Mobito – první zkušenosti s peněženkou v mobilu

1

V dnešní době, kdy není problém vyrazit do města jen s kusem tenkého plastu (kreditní karta) není nic nemožné. Je pravdou, že nějaká WOW novinka už asi nepřijde, ale na druhou stranu se možnosti, kterými lze platit, rozšiřují.

Dnes již není problém platit u některých prodejců pomocí telefonů s integrovaným NFC (narážím na kampaň O2) a tak se není čemu divit, že zákazníci začínají mít o odlišné placení zájem čím dál tím více.

Nejde tak ani o užitečnost, nebo snad výhodnost, rychlost. Jde o to udělat projekt, který lidi zaujme a nepřemýšlí nad konkrétními chybami toho či onoho. NFC má také své nevýhody, stejně tak jako výhody, pro mě tou největší je zřejmě rychlost v případě částky nepřevyšující 500 Kč, kdy se vše uskuteční opravdu jen mávnutím chytrého telefonu přes čtecí zařízení.

Na druhou stranu je nutné si přiznat, že pro celorepublikové zavedení NFC, kdy pomocí něj bude moc platit téměř každý, ještě hodně měsíců, ne-li roků vzdáleno. Není tak divu, že se i ostatní společnosti snaží vymyslet něco podobného, něco, k čemu není potřeba NFC, k čemu Vám postačí například obyčejný telefon bez operačního systému.

Pro lidi v České republice je nabídka možnosti platby i s obyčejným telefonem zajímavější, než při představě, že by si museli zakoupit telefon s NFC + v dnešní době ještě nutnost být zákazníkem 02.

Mobito, co to je, jak to funguje?

O Mobitu si můžete v posledních dnech přečíst více než dost. Právě v tyto dny se totiž dostává do zorného oka všem zvědavcům, které zaujaly odlišné možnosti platby, tedy takzvané peněženky v mobilu. V této uživatelské recenzi nehodlám vysvětlovat jak a kde se registrovat nebo podobné informace. Ty si každý najde na oficiálních stránkách, spíš než tedy návod, jak tuto peněženku zprovoznit nabízím úvahu a uživatelské zkušenosti s touto službou. Sám ji využívám posledních pár dní a pro mě samotného je celkem s podivem, jak často.

Mobito se ani tak nesnaží konkurovat NFC platbám (i když jeho zprovoznění v této aplikaci je podle vývojářů možné a to dokonce hned – ale až se NFC dostatečně rozšíří), spíše jde odlišnou cestou. Snaží se odstranit většinu překážek, které lidem brání důvěřovat v e-peněženky.

Její nabídka je velmi přehledná, až by se dalo říci strohá. Což je přesně ono. Potencionální zákazník chce mít přehled a chce mít vše dobře na očích. Nejde mu o spoustu záložek, kde jedna odkazuje na druhou a druhá zase na třetí. Jakmile v aplikaci (jakékoli) zavládne chaos, lidé přestane zajímat. Úvodní menu je tedy po přihlášení (po zadání PIN kódu) následující: Nakoupit, K zaplacení a Poslat peníze. Nic víc, nic míň. Dodatečné služby jako ,,vybití Mobita“ nalezneme až v nastavení.

Na úvodní obrazovce nalezneme ještě důležité +ko, kterým dobíjíme kredit. V případě, že nechete, nemusíte mít v Mobitu kredit žádný a platit přes Mobito, které je propojeno s Vaším bankovním účtem. Pak se poplatky strhávají přímo z něj. Jednoduché, pohodlné.

Další záložky jsou historie: nic víc, než historie příchozích a odchozích plateb, zprávy: především zprávy systémové a také zprávy o úspěšném zaslání peněz a poslední záložka moje ID, kde naleznete velkým fontem napsané své telefonní číslo, které slouží jako například v Paypal email, jako Váš účet pro odesílání/přijímání peněz.

Co umí?

Představte si modelovou situaci (nechám se inspirovat průvodními videi na webu výrobce). Necháte se pozvat na oběd, jelikož momentálně nemáte ani korunu. Za pár dní se kamarád ozve, že by peníze potřeboval zpět. Vy jste samozřejmě mezi tím dostaly na účet výplatu (náhodička) a rozhodnete se peníze vrátit. Pokud možno, okamžitě. Otevřete Mobito, zadáte pin, vybere možnost zaslání peněz, zadáte částku, telefonní číslo příjemce a vše znovu potvrdíte pinem. Během pár vteřin je vše odesláno, Vaše peníze z bankovního účtu případně přímo z Mobita zmizí, a kamarádovi na druhé straně mezi tím push notifikace oznámí, že je na tom opět o XY Kč lépe. Snadné a efektní, viďte? Jen doplním – všechno bylo bez poplatků, zdarma, přišli jste jen o tu částku, kterou jste zadali k odeslání. A s okamžitým doručením bez zbytečných prodlev (poplatky si Mobito neúčtuje, banka však může strhnout poplatek za inkaso případně za odeslání peněz pomocí internetového bankovnictví – to je však individuální).

Počkat, kamarád nemá Mobito? Nevadí. Příjde mu informační SMS, ať si založí účet a peníze do 2 ýdnů převezme. Nestihne to? Ne, peníze nepropadají, vrátí se Vám na účet, a vy mu je předáte osobně, ale až později samozřejmě, jste přeci zaneprázdnění..

