Acer Chromebook 13 – S Tegrou na palubě (recenze)

0

Acer patří k výrobcům, jež berou Chromebooky opravdu vážně. A byl to ostatně právě Acer, kterému se podařilo prosadit prodej zařízení s Chrome OS i na našem trhu. Jedním, jež oficiálně vstupoval na tuzemský trh, byl také dnes recenzovaný model Acer Chromebook 13.

Acer Chromebook 13-2

Úsporná Tegra K1

Acer Chromebook 13 je prvním modelem, který pro svůj výpočetní výkon používá čipset nVidia Tegra K1. Ten se zatím usídlil především v tabletech a příliš se nepočítalo, že by jej bylo možné použít i v chromeboocích.

Acer Chromebook 13-3

Acer to vyzkoušel, ale lhal bych, kdybych řekl, že to bylo geniální. Tegra sice zajistí dechberoucí výdrž, s výkonem to však už stejně slavné není a i loňský C720 si s náročnými stránkami poradí mnohem lépe. Na druhou stranu ale dostanete 12 hodin provozu a větší úhlopříčku.

Acer Chromebook 13

 

Jednou z výhod by mohla být služba Grid, kterou si už nyní mohou vyzkoušet majitelé zařízení Shield. Ve zkratce jde o streamování her z výkonného serveru do vašeho zařízení. NVidia o něčem takovém mluví několik měsíců a dostat by se mělo i na chromebooky, stále však netušíme kdy.

Těžší a větší

Většina chromebooků ještě stále sází na úhlopříčku pohybující se okolo hranice 11 palců. I v minulosti jsme se sice setkali s 13 palcovými alternativami, příliš jich ale nebylo. Jednou z nich je i tento model. Na již zmíněném zobrazovači nabídne standardní rozlišení 1366×768 a v dražší variantě dokonce FullHD.

Acer Chromebook 13-9

Mně se do ruky dostala standardní varianta, jestli jste ale zvyklí na jemnější rozlišení, raději si trochu připlaťte. Nic se však nezmění na špatných pozorovacích úhlech, které jsou ve většině případů pro chromebooky společným jmenovatelem.

Acer Chromebook 13-8

Větší úhlopříčka se taky pochopitelně podepsala na váze a celkové mobilitě. Je o něco horší a jestli raději upřednostňujete lehké zařízení pro denní přenášení a častou práci ve stísněných prostorách, raději zvažte koupi 11” alternativy s Intelem.

 

Opět povedená klávesnice a touchpad

Klávesnice a touchpady jsou chloubou chromebooků a i při nízké ceně dokážou nabídnout kvalitu, na kterou nejsem zvyklí ani u řádově dražších modelů s Windows. Tradice naštěstí pokračuje i zde a jedinou vadou na kráse může být menší shift, který svůj prostor sdílí s klávesou /. Po mechanické stránce si ale nemůžu na nic stěžovat a nemusíte se bát ani tvorby delších textů.

Acer Chromebook 13-4

To stejné platí i o touchpadu, který jsem používal neustále a ani jsem nezapřemýšlel o USB myši. Tu sice připojit můžete, není k tomu ale pádný důvod a jestliže si osvojíte intuitivní gesta, touchpad si zamilujete.

Povedený plasťák

Chromebooky od Aceru se v minulosti příliš nevyznačovaly skvělým zpracováním nebo designem. Byla to daň za pozoruhodný výkon a nízkou cenu, jež modely provází dodnes. To už ale úplně neplatí o designu, jež je u Chromebooku 13 překvapivě povedený.

Acer Chromebook 13-6

Materiály sice zůstaly plastové, ale vzhled se dočkal mírné inovace. Místo nudných šedých plastů se ke slovu dostala sněhově bílá barva. Na té se sice o něco jednodušeji uchytávají nečistoty, ale po estetické stránce je to bezesporu krok k lepšímu.

Na prvním místě výdrž

Acer Chromebook 13 je povedeným modelem. Za startovací cenu 8 tisíc korun nabídne prakticky vše, co byste od Chromebooku potřebovali. Jediným, avšak zásadním problémem, je pokulhávající výkon. S tím se bohužel setkáte i při běžné práci a to je neomluvitelné. Na druhou stranu ovšem dostanete královskou výdrž a 4 GB RAM.

Acer Chromebook 13-5

Jestli sháníte chromebook s 13” palcovou úhlopříčkou, příliš na výběr nemáte a Acer Chromebook 13 je tou nejlepší volbou. Jestliže si však vystačíte i s menším laptopem, určitě zvažte alternativy v Aceru Chromebook 11 nebo C720, oba mají co nabídnout a jsou k mání za nižší cenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here