Dead Trigger 2 – akční řežba od českých tvůrců, ve které vás zombií naprosto pohltí [Recenze]

5

Existence akční arkády Dead Trigger 2, která nedávno obdržela rozsáhlý update s přídavkem dalších 50 misí, vám jistě neunikla. Vývojářské studio MADFINGER, které je zodpovědné za tuto akční pecku, pochází dokonce z Čech, respektive se v něm ukrývají čeští vývojáři. Často slýcháváme větu „Zlaté české ručičky“, je tomu ale i v tomto případě? To se dozvíte v naší recenzi.

Dead Trigger 2

První dojmy aneb pohled do již dávné minulosti

Mé první dojmy byly vskutku příjemné a vzrušující. Dead Trigger 2 je na první pohled velmi dobře zpracovaná hra. Grafické rozhraní na mobilní platformu působí více než přijatelně a efektně. Vydávané zvuky od zombii mi silně připomněly doby před třetím tisíciletím (v případě prvního dílu dokonce před 20 lety), kdy se v herním průmyslu objevila akční řežba s názvem DOOM. Již v tom momentě jsem tak věděl, že mě Dead Trigger 2 bude náramně bavit. To jsem však ještě netušil, jak moc.

Krátké přiblížení hry případným ignorantům

Prioritním úkolem hráče je zabíjení zombie a ochrana před jejich apokalypsou. Postupně pomáháte zachraňovat několik lidí, kteří se k vám přidávají do týmu. Po pár misích tak máte k dispozici lékárnici, která vyrábí léky, dále výrobce zbraní (nůž, páčidlo, motorová pila, hasák, CZ 75, Desert Eagle, Dual Glock, několik typů brokovnic, samopalů či těžkých zbraní), technologického nebo chcete-li pokrokového vývojáře, kutila v oblasti výbušnin (slepice s několika typy výbušnin, miny, granáty či automatické samopaly) a obchodníka, u kterého si můžete zakoupit zajímavé věci jako je obnovení života v průběhu mise nebo různé boostery, ale pouze za mikrotransakce.

Čím více úspěšných misí za sebou máte, tím více se zvyšují nároky na váš arzenál. Je tak zapotřebí neustále upgradovat své zabijácké náčiní, výbušniny, léky či technologický vývoj, abyste v dalších misích měli účinnější zbraně a naplno využili své vražedné schopnosti. Má to navíc výhodu, jelikož jsou některé mise snadněji zvládnutelné a příliv dalších financí tak rychlejší.

Pokud budete potřebovat další peněžní prostředky například k upgradu zbraně či k jejímu zakoupení, ale nechcete příliš chvátat při splňování misí v příběhové linii, pak můžete využít přídavné (postranní) mise. Ty jsou pro vás dostupné po celou dobu hraní a neustále se mění. Rozdělují se na několik typů a to podle druhu úkolu, který musíte splnit. Buď je potřeba zabít určitý počet zombie, vyhledat a posléze zničit zařízení, vyhledat a donést kanystry či jiné předměty na stanovené místo nebo se uchránit před zombií během stanoveného limitu na dané pozici. Výsledné odměny se odvíjí dle obtížnosti, zabitých zombií, agresivitě a dalších aspektů. Stejně tomu je i při misích v příběhu.

Vývojáři také nezapomínají na soupeření mezi jednotlivými hráči. To je zajištěno tím, že se ve vybrané oblasti určí několika miliónový (někdy i v řádech stovek miliónů) počet zombií, které musí být zabito pomocí postranních misí (vysvětleny výše). Vše se projevuje do celosvětové tabulky a podle dosažených výsledků se po splnění celé mise udělají odměny. Nejzajímavější jsou samozřejmě pro ty nejúspěšnější a nejčinnější hráče. K dispozici máte neustále o všem přehledný výčet informací o dané akci. Ten zahrnuje počet již zabitých zombií, zbývající počet zombií nutných k zabití či vaší statistiku boje.

Jako nejzábavnější mise můžu označit takové, při kterých se ocitáte v helikoptéře, která krouží kolem dané oblasti, a vy musíte zabít zombií. Dále sem řadím i úkoly, při kterých zombií odstřelujete jako sniper.

