Snižte náklady za SMS na minimum – Oskárek SMS

2

Už jsme tu měli levné volání, na řadě jsou samozřejmě (dle mého názoru pro Čechy stále oblíbenější) SMS zprávy.

I když je cena za SMS dosti vysoká, lidem to příliš nevadí. Píší stále, každým rokem více a více. Nejsme líní, napíšeme SMS zprávu která se klidně skládá z několika dalších, a i když neřekneme tolik jako v případě klasického hovoru, utrácíme za ně klidně i více, než by nás stál samotný hovor. Ptát se proč nemá smysl, pojďme si tedy alespoň ukázat jak ušetřit náklady. Budete se nakonec divit, o jaké částky se v součtu jedná.

Operátor si v dnešní době u předplacených karet účtuje v průměru 1.50 až 2.50 za SMS zprávu. V případě tarifních zákazníků je situace přívětivější, ale i tak na našem trhu neexistuje kvalitní (levný) tarif zahrnující neomezený počet SMS do jakékoliv sítě. Vždy je tu nějaké ale. Ani nové tarify od Vodafone nejsou vyjimkou. Nespadají totiž do kategorie ,,levných tarifů“. Vždy je tu nějaké ale. I když se to nezdá, (nejenom) českým operátorům jdou z SMS zpráv jedny z největších zisků vůbec. Je samotné to nestojí téměř nic a za každých 160 znaků vyinkasují vysokou částku.

Pokud patříte mezi náruživé ,,psavce“, kteří měsíčně pošlou stovky eSeMeSek, určitě jste už někdy využili internetové brány operátorů. Je to vlastně paradox. Všichni tři operátoři mají na svých stránkách možnost posílat (více či méně výhodně) SMS zprávy zdarma do dané sítě. Pro někoho to může být s podivem, ale ne všichni této nabídce hodují. Ono se nedá moc čemu divit. Důležité SMS chceme mít uložené v mobilu (ať už z jakéhokoli důvodu) a proto internetových bran moc nevyužíváme. Tedy především starší generace.

Jak jsem již psal, T-Mobile, O2 i Vodafone nabízí možnost psát SMS z internetu zadarmo. Než se tedy podíváme na Oskárka, který slučuje všech možností od operátorů , zrekapitulujme si, co nám operátoři nabízí. Všechno má (ne překvapivě) svůj háček.

T-Mobile

T-Mobile nabízí na svých stránkách www.t-zones.cz možnost zasílání SMS zdarma jak pro neregistrované, tak pro registrované uživatele. Pokud nemáte své T-Mobile číslo, a přesto chcete posílat SMS do sítě T-Mobile zdarma, jste však velmi limitováni. Posílat můžete maximálně 1 SMS (160 znaků), nutné je také opsat kód, což je nejenom nepohodlné, ale také to zdržuje. SMS pak přijdou příjemci od uživatele ,,z internetu“. Nesmíte se tedy zapomenout podepsat/představit se.

V případě, že jste zákazníkem T-Mobile, nebo alespoň vlastníte SIM kartu T-Mobile, je dobré založit si svůj vlastní účet. Po tom se zpřístupní další možnosti a stávající se stanou použitelnějšími. Není tak nutné opisovat kódy. Dále můžete ukládat SMS do archívu pro případnou pozdější kontrolu. Další neméně důležitou změnou je možnost psát až 5 SMS v jedné. Skvělé na psaní delších zpráv.

Vše se následně odešle v jedné SMS, která příjemci dorazí pod Vaším tel. číslem případně uloženým jménem. SMS do sítě jsou zdarma, do jiných sítí dle Vašeho tarifu. Pro Vaši kontrolu je zde možnost ověření, zda číslo na které píšete patří do sítě T-Mobile, v případě, že nikoli, systém se zeptá, zdali chcete zprávu i tak odeslat (nyní však již zpoplatněně). K dispozici máte i adresář. Doplním, že na rozdíl od Vodafone a jeho Vodafone Parku neumožňuje T-Mobile na svém t-zones registraci zákazníků s jiným, než T-Mobile číslem.

Třešničkou na pomyslném dortu je pak možnost odesílání MMS zpráv do sítě zdarma, do ostatních opět dle Vašeho tarifu.

