Carmageddon – Max je zpět! [recenze]

9

unnamed

Tuto klasiku nejspíše většina z vás už někdy hrála. Někteří u ní strávili i několik hodin, jiní pro změnu o ní jen slyšeli. Hra, ve které porušujete snad veškerá dopravní nebo i morální pravidla, vyšla poprvé v roce 1997 na PC.

V té době to byl obrovský boom. Neexistovala totiž jiná hra, která by dovolovala nebo spíše nutila přejíždět lidi, zvířata nebo ničit auta. No a co krev? Ta taky dříve nebyla zvykem a zde jí byla, kam jste se podívali. Hlavní představitel ve hře šílený Max, který usedá do vámi ovládaného vozu, se tentokrát zajel podívat na zařízení Android s prvním dílem.

Princip hry

Hra se řadí do kategorie závodních titulů, ale o závodění to vůbec není. Máte tu sice checkpointy a jimi vymezenou dráhu, ale kromě časů navíc, které vám tyto milníky přidají, se o závodění vůbec nestaráte. Hlavním úkolem je zničit ostatní závodníky. Očekávejte tedy srážky čelem, bokem, zezadu, no prostě všemožné bourání. Za tyto kolize dostáváte čas. Pokud vám dojde, hra pro vás končí a vy jste závod prohráli. Čas získáváte také za bonusové torny, které jsou umístěné na mapě nebo za masakrování lidí a zvířat.

Po úspěšném zlikvidování všech vašich soupeřů se vám spočítají body a v žebříčku hry povyskočíte vzhůru. Odjet je zapotřebí více než 50 závodů abyste se dostali na místo první. Během toho se vám budou odemykat další vozy a ty si můžete vylepšovat. Tři dostupné upgrady rychlost, obrana a zbroj se vám budou odemykat postupně podle toho, na jakém místě v žebříčku budete.

Screenshot_2013-06-04-11-35-11

 

Ovládání

Vývojáři si byli vědomi, že telefony nemají klávesnice a tak do hry přidali speciální komba. Například když spadnete do vody nebo se obrátíte podvozkem vzhůru, pomůže klepnutí dvěma prsty na obrazovku. Auto se restartuje a hra vás vrátí zpět na kola v lepší pozici. Ani mapa se nevešla na displeje a proto jí vývojáři schovali do strany. Její vyjetí umožníte slidem v levé části obrazovky na druhou stranu. Důležitým ukazatelem je také stav vašeho vozu v pravé horní části obrazovky. Pokud vám bliká některá část vozu, je potřeba ji opravit. Stačí jednoduše podržet prs na schématu auta a vůz se opraví.

Velké změny oproti verzi na PC zaznamenalo logicky ovládání. Na něj si budete muset trochu zvykat, ale velmi mě překvapilo upravení umístění podle mého gusta. Plyn nebo brzdu si tak můžete umístit podle libosti, jak chcete. Další možnosti jsou analogové ovládání, kdy slidem ovládáte posuvník buď na plyn/brzdu nebo na zatáčení.

Grafika a zvuk

Grafická podoba hry se nezměnila a zůstává už trochu pozadu i k úrovni Androidu, ale to prostě k portům her patří. Zvuk je stále stejný. Nenajdete snad jinou hru, která by vám hrála metalové skladby.

Screenshot_2013-06-04-11-37-06

Závěr

Ačkoliv je kamera stejně pomalá, jako byla na PC a vy tak máte občas problém s přehledností a grafika už je trochu postaršího rázu, stále je to starý dobrý Carmageddon, u kterého si užijete dlouhé hodiny zábavy. Dostupné jsou dvě verze, přičemž ta zdarma nabízí na odzkoušení jednu trať. Za placenou verzi dáte cirka 40 Kč.

