Layar – trocha budoucnosti již dnes

0

Layar je jednou z mála povedených aplikací, která využívá tzv. rozšířené reality (AR nebo anglicky augmented reality). Oč jde? Představte si obyčejné noviny, časopis ve kterých uvidíte ikonu Layar. Jednoduše otevřete aplikaci a danou stránku nasnímáte vestavěným fotoaparátem. Aplikace stránku pozná a pak se začnou dít věci. Na displeji svého mobilního telefonu uvidíte tu samou stránku, ovšem objekty se začnou hýbat, nebo se Vám dokonce spustí Youtube video, na kterém naleznete doplňující informace k danému článk.

Mobilní telefony již dávno neslouží pouze k telefonování, psaní a ke konzumaci multimediálního obsahu. Pokrok se zastavit nedá a tak se vývojáři aplikací snaží přijít s něčím novým, objevným. Aplikace Layar by se určitě dala zařadit v tomto ohledu mezi ty nezajímavější. Jak to celé funguje se můžete přesvědčit na následujícím videu.

To, že aplikace zaujala, může dosvědčit také fakt, že si ji stáhlo více než 30 milionů lidí. Podle uživatelů se z přehledem jedná o jedničku mezi aplikacemi využívající AR = rozšířenou realitu.

Způsobů, jak Layar využít je několik. Buď budete klasickým konzumentem a budete se pouze kochat, stejně tak jako slečna na videu výše. Můžete si prohlížet videa, která jsou na takto upravené stránce vložená a nebo nakupovat výrobky, které jsou na stránce jako „skrytá reklama“. Mezi české časopisy můžeme vyzdvihnout ČHILICHILI – časopis operátora Vodafone, kde se s podobně umístěným obsahem můžete setkat.Rozšířené reality využívá také katalog švédské nábytkářské společnosti Ikea.

Je pravda, že v České republice má tato aplikace zatím nevyužitý potenciál právě z důvodu, že obsahu pro české čtenáře zatím není dostatek. Přitom potenciál samotné aplikace je obrovský. Díky Layar můžeme jednoduše nakupovat, sledovat videa, stát se fanoušky určité stránky na Facebooku, stát se followerem na Twitteru a mnoho dalšího. Vše závisí pouze na nápadu samotného autora.

Další možností je stát se přímo autorem některého projektu. Představte si, že jste fotograf, který má své fotky publikovány na Facebooku. Díky webovému rozhraní Layar nahrajete fotku a přidáte do ní odkaz na svoje webové stránky. Tento obrázek pak může být kdekoliv, jakmile na něj namíříte telefon se spuštěnou aplikací Layar, nad obrázkem vyskočí ikonka, na kterou když klepnete, okamžitě se dostanete na požadovanou stránku. Jednoduché a rychlé. Jak samotné tvoření funguje prozradí následující video.

Jak také může vypadat výsledek se přesvědčte na následujícím obrázku Androida. Nainstalujte aplikaci Layar a naskenujte tento obrázek:

I-love-android-HD-wallpapers

Pokud se vše povedlo, měli byste na displeji svého telefonu vidět odkaz na AndroidMarket.cz i na naši stránku na Facebooku.

Možností, jak Layar využít, je spousta. Pokud i vy máte nápad na tvorbu podobného projektu, upozorníme vás, že cena za každý projekt (stránku/) je 15 euro. Nebo v případě, že vám nevadí reklama, která se zobrazuje, je celý projekt zdarma. Rozdíl je také v tom, že u placeného projektu můžete na webu Layar sledovat jeho úspěšnost – statistiku zobrazení a podrobné grafy včetně možnosti stažení statistiky ve formátu CSV. V případě free verze bohužel nic podobného nefunguje.

Aplikaci Layar si můžete stáhnout na Google Play zcela zdarma.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Zdroj: Layar

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here