Vodafone

Pokud jste zákazníkem Vodafone, využijete tzv Vodafone Park. Zde je také možnost psát bez registrace, avšak je už pro běžné oči prakticky neviditelná

Je to z toho důvodu, že se Vodafone snaží protlačit svůj Vodafone Park stůj co stůj. Je to vlastně dobře, my, jako zákazníci na tom vždy vyděláme. Posílání SMS bez registrace je podobné, jako v případě T-Mobile s tím rozdílem, že SMS mohou být delší než 160 znaků. Opisovat kód je ale potřeba i zde. Bez registrace můžete posílat SMS do sítě Vodafone, přesto si můžete nastavit číslo, které se bude dotyčnému zobrazovat. Není tedy problém nastavit své číslo, což je oproti T-Mobilu a jeho neplacené bráně velké +.

Registrací na Vodafone Parku získáte ale i další výhody. Tak za prvé, zbavíte se otrockého opisování kódů a také již nemusíte stále dokola psát své číslo (číslo odesílatele). Výhodou oproti T-Mobile je, že uživatelem Vodafone Parku se může stát zákazník JAKÉHOKOLI z konkurenčních operátorů. To je opět velké plus. Další výhodou pro registrované je například adresář.

Vodafone také nabízí různé promoakce, díky kterým lze získat určitý počet volných SMS zpráv, které pak můžete využít pro posílání do JAKÉKOLI sítě, tedy i do sítí konkurenčních operátorů. Poslední známou akcí je Odměna za nově se registrujícího se uživatele, kterému vy sami navrhnete registraci do Vodafone Parku.

O2

O2 za svými konkurenty značně ztrácí. Jsou 2 možnosti. Pokud nejste zákazníkem O2, využíváte portál 1188.cz, kde získáte možnost psát SMS do sítě O2 zdarma. I v tomto případě jsou možnosti 2.

Buď vystupujete jako neregistrovaný, a SMS zprávy chodí příjemci v síti O2 o maximální délce 60 znaků s vloženou reklamou. V případě, že se registrujete (opět jakýkoli operátor), získáte znaků 160, reklama se však připojí také a SMS navíc dojdou po ,,kusech“ a v některém případě nedojde část SMS vůbec. Ani v případě registrace a vyplnění svého čísla však příjemce neuvidí Vaše telefonní číslo. Největší překvapení je možnost používání diakritiky. V případě, že ji ale použijete, jste registrovaní, více než 70 znaků nenapíšete (Vodafone i T-Mobile diakritiku ořezává).

V případě, že jste zákazníkem O2, máte možnost registrací získat určitý počet SMS zdarma do vlastní sítě. Počet SMS se liší podle Vašeho tarifního zvýhodnění. Posílat SMS do sítě jiných operátorů nelze. Alespoň se však dočkáte zobrazení Vašeho čísla příjemci.

Rekapitulace výhod/nevýhod bran u jednotlivých operátorů (brány pro zaregistrované uživatele):

T-Mobile

+ adresář

+ možnost psát až 5 SMS v jednom

+ neomezené zprávy do T-Mobile zdarma

+ MMS do sítě zdarma

+ možnost ověření operátora příjemce

– žádné volné SMS do ostatních sítí

– nutnost být zákazníkem T-Mobile

– celkem nepřehledný web

Vodafone

+ adresář (jen v případě, že jste Vodafone klient)

+ promoakce na volné SMS

+ neomezené zprávy do Vodafone sítě zdarma

+ pěkný a přehledný web

+ můžete být zákazníkem konkurenčních operátorů

– SMS občas nedorazí

O2

+ zobrazení Vašeho čísla příjemci

– omezený počet do vlastní sítě

– nepřehledné

– ne vždy stoprocentní jistota doručení

 

Oskárek

Zrekapitulovali jsme si výhody a nevýhody, které brány českých operátorů nabízí. Jistě jste si stačili povšimnout, že výhody u registrovaných bran jsou nesporné, proto jsem si dovolil ve srovnávacím testu zvolit tento typ bran a nadále budu v textu využívat služeb především těmto (registrovaným) způsobům.

Aplikace Oskárek je jednoznačně nejlepší svého druhu, proto je skvělé, že se autora aplikace rozhodl udělat verzi pro Adnroid. Ta existuje v placené i neplacené verzi. 

Oskárek slouží ke skloubení všech bran českých operátorů v jedné aplikaci. Nabízí jak využití registrovaných, tak i free variant bran českých operátorů. Nabízí i další poskytovatele, díky kterým lze ušetřit za posílání SMS zpráv, již se však nejedná o SMS zprávy zdarma. Těmto poskytovatelům se budu věnovat v samostatném článku někdy příště.

