Kompletně přepracovaná Opera Mobile postavená na WebKitu konečně na Google Play

4

op_3 op_2 Op_1

Necelé čtyři měsíce od oznámení a dva měsíce od vydání první testovací beta verze zveřejnila norská společnost Opera začátkem tohoto týdne finální verzi nové generace vlastního mobilního prohlížeče postaveného namísto na vlastním vykreslovacím jádře Presto, na výrazně používanějším WebKitu.

Z hlediska funkcí je finální verze takřka totožná s poslední betou, nabízí tak třeba funkci Off-Road, která stejně jako dříve Opera Mini prohání stránky přes servery Opery a snižuje jejich datovou náročnost, výchozí obrazovku Rychlý přístup s maticí oblíbených stránek, záložku Návrhy s zajímavými stránkami nebo anonymní prohlížení, po kterém se automaticky promažou cookies i historie. Oproti betě navíc přibyla možnost přesunout navigační lištu dolů, funkce automatického zarovnávání textu při zoomování a rychlý přístup je možné trochu více uživatelsky upravovat.

Vzhledem k tomu, že je nová Opera označena jako aktualizace té původní, tak ji po instalaci nahradí. V případě, že jste zvyklí na tu původní a ani poslední inkrementace bety vás nepřesvědčili, tak doporučuji alespoň prozatím zůstat u té původní, postavené na Prestu.

Z letmého pohledu do komentářů na Google Play a krátkého testování bohužel nemůžu prozatím novou Operu úplně doporučit. Přechod na WebKit totiž vedle lepší kompatibility s mnohými weby přinesl také problémy s rychlostí a někteří uživatelé si stěžují dokonce na nemožnost načíst určité stránky napoprvé.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

4 KOMENTÁŘE

  1. Naprosto souhlasím s koncem článku. To co s tím provedli je příšernost. Na mém telefonu Huawei Ascend G300 je to prakticky nepoužitelné a strašně hardwarově náročné. Telefon mi ukončil vše co šlo i přehrávač hudby a stejně Opera nešla dobře. Seká se jako prase. Zazálohoval jsem si starou verzi a tu si nechám. Podobné je to bohužel s Operou Mini, jde to od desíti k pěti. Nebudu si kupovat čtyřjádro kvůli jejich prohlížeči …

  2. asi jsem operofil. nová aktualizace mě potěšila designem. presto vs. webkit jsem zatim neporovnal, ale ovládání přesunem ovl. lišty dolů mě přesvědčilo že O14 je můj jedinej prohlížeč.
    hloupý je ten feed novinek, kterej se nedá nastavit na RSS …ale třeba tahle moda ala zpráv ve feed pomine a RSS tam pude…. i když kdo ví

    • Blink, neboli vlastně forklá verze WebKitu je prozatím věc Google a nikoho jiného. Zda na něj Opera přejde nebo spolu se Safari bude dál pokračovat na WebKitu se zatím neví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here