City Bus Tycoon – dopravní podnik ve vlastních rukou [recenze]

0

cbt-game0-img236996

Když se poslední dobou podíváte na Google Play, zjistíte, že her s autobusy stále přibývá. Většinou v nich ale řídíte jeden autobus a takovéto hry stále nejsou to pravé ořechové. V této hře se ale vžijete do role ředitele dopravního podniku a cesta na výsluní bude setsakra těžká. Hra navíc pochází od českého vývojáře Daniela Viktorina a tak se dočkáme i české lokalizace.

 Originální pojetí

Zprvu jsem byl ke hře velmi skeptický. Přeci jen mne obrázky příliš nenadchly a spíše jsem zastával názor, že hra bude dosti nepřehledná. Ihned po zapnutí a odehrání prvního kola jsem ale hře přišel na chuť a velmi se mi líbilo originální pojetí. Na co vytvářet složité ulice, města a trasy pro autobusy, když to jde tak jednoduše vyřešit.

Vaše hra se bude odehrávat vždy na čtyřech trasách, které jsou rozmístěny pod sebou. Na každé z nich máte z levé strany depo, kde vaši řidiči odpočívají a depo je i na druhé straně, tam ale řidiči tankují. Na každé trase máte možnost vytvořit čtyři zastávky.

Spokojenost cestujících především

K tomu abyste mohli někoho převážet, potřebujete dvě věci – autobus a zastávku. Na začátku každého kola dostanete určitý kapitál pro první kroky. Za ty si pořídíte autobus, postavíte zastávky a zvolíte strategii takovou, abyste splnili ve vymezeném čase všechny dílčí body, jako je počet spokojených zákazníku, přepravených lidí, nastřádaných peněz a hodnotu vaší společnosti. Hodnota společnosti se zvyšuje na základě počtu a druhů autobusů. Nezapomeňte ale na to, že autobusy časem stárnou a tím ztrácejí na hodnotě a tím pádem jde směrem dolů i hodnota firmy. Je zde tedy možnost výměny za nový.

2013-08-05 19.47.24  2013-08-05 19.51.33  2013-08-05 19.52.36

Upgrade

City Bus Tycoon nabízí hned 8 druhů autobusů a to jak malý mikrobus, tak i karosu a také třeba kloubové autobusy. Postupem skrze 50 levelů se vám budou odemykat dražší a lepší autobusy. U každého z nich si můžete přečíst několik informací o tomto druhu, jako je třeba cena nebo maximální možný počet pasažérů.

Nezapomnělo se ani na zastávky v jejichž základní úrovni se lze nacpat dvacet lidí. Možnost vylepšování je opět v závislosti na dosaženém levelu. Každá zastávka jde vylepšit maximálně pětkrát a tím získáte více místa pro lidi, kteří se chtějí přepravit vaším MHD.

img_0192  img_0239  img_0315

Taxi a obtížnost

Vaším úhlavním nepřítelem jsou taxikáři. Pokud totiž na trase budete mít málo autobusu, které navíc budou ustavičně přeplněné, začnou lidé využívat taxi službu a tím začne klesat vaše reputace.

Nevím proč, ale zdá se mi, že české hry jsou stále velkým oříškem pro mnohé hráče. Obtížnost je totiž nastavována podle starých zvyků a tak se nevyhnete častému opakování. Osobně jsem se zasekl ihned na druhé úrovní a opakoval ji třikrát, než jsem přišel na správné vybalancování zastávek a autobusu. U této hry se tedy jednoznačně nudit nebudete.

www.youtube.com/watch?v=PJHTMZHGV08&feature=player_detailpage

Závěr

Ačkoliv grafika může trochu zklamat, ke hraní není důležitá. Díky nižším nárokům si hru může zahrát opravdu každý, běží i na strojích s 512 MB RAM a rozlišením 480×800. Pro fanoušky autobusů a MHD je to jasná volba, ale zaujme i ty, kteří si chtějí jednoduše otestovat své strategické myšlení na plno. Hru je možné vyzkoušet zdarma a poté případně zakoupit za zrhuba 60 Kč. Doporučuji!

Hodnocení: 9,5/10

+ Česká lokalizace

+ originální nápad

+ Česká hra

+ Obtížnost

– Trochu zdlouhavé načítání

– Horší grafika


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here