Po nainstalování aplikace je důležité ji správně nastavit. Do nastavení se dostaneme pomocí kolonky nastavení a zde již nalezneme konkrétní seznam bran a poskytovatelů. Při zatření dané varianty se tak bude při odesílání nabízet, ty nezatržené Vás nebudou rušit a zpřehlední to tak práci. V případě free varianty brány samozřejmě nemusíte nastavovat nic, v případě, že jste u nějakého operátora registrováni, vyplníte v aplikaci požadované přístupové jméno a heslo. Zatrhnout můžete také možnost ,,automaticky“. Oskárek pak sám vyhodnotí nejlepší variantu.

Pak již na řadu přijde samotné psaní SMS. Aplikace se nese v jednoduchém duchu interní aplikace Zprávy, tedy přesně jako by jste posílali SMS přes GSM. Do kolonky příjemce vyberete ze seznamu kontakt, do kolonky text napíšete zprávu a před volbou Odeslat ještě zvolíte bránu, přes kterou se bude SMS odesílat. Případně to necháte na Oskárkovi a zatrhnete možnost ,,automaticky“.

SMS zprávy se odesílají pomocí internetu a je jedno, jestli jste v pokrytí Wi-Fi nebo využíváte mobilní data. Důležité je ale míti na paměti, že pokud nemáte aktivní žádný datový tarif, může se Vám SMS pěkně prodražit. Naši operátoři totiž zavedli, že po připojení k internetu bez aktivního datového zvýhodnění Vám strhnou částku ve výši cca 20 Kč, aby zabránili vysokým poplatkům za internet. Doporučuji tedy aktivaci jakéhokoli (i toho nejnižšího a nejlevnějšího) datového zvýhodnění. V případě Wi-Fi je vše samozřejmě bez problémů.

(P.S.: v poslední době se objevily problémy při odesílání SMS zpráv pomocí Vodafone Parku a aplikace Oskárek. Vodafone začal blokovat aplikace třetích stran. Návod na opětovné zprovoznění (naštěstí poměrně jednoduchý) najdete na webu aplikace konkrétně ve fóru: (www.mobilecity.cz)).

Posledním krokem, v případě free bran, je opsání kódu, a je hotovo. Aplikace Vám zobrazí okno, ve kterém Vás informuje o odeslání zprávy a přihodí krátkou reklamu. Toto okno již můžete zavřít, SMS zpráva byla odeslána. Celá aplikace, jak jsem již psal, slouží jen jako prostředník, proto v ní platí stejné zákony, jaké jsem popsal ve srovnání výše v článku.
  

Skvělou vlastností aplikace je, že odeslaná SMS se zobrazí v odeslaných SMS v interní aplikaci Zprávy, čili vše vypadá, jako by jste SMS zprávu odeslali klasicky, přes operátorské GSM. Nehrozí tedy, že by jste nějakou aplikaci odeslali přes Oskárka a už ji nemohli zpětně zkontrolovat. Doručenky SMS lze nastavit pouze v případě T-Mobile, za předpokladu, že jste zaregistrovaný uživatel. Máte pak následující možnosti: doručenka formou samostatné SMS zprávy a nebo klasická doručenka.

Aplikace si jistě zaslouží svůj obdiv. Ano, z pohledu běžného uživatele jde pouze o provázání bran v jedné aplikaci, Oskárek toho ale umí více a vše je navíc zabaleno v uživatelsky přívětivém a jednoduchém prostředí.

Další zajímavosti aplikace

  • z Google Play si můžete stáhnout rozšíření, které Vám v případě příchozí SMSky zprávu nahlas přečte
  • nad oknem pro zadávání textu zprávy máte několik možností: vložení smajlíků, smazání mezer – každé slovo začíná velkým písmenem (vhodné při využívání free bran), smazání celého textu a ikonu mikrofonu pro diktování textu
  • v nastavení je možné změnit barvu pozadí obrazovky (viditelné v okně při psaní SMS) a taktéž barvu blikání LED diody

Závěr

Všem pisálkům tedy doporučuji stahovat a šetřit. Takto skvělou aplikaci prostě nelze nevyzkoušet, šetříte každou takto odeslanou SMS zprávou.

PPS: Pokud se Vám aplikace líbí, existuje i ve verzi Plus, která navíc jako bonus nabízí Aprílové SMS (SMS, kde si nastavíte výchozí zobrazované jméno na displeji příjemce za méně než poloviční cenu. Aktualizace aplikace jsou pak samozřejmě zdarma) navíc tím podpoříte autora v jeho vývoji.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

2 KOMENTÁŘE

  1. Oskárek je úžasná aplikace, využíval jsem ji už před několika lety v telefonu s podporou Javy. Nyní využívám aplikaci pro android a nemůžu si stěžovat. Přes počítač využívám http://www.smsni.cz , což jsou vlastně jen odkazy na brány operátorů…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here