Hodnocení: 9/10


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

www.youtube.com/watch?v=jKjEfS0IRT8

9 KOMENTÁŘE

 1. Pan autor je asi z té druhé generace, že o hře snad ani neslyšel! Jako věrný fanda Carmageddonu mě tato recenze celkem naštvala! Žádná zmínka o tom, že třeba v německu se museli předělat textury a z lidí byli Zombie, ze zvířat ZombieKrávy a místo krve z nich stříkal zelený sliz?

  Další věc, co to je zá blábol, že o závodění nejde a cílem hry je zničit soupeře?
  Pane, na každé trati je 6 soupeřů, mraky lidí a checkpointy… Úspěšné ukončení tratě je buď odjet závodní okruh (i když se nepočítá pořadí, prostě jen dojet), popřípadě nejlehčí možnost, zničit všechy soupeře (což je nutnost ničit soupeře, pro ukradnutí jejich auta), resp., nejtěžší možnost – zabít všech lidi a zvířata na trati! A ten kdo má kule, udělá všechny tři věci! A že ti pedestriani jsou masakr! Ale po konci, když si člověk veme Electric Blue, to už jde…

  Grafická stránka hry: Pane, pusťte si původní Carmageddon (klidně i Splat Pack). Oproti původní 320×240 verze je to jako nebe a dudy. Androidová verze vychází z Glide verze… A Android verze má vyhlazené textury, možná i ve větším rozlišení, auta mají o pár polygonů více a co je na moderní dobu podle mě nejdůležitější, razantně se změnila dálka vykreslování objektů, hlavně Powerupu a Pedestrianů…

  No nic, třeba víc hrát, nebo se o to zajimat:)

  • Dobrý den,
   1) Pokud vím, tak verze pro Německo byla opravdu pozměněna, ale stále se to týká verze pro PC, nikoli pro Android.

   2) Tady s vámi souhlasím, je více možností jak mapu dokončit, ale upřímně kolikrát jste dojel závod do cíle? Vzal jsem v potaz pouze jeden způsob a to je zničení aut, protože to preferují prakticky všichni již od začátku série a sami vývojáři ji preferují a proto si stojím za tím, že o tom hra je.

   3)Ano, pamatuji si ,,kostičkovanou,, grafiku, kdy rozlišení bylo opravdu nízké, ale během těch deseti let došlo k vylepšení (vyhlazení) a pokud si dobře pamatuji, opět šlo o PC verzi, takže grafika se měnit nemusela. Rozlišení zůstalo stejné.

   • Ja si dojel veskere checkpointy jako první, pak všechny mapy na niceni a ted sem v pulce likvidace chodcu… Ono občas proste proti bagriku bylo jednodussi to odject nez ho pulhodiny nahanet a likvidovat…

   • 1) Vzpomínal jste na Historii Carmageddonu…. Je to taková informativní perlička, prostě mohla být zmíněna:)
    2) No ano, ničení soupeřů je v Mobilní verzi nejlehčí.. Ovšem nejlepší je asi dojet Checkpointy, pak člověk má všecky vylepšení a ničení je paráda:) Já taky jinak prve všecky zničil, ale už mám vše i doježděné
    všecky Checkpointy a začínám ničit pedestriany… je to prostě výzva…
    3) Grafika se NEMUSELA upravovat, ale opravdu JE upravená. Jak říkám, Grafika vychází z Glide verze (Voodoo, 640×480) a pusťte si dnes Carmageddon (Android verze mě naladila a teď na PC hraju Splat Pack, který mi prostě utekl a tak doháním dětství:) ) na Glide Pluginu, který vám emuluje 3Dfx a uvidíte, že opravdu Android verze je detailnější, namátkově opět připomenu: Vidíte více do dálky, jemnější (rozmazanější) textury a auta mají více polygonů bych si tvrdil říci, je to vidět na Modelu poškození, který je rozhodně lepší jako v roce 97 nebo kdy to vyšlo…
    🙂 Prostě Carmageddon není jen pouhopouhá prachsprostá Konverze jako třeba GTA III a Vice City a autoři si s tím pohráli a je radost tu hru hrát, pěkně se vrátíte v čase… Doufám, že autoři dodělají Splat Pack.. S Carmageddonem II bych nepočítal, tam je jiný Engine, rozlehlejší mapy, moc tomu nevěřím, ale uź se těším na dokončení PC verze Reincarnation!
    Tolik chodců a tak málo času! 😀