Nároky na výkon mobilního miláčka

Vzhledem k vysokému výkonu Galaxy Note 3 běžela hra bez sebemenších problémů. Nezaznamenal jsem žádné záseky, Dead Trigger 2 byl neustále plynulý, reakce okamžité a grafika parádní. Problémy přišly v době, kdy jsem jej vyzkoušel na své Xperii Ray. Čekání se protáhne přibližně na trojnásobek až čtyřnásobek. Potýkal jsem se také s občasnými záseky a bohužel i s padáním hry. Hardwarová výkonnost u Xperie Ray není přeci jen bůhví jak vysoká, takže jsem to i předpokládal a předem se s tím smířil.

Vývoj mobilního průmyslu je ve vysokém tempu, takže můj každodenní mobilní přítel po necelých dvou letech jednoduše nestačí. Doporučuji proto ke hraní novější modely, které mají alespoň 1 GB operační paměti s výkonnějším procesorem, abyste si mohli hru opravdu plnohodnotně užít. Bohužel jsem nikde minimální doporučenou hardwarovou konfiguraci nenašel, takže je to čistě můj subjektivní pocit a názor.

Ovládání hry zvládne každý

Dead Trigger 2 se ovládá velice snadno. Dotykem levé ruky na levé části obrazovky se pohybujete, tedy udáváte směr vašeho hrdiny. Pomocí pravé strany pak zaměřujete na zombie. Jakmile bude vaše zaměřování na nemrtvé nepřátele úspěšný, automaticky začne palba. Nemusíte tak mačkat žádné tlačítko, nebo horlivě a s vysokou frekvencí ťukat na displej jako tomu bylo v předešlém díle. V případě že zbraň nedosahuje svou palebnou silou takové vzdálenosti, v jaké se zombie nachází, ukazatel se změní a bude obsahovat červený křížek. Pro aplikaci lékárničky či výbušnin stačí jeden dotyk. Vše se nachází v pravé horní části obrazovky a hráč to má neustále při ruce. Ovládání je tedy velice šikovné a snadné.  Myslím si, že snad nikdo s ním nemůže mít problémy.

Ve hře strávíte i desítky hodin a rádi

Věděl jsem, že hra je velmi populární po celém světě, ale to neznamená, že se bezpodmínečně musí líbit i mně. Akční střílečky mám v oblibě, většinou však bývají vyvíjené na počítač či konzole. Od Dead Trigger 2 jsem proto očekával zajímavé zpestření jindy nudných přednášek, ale společnost mi dělal podstatně častěji. Dá se říci, že mě ta hra tak nadchla, že jsem ji hrál i v době, kdy se jindy věnuji práci či jiným povinnostem, nebo se ji svědomitě věnoval dlouho do noci. Jednoduše si člověk snadno navykne a musí pak svou závislost před 3 ranní hodinou krotit.

Blížil se konec zápůjčky a já dosáhl 15 levelu, do kterého jsem dokončil obě dostupné kampaně. Osobně jsem čekal větší počet misí, ale ty se budou postupně rozšiřovat. I tak jsem ve hře strávil několik hodin a vím, že jich ještě pěkných pár strávím.

Obtížnost je diskutabilním tématem

Menší výtku mám na obtížnost. I když záleží na úhlu pohledu. Asi od 5 levelu jsem mise hrál pouze na nejtěžší úroveň obtížnosti, tedy na Hard (Těžký) – dostupné jsou Easy, Medium a Hard. Je pravda, že to bylo doprovázeno občasným selháním, ale to ke hře patří. Myslím si však, že by obtížnost mohla být krapet vyšší, protože některé mise hráč splní bez potřeby lékárnického nadopování (uzdravení).

Na druhou stranu mise, u kterých je potřeba donášet například kanystry s benzínem, nebo ničit zařízení, jsou obtížnější. Čím hlouběji ve hře jste, tím náročnější je zabít zombie, které jsou navíc vybavené zvýšenou nákazou a tím pádem pro vás tvoří vyšší hrozbu. Počet zombií je na obtížnost Hard poměrně dost velký, takže si troufám tvrdit, že každý hráč v těchto misích spotřebuje pár lékárniček.

