Cod’s Game of Life – zahrajte si conwayovu hru života

1

Conwayova hra života, pravděpodobně jeden z nejznámějších buněčných automatů, a i jinak velmi zajímavá a řekl bych i zábavná hra se samozřejmě dostala i na Android. Problém je, že je ve většině případů naprosto příšerně zpracovaná, níže se ale podíváme na jednu z jejich nejlepších implementací.

Nemusíte se bát, nejde o žádnou nudnou vědeckou hru, právě naopak. Ačkoliv se to nemusí zdát, tak Conwayova hra života je jen pár jednoduchých pravidel aplikovaných na čtverečkované pole, jehož důsledkem je „ožívání“ a „smrt“ jednotlivých buněk.

Konkrétně pravidla jsou následovná (viz wikipedia.org):

  1. Každá živá buňka s méně než dvěma živými sousedy zemře.
  2. Každá živá buňka se dvěma nebo třemi sousedy zůstává žít.
  3. Každá živá buňka s více než třemi sousedy zemře.
  4. Každá mrtvá buňka s právě třemi sousedy oživne.

V konečném důsledku z toho pak vychází pěkná sandboxová „hra“ ve které nakreslíte nějaký výchozí tvar a on poté „ožije“ a případně vymře. Jednoznačně jde ale o zajímavou podívanou a možná i výzvou, zatím totiž například nebyl nalezen žádný tvar, který by do nekonečna přežil nebo rostl, aniž by se zacyklil v nekonečném cyklu.

Tím bychom měli odbytý úvod. Jak jsem již nastínil v úvodu, tak her na toto téma je v marketu nepřeberné množství, většina je však buďto naprosto otřesně graficky zpracována anebo má špatné oddálení, takže si v konečném důsledku moc nepohrajete. Nejlépe mi tak vyšla Cod’s Game of Life.

Ta, ačkoliv nenabízí téměř žádné nastavení, tedy kromě barvy aktuálně živých buněk, tak je poměrně hezky graficky provedena a nabízí i přijatelnou míru přiblížení. Při samotném průběhu „života“ můžete navíc kontrolovat jeho rychlost a případně jej i pozastavovat. Přítomna je i možnost vložení předem předpřipravených zajímavých uskupení. Naopak chybí krokování a mazání již oživlých buněk.

Podporované verze Androida: 2.2+
Velikost: 372kB

Zdarma

 

1 komentář

  1. Juu, zrovna ve stredecni svatek pri delani poradku se na me vysypaly stare pascal zdrojaky z dob, kdy jsem se ucil programovat a tohle byl jeden z nich :-). Jsem si rikal, ze by stalo za to to prepsat pro android, tak uz nemusim 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here