Další možnosti jsou už také velice zajímavé. Jdete okolo plakátu skvělého koncertu, ale začne Vám vrtat hlavou, kdy se dostanete k internetu aby jste ho koupili a zaplatili. Pokud je na plakátu také smaolepka Mobito, zahoďte Vaše starosti za hlavu. Otevřete aplikaci, naťuktejte kód a pošlete peníze. Vstupenka je Vaše a už se nemusíte bát, že by jste to nestihli.

Líbivé? Pro mě velice. Pro člověka, který nemá čas a potřebuje platit rychle, kdy před hodinou bylo už pozdě, velice užitečné.

Pokud se rozhodnete nakupovat na internetu, je situace trochu složitější. Ne v tom, že by bylo posílání peněz náročnější, ale moc internetových portálů zatím neumožňuje platit pomocí Mobita. Čímž se dostáváme tak trochu k nevýhodě Mobita – ovládání je sice snadné, peníze se opravdu posílají hned, ale co se týče obchodů – zatím se stále čeká na větší rozšíření. Tedy stejně jako u NFC a dalších možnostech placení, které se chovají jako internetová peněženka.

Já sám využívám aplikaci především ke splácení menších dluhů a také jako kasičku pro své příjmy. Je to okamžité, peníze máte hned. Možností je opravdu hromada, ne jenom poslání si peněz navzájem, ale také nakupování na internetu a třeba si můžete dobít kredit. Operátoři Vám k tomu přihodí i bonus, například můj T-Mobile 50% navíc při dobití přes Mobito. A to už se vyplatí, co myslíte?

No jo, peníze máte v kasičce, ale jak je dostat na účet a vybrat z bankomatu? Žádný problém, v nastavení aplikace využijete možnost: ,,vybít Mobito“, zadáte částku a na propojený účet si necháte zaslat peníze. Do 2 dnů (v mém případě prakticky vždy do druhého dne) máte peníze na účte a výběru tedy již nebrání.

Je to tedy praktické?

Jak pro koho a jak pro co. Pokud se ve Vašem okolí služba rozšíří, nic nebrání tomu, aby jste si posílali peníze navzájem, například dlužné částky a nebo jako dárek. Také můžete dobíjet kredit, kdy operátoři nabízí hezké odměny (informace na webu). Na závěr doplním, že Mobito lze používat, i když nejste klienty partnerských bank – pak ale jen formou peněženky a s omezením.

Doplňující informace a shrnutí

  • RB nenabízí možnost nastavit si vybíjecí/dobíjecí účet v jednom. Nabíjet můžete přes platební kartu nebo z účtu, vybíjet pouze na platební kartu.
  • pokud nemáte prostředky na Mobitu, ale máte propojenou partnerskou banku (případně kartu u RB -již zmíněná výjimka), můžete peníze posílat přímo z propojeného účtu jako klasické INKASO – podle telefonního rozhovoru s operátorkou Vám Mobito na konci měsíce VRÁTÍ veškeré výdaje spojené s INKASEM za celý měsíc – samozřejmě, stále se bavíme o partnerských bankách: Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.
  • aplikace je dostupná pro iOS a Android, na dalších telefonech pomocí USSD zpráv na display, podporovány nejsou WP a telefony se Symbian Belle (o podpoře Symbian Anna nebo předchozích informace nejsou dostupné – doporučuji kontaktovat zákaznickou linku Mobita: 840 222 777 – cena dle tarifu)
  • nejvýhodnější služby nabídne Mobito klientům partnerských bank s propojeným účtem nebo kreditní kartou
  • nevyplatí se dobíjet pomocí platební karty (poplatek 3Kč + 1,5 % z celkové dobíjené částky), vyplatí se dobíjet pomocí převodu, to ale trvá i 2 dny, proto je nejlepší možností platit pomocí propojeného bankovního účtu partnerské banky – případně u RB pomocí platební karty (výjimka) – zde se Vám podle slov operátorky na konci měsíce vrátí poplatky za Inkaso
  • Mobito funguje na Androidu formou aplikace, která potřebuje internet – nic Vám ale z Vašeho FUP limitu nebere, je to tak dohodnuté s operátory – opět, velmi chválím
  • na mnoha místech je Mobito velmi zvýhodňováno – weby nabízí slevy, případně bonusy za platbu právě pomocí Mobita

Závěrečné hodnocení

Za mě? Jasná jednička. Jsem v okruhu uživatelů Mobita, veškeré platby se staly velice rychlé, zábavné, weby se začínají s novou formou placení seznamovat, a již dnes můžete nakupovat například na: zapakatel.cz ilekarna.cz, ticketstream.cz a další (viz přátelské weby).

Doporučuji vyzkoušet, nebudete litovat. Případné dotazy prosím směřujte do diskuze, případně na oficiální stránky Mobita, kde také naleznete kompletní informace k instalaci samotné.

1 komentář

  1. Po zneužití mé bezdotykové NFC platební karty jsem přestal platebním kartám důvěřovat a přešel na Mobito a jsem velice spokojen.Mobito využívám denně k platbě na internetu a různě po Praze, je to hlavně rychlé bezpečné a jednoduché jak facka a ZADARMO ! Věřím, že se co nejdříve rozmnoží akceptační místa po celé ČR.DOPORUČUJI.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here