    • 1) Souhlas
     2) Nejspíše jsem si to spojil s úpravou, která již proběhla na PC. Hru jsem na Pc dlouho nehrál a tak jsem vylepšení nepoznal.. Ono přeci jen, když dlouho nějakou hru nehrajete, tak si ji zidealizujete.
     3) Carmageddon2 bych nezavrhoval už jen kvůli velikosti, která by nebyla problém a grafické náročnosti taktéž, ale rozhodně bych ji neočekával ani na podzim, spíše kolem vánoc, jestli vůbec.
     4) Nové Carmageddon Reincarnation bude snad opravdu pecka. Podle náznaků, co vypouští studio se máme na co těšit 🙂 A jsem rád, že jsou lidé jako vy, kteří na tuto hru nezapomněli! 🙂

     • To jsem rád, že jsem rád, jsem rád, že i vy máte rád:-D Že nejsem jeden z mála (v okolí znám vlastně jen kamaráda, kdy jsme hráli 1v1 věčně po LANu v létě C2)

      Byla to v té době jiná hra a řekl bych, že snad i po GTA1 které byli zezhora, vlastně jediná hra, kde jste se mohli VOLNĚ pohybovat a hra vás kromě časového limitu nijak neomezovala:) Je fakt, že jednička je z mého pohledu legenda, paradoxně na mě více zapůsobilo Demo Splat Packu, než samotný první díl (perfektní scenérie, dotažené na Enginu k dokonalosti, nové, suprové auta, poprvé Kamion (Mother Trucker)) Dvojka byla hratelně i graficky někde jinde, prostě paráda a Multiplayer kdy jsme se naháněli v Horách na skluzavce, nebo kdekoliv dělali vylomeniny paráda:)

      Je to škoda že vše skončilo TDR 2000. Ten díl byl divný… Měl „jinou“ grafiku, „jinou“ hratelnost… ale jak se člověk zakousl a pokračoval v hraní, chytlo jej to a nakonec zjistil, že je to skvělá trať, i když už přizpůsobena novodobým hráčům a některé prvky mi tam nevyhovovali… ale byla to i tak parádní výzva… Doufám, že v Reincarnation se vrátíme někde mezu Splat Pack a dvojku 🙂

      Jinak určitě, do konce roku by vyšel maximálně Splat Pack a doufám, že se Stainless tohoto nevzdá a udělá tento remake a zkusí i dvojku… Dle mě závodní hry na mobilu nemají moc smysl, ale tyto remaky jsou prostě super a lidem, co jsou už nějakou chvíli v pracovním věku, to oživí vzpomínky na mládí, a rádi si to stáhnou do PC… A ti mladí, ti zjistí, že to za nás byla větší psina:)

     • Pro mne je nejlepším dílem Carmageddon2. Je to i možná díky tomu, že tento díl jsem hrál, jako první a až později jsem si mohl zahrát i díl první 🙂

      Nastavená laťka pro TDR 2000 byla opravdu hodně vysoko a vývojáři šlápli vedle. Neříkám, že šlo o špatnou hru, ale byla jiná. Ztrácela se tam ta základní pointa celé série. S Reincarnation by se měla vrátit série zpět k dvojce a jedničce, alespoň podle vývojářů 🙂

      Porty na Android jsou skvělé hlavně tím, že my, kteří zažili dobu pravých herních titulů, se mohou vrátit na chvíli v čase a zavzpomínat. Rád a často vzpomínám na staré dobré časy, diskety, neoblomná náročnost her, zábavu nebo třeba hraní i několik týdnů jednu a tu samou hru 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here