Androidmarket.cz

UDOO: Následník Raspberry Pi a Arduina DUE

Na kickstarteru byl před týdnem představen (a dva dny na to již zafinancován) UDOO – jednodeskový minipočítač s výkonem čtyř Raspberry Pi. Kromě výkonu láká také svou kompatibilitou s rozšiřujícími štíty fungujícími na desce Arduino DUE. Zařízení se alespoň na papíře jeví jako zajímavý hybrid, který se snaží cílit jak na fanoušky Pi, tak Arduina, což rozhodně není na škodu.

Mikropočítače Arduino [čti Ardvíno] jsou open-source platformou, která staví na rozšiřování základní funkcionality pomocí stovek nabízených přídavných dílů. Ty sahají od základních součástek typu LED diod přes čtečky vlhkosti vzduchu až po plnohodnotné přídavné „štíty“, jako je třeba wifi modul. Arduino je tedy v jádru stavebnicí v duchu Merkura / Voltíka / Lego Mindstorms, která boří tenkou hranici mezi programováním a elektrotechnikou a umožňuje sestavit si zařízení podle vlastních představ.

Arduino je možné ovládat buďto interaktivně přes sériový port, nebo nahráním vlastních programů do obsažené flash paměti. Programy pro Arduino jsou psány v nízkoúrovňovém jazyce podobném C a po kompilaci do strojového kódu jsou přímo spouštěny. Arduino v základu nepoužívá operační systém, hlavní důraz je kladen na nízkoúrovňovou interakci s hardware. To má za následek nízkou provozní režii a minimální požadavky na hardware.

Hardwarové specifikace:

K Pi si na druhou stranu přikoupíte možná tak krabičku, ale typické užití je buďto jako multimediální centrum běžící na linuxu / androidu, nebo jako levný linuxový server. Za zmínku samozřejmě stojí GPIO přípojka, která umožňuje nízkoúrovňovou interakci s hardware (pro zájemce doporučuji seriál na serveru LinuxSoft, případně vyčerpávající články na elinux wikipedii), ale krom vlastních zapojení oficiální rozšíření neexistují.

Hardwarové specifikace:

Je záhodno podotknout, že UDOO není první produkt, u kterého si výrobce všimnul potenciálu ve spojení Arduino a Pi komunit. Od října minulého roku je dostupná Arduino deska AlaMode, která umožňuje přímé propojení s Pi pomocí zmíněného GPIO. Myšlenka je taková, že Arduino zastane nízkoúrovňovou práci, zatímco Pi se stará o jeho ovládání, zpracování vstupních / výstupních dat a vysokoúrovňovou abstrakci. Na podobnou kartu sázejí i tvůrci UDOO – úspěšně, soudě podle dosavad nashromážděné částky.

http://www.youtube.com/watch?v=sPs8Jp2BBw4

Hardwarové specifikace:

Schémata, dokumentace a výukové materiály budou dostupné na domovské stránce projektu a aktualizace ohledně vývoje budou uveřejňovány na kickstarter stránce projektu. Podle současných informací by měl být UDOO v prodeji v září tohoto roku.

Zdroj: AbcLinuxu, Kickstarter