jakého operátora je pro Vás ta nejlepší? A jak jste vlastně spokojeni s neomezenými balíčky? Podělte se o vaše názory v diskuzi.