Androidmarket.cz

Snapchat – sdílení fotografií, které vydrží jen okamžik

Prozatím nedoceněná aplikace Snapchat přináší do dnešního zbytečnými soubory přeplněného světa nový koncept – časově omezené snímky. Znáte to – chcete svým kamarádům poslat nějakou momentku a tak je potřeba ji někam nahrát. A ona tam pak zůstane pěkně dlouhou dobu, protože i na jednorázové uploady máme tendenci zapomínat. Tímhle způsobem každý den vzniká obrovské kvantum virtuálního odpadu, který byl původně stejně určený jen na jedno použití. V tomhle kontextu dává princip aplikace Snapchat dokonalý smysl.

Snapchat funguje jednoduše. Pořídíte fotku nebo krátké video a u něj nastavíte dobu, po kterou bude viditelné. Po jejím uplynutí se snímek nadobro vymaže, nebude nikde dohledatelný ani uložený. Fotky i videa lze pořizovat předním i zadním objektivem, na fotografie lze navíc přikreslit (velmi hrubým tahem) vzkaz či nějaké obrázky.

Importovat (a pozvat) jdou kontakty z vašeho telefonního seznamu, vše funguje rychle a spolehlivě. Jakmile vám někdo pošle snímek, objeví se ve vašem inboxu s číslem, které udává počet sekund na jeho zhlédnutí. Odpočet započne až v okamžiku, kdy na položce podržíte svůj prst déle – vývojáři tak zabránili spuštění fotografie omylem.

A to je vše. Snapchat nabízí jednoduchou funkcionalitu, která je ale velmi originální a své uživatele si může lehce najít. Pokud chcete sdílet něco, co nemá trvalou hodnotu a slouží jen pro krátkodobé pobavení vás a vašich přátel, nabízí Snapchat vše potřebné. Nemusíte pomíjivými snímky zaplňovat zbytečně disky, sociální sítě a webová uložiště, navíc s sebou tento koncept přináší napětí a zábavu. Pokud máte na podívání se jen pár sekund, budete se dívat opravdu pozorně.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=dvPXO0iyydo&feature=youtu.be

Bohužel ale jde princip Snapchatu obejít a to ne zrovna složitě. Kromě toho, že existují aplikace pro hacknuté telefony potajmu v pozadí stahující vám zaslané fotografie, spousta telefonů nabízí v základu možnost ukládání snímků obrazovky. A tam je kámen úrazu. Fotografické vztahy v Snapchatu jsou pak totiž založeny na vzájemné důvěře – důvěře v to, že si ten druhý neuložil snímek obrazovky s vaší fotkou. Lze tomu předejít nastavením kratšího intervalu, ale někdy je ten delší prostě potřeba. Bohužel toto nelze na úrovni aplikace nijak ošetřit a jedná se o jedinou výraznější vadu Snapchatu.

Doplnění: Po důkladnějším testování jsme zjistili, že Snapchat vám v případě, že si někdo pořídí screenshot vašeho obrázku, odešle notifikaci a zobrazí v seznamu odeslaných vedle inkriminovaného snímku upozornněí. Tato funkce sice ofocení obrazovky protistranou nebrání, ale může sloužit jako indikátor, že je na čase rozvázat kontakt. Jak notifikace vypadá se můžete podívat na těchto dvou snímcích: 1, 2

Pokud chcete zkusit jiný způsob sdílení obrazové komunikace mezi známými, dejte Snapchatu šanci. Je to koncept nový a popravdě hodně zábavný. Má sice mezery, ale pokud si vyberete vaše kontakty správně, není se dle mého názoru ničeho obávat. Ulehčete Facebooku, Twitteru a Dropboxu a stáhněte si Snapchat z Google Play. Možná ho už nedáte z ruky.

Pokud nemáte, s kým byste Snapchat vyzkoušeli, nebo chcete-li si rozšířit svůj okruh kontaktů, přidejte si mě. Moje uživatelské jméno je OndrejTrhon.


App Name
Developer
Free   

A pokud vám nestačí můj článek a umíte anglicky, doporučuji velmi cyberpunkový text z The Verge.