Absence českého jazyka není chybou

Ačkoliv je hra od českých tvůrců, někdo v ní může postrádat češtinu. Je to chyba? Já osobně si to nemyslím. Samozřejmě bychom všichni čeští hráči za ni byli rádi, ale angličtina není tak složitá, aby se nedala pochopit. Navíc je to celosvětový jazyk, který dopomáhá k tomu, aby byl Dead Trigger 2 populární opravdu všude a prozatím se mu to náramně daří. Čeština by tak byla zajímavým bonusem, který většina z nás jistě ráda oželí.

Pohledem věnovaný mikrotransakcím

Za již zmíněné mikrotransakce můžete získávat herní peníze. Svých 66,55 Kč vyměníte za 60 000 herních peněz. Čím více peněz do hry vrazíte, tím lepší bonusy získáte, respektive se přičtou „zdarma“. V nejvyšším případě tedy za svých 1 125,3 Kč obdržíte 2 800 000 virtuálních peněz. Nedokážu odhadnout, co vše lze za to pořídit. Podle mého názoru většinu arzenálu včetně upgradů.

Druhým případem jsou zlaťáky, které vyměňujete v obchodech. Pokud do hry tímto způsobem vložíte 66,55 Kč, obdržíte na oplátku 150 zlaťáků. V nejvyšším případě opět přeměníte 1 125,3 Kč na 7 000 zlaťáků. Pro lepší ukázku uvedu i příklady, co si za zlaťáky můžete pořídit. Například za 5 zlaťáků získáte druhou šanci, tedy obnovení svého života při případném selhání v průběhu mise. K dispozici jsou i celodenní boostery na život, zranění zombie či na vydělávání peněz. Zde se hodnota pohybuje v rozmezí 59-98 zlaťáků. Nutno podotknout, že i obchodník lze upgradovat. Každé vylepšení přináší několika procentní slevu na nákup těchto položek.

Závěrečné hodnocení aneb musím doporučit všemi deseti

Dead Trigger 2 mohu doporučit opravdu všem. Je to skvělá hra, která zabaví a naprosto hráče pohltí. Doufejme, že v dalších updatech budou mise jen přibývat a dočkáme se i nějakého zajímavé zpestření, aby se z ní nestal stereotyp. Pokud se však podíváte na žebříčky při celosvětovém zabíjení miliónů zombií, pak zjistíte, že některé hráče dosud stereotyp nezasáhl.

Musím také vyzdvihnout, že svou uloženou pozici můžete kdykoliv přenášet na jiné zařízení. Stačí si vytvořit u MADFINGER vlastní účet, ke kterému se budete přihlašovat. Funguje to i v případě, že máte hru rozehranou. Není tedy nutné jej zakládat hned před začátkem hry. Zbývá jen dodat, že je Dead Trigger 2 zdarma s mikrotransakcemi, které v žádném případě využívat nepotřebujete. Věta, kterou jsem zmiňoval na samém počátku recenze tedy „Zlaté české ručičky“ sem rozhodně patří. Opravdu výborná práce českých vývojářů. Těším se na další aktualizace a vývoj hry.

+ Synchronizace uložené pozice na cloud

+ Celková doba hraní, která se neustále může navyšovat

+ Grafika a celkové ztvárnění hry

– Přítomnost mikrotransakcí, která však běžný průběh hry neovlivňuje

– Poměrně vysoké požadavky na upgrade

– Někomu může chybět český jazyk


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

5 KOMENTÁŘE

  1. Je to super hra. Mám LG optimus L7 II. A celkem se to seká při větším počtu zombíků. Takže já hraju spíše jen na lehkou někdy střední obtížnost. Hard se nedá.

  2. Záseky záleží víc na procesoru, na čtyř jádru to běží naprosto v pohodičce. Mam mtk6589 1.2 GHz a 1 Gb RAM

  3. Když mám tablet jen s wifi, a hra vyžaduje být online, odpadá hraní v MHD, což je tak jediné místo, kde hraju. Pro mně se tím ta hra zabila.

  4. jen chci dodat ze ta hra je i na fb coz je brutalni 🙂 na mobilu kde se mi to seka na minimalni detaily oproti pc(fb) kde detaily ultra high sou v poho je fajn 😀 co se grafiky tyce. a co se tyce tech mikrotransakci, neni to zas tak drahy za 200 mit 1000gcek kery se moc nevyuzivaj (me osobne se osvedcilo kupovat boostry na hodinu) a navic ty Gcka v hojnem poctu ziskate z achievmentu 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here