21 dní s Chromebookem

0

Chromebook Acer C720P jsem si koupil díky známému v USA a aktivně ho používám od konce května. Už před ním jsem však recenzoval tři jiné modely a celá idea Chrome OS se mi velmi zalíbila. Mé nadšení neopadlo ani po dvou měsících denodenního používání a neviděl jsem jako žádné zásadní rozhodnutí, vzít si Chromebook na tři týdny jako mé hlavní pracovní zařízení. Přede mnou totiž bylo 21 dní ve Velké Británii a Chromebook je na cestování letadlem a časté nošení do hodin ideální. Nesmíte však zapomenout na pár úskalí, které s sebou nízká cena a rychlý systém přinášejí.

Chromebook Acer C720P 15

Začnu tím prvním, tedy nízkou cenou, jež se znatelně podepsala na použitých materiálech. Konkrétně můj Acer C720P je kompletně tvořen plasty a ty nejsou zrovna nejodolnější. Ne, že by snad hrozilo zlomení nebo něco podobného, musíte si ale dát pozor na jiné ostré předměty, které máte ve svém příručním zavazadle. Díky složce s letenkou pasem a jiným doklady se mi na víku Chromebooku objevil nevzhledný škrábanec. Další jsem našel poblíž touchpadu a ani za mák netuším, co je má na svědomí.

Acer-C720-1

Na druhou stranu je ale Chromebook skladný, lehký a hlavně vydrží dlouho na baterii. Díky tomu se nemusíte bát, že by vás během cesty nebo při čekání na odlet zradil. Pokud ale plánujete zařízení s Chrome OS používat primárně jako multimediální centrum, není to dobrý nápad. Jednak brzy narazíte na malé interní úložiště a navíc si systém stále nerozumí s kodekem AC3 a u velké části videostop se budete muset obejít bez zvuku. Samozřejmě jsou tady alternativy v podobě instalace Linuxu a pod ním VLC přehrávače, k tomu však sáhnou opravdu jen nadšenci.

Acer-C720-1-2

Mezi mé koníčky patří také fotky a jejich pořizování a následní zpracovávání. Právě tady narazíte na největší problém s výkonem a celkově slabším hardwarem, jež je díky své ceně pochopitelný. Na nějaké pokročilé úpravy Chrome OS opravdu není, chybí kvalitní software a vlastně taky hardware. Trochu mě ale překvapilo, že se systém zadýchával i při běžném kopírování dvaceti megapixelových fotek na pevný SSD disk. Dokonce to dospělo až do stavu, kdy se laptop nedal během kopírování prakticky vůbec používat. Čekal jsem lecco, ale tohle mě opravdu nepříjemně zarazilo a od interního SSD disku jsem čekal trochu víc.

Chromebook Acer C720P 2

Možná to trochu vypadá, že vzít si s sebou levný Chromebook na tři týdny jako pracovní nástroj bylo bláhové. Já toho ale určitě nelituji a ty hlavní a zásadní činnosti zvládl bez problémů. Mluvím teď o psaní článků, volání přes Hangouts s rodinou nebo přehrávání filmů přes Netflix. Ten je na rozdíl od Česka ve Velké Británii už nějaký ten pátek oficiálně dostupný a už se opravdu nemůžu dočkat, až se tak stane i v té naší malebné zemičce.

Chromebook Acer C720P 4

Chromebooky mají své limity, které stroje s Windows a OSX hravě překonávají, díky své ceně, výdrž a hlavně mobilitě určitě však mají také svou budoucnost a já ani trochu nelituji, že jsem svůj tříkilový notebook zařízený pro střih videa a úpravu fotek nechal doma na pracovním stole. Už by se mi do batohu stejně nevlezl a Chromebook v kombinaci s iPadem a smartphonem s Androidem bohatě vystačil. Jo a ještě nesmím zapomenout na britskou LTE “simku” s neomezeným internetem, bez kterého by ty tři týdny asi nebyly tak krásné a nezapomenutelné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here