Jak jednoduše změnit font písma bez nutnosti rootu?

9

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste rádi vyměnili současný font písma ve vašem zařízení za jiný? Dnes si představíme jednoduchý freeware nástroj a postup, jak je možné takovou změnu provést. Navíc bez nutnosti rootu zařízení.

Fontomizer SP

Fontomizer SP je jednoduchý nástroj pro stahování fontů přímo do telefonu. Stačí tuto šikovnou aplikaci, která je navíc zdarma, stáhnout z Google play, nainstalovat do vašeho zařízení a spustit.

Před instalací je nutné povolit ve vašem zařízení práva pro instalování aplikací mimo Google play (pokud tak ještě nemáte nastaveno). Fonty se totiž stahují z jiných serverů. Nastavení práv provedete přes nastavení -> zabezpečení -> zaškrtnout „neznámé zdroje“.

Root telefonu není nutný za předpokladu, že verze vašeho systému podporuje změnu fontu v nastavení zařízení. V době psaní článku je funkčnost odzkoušena na verích 2.3.4, 2.3.6 a 4.0.3 na zařízeních Galaxy S II, Galaxy mini, Galaxy Ace a Galaxy Tab 7.

Po spuštění aplikace si můžete vybrat, který font se má stáhnout. Po kliknutí na vámi vybraný font se otevře prohlížeč, který font přímo stáhne. Poté jej jako jakoukoliv jinou aplikaci nainstalujete.

Změnu fontu písma poté provedete v nastavení -> display -> styl písma. Jednotlivé fonty se vám jako každé jiné .apk nainstalují do telefonu a z telefonu je odinstalujete jednoduše přes správce aplikací.

Autor aplikace uvádí, že aplikace samotná je navrhována pro zařízení Samsung Galaxy. Nevylučuje však kompatibilitu s jinými zařízeními.

Důležité upozornění: změnou fontu dojde ke změně v celém telefonu, tzn. font se změní také v aplikacích, webovém prohlížeči, atd… což může způsobit nestabilitu nebo špatné ovládání (čitelnost). Také je nutné podotknout, že ne všechny fonty podporují českou diakritiku a tak se může stát, že některé písmenka s čárkami a háčky budou v jiném fontu, nebo nebudou zobrazovány vůbec.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Tento návod slouží jako pomůcka pro méně zkušené uživatele. Ti zkušenější ví, že existují i jiné způsoby, jak fonty do zařízení dostat (ať již přes aplikace vyžadující root nebo zkopírováním do patřičné složky v systému).

Pokud se aplikaci rozhodnete vyzkoušet, napište prosím do diskuze níže typ zařízení a verzi systému, na které jste aplikaci zkoušeli. Postupně budu nahlášená zařízení a systémy doplňovat do článku. Děkuji.

9 KOMENTÁŘE

  1. to používám od začátku, co mám telefon. Galaxy Ace – nejprve 2.3.3., teď 2.3.6.. Funguje bez problému.

    • Novější verze systému tuto změnu podporují implicitně v nastavení, ale samotné fonty je třeba napřed do zařízení nějakým způsobem dostat. Pro méně zkušené je nejjednodužší k tomu použít nějakou aplikaci. Navíc mnozí ani netuší, že změna fontu je možná.

  2. Nevíte někdo, z jakého důvodu aplikace vyžaduje oprávnění „Zpoplatněné služby / Přímé volání na telefonní čísla“?.

    • Těžko říci, pro svůj chod si myslím, že toto oprávnění není potřebné. Pro větší klid můžete aplikaci nainstalovat, stáhnout fonty a zase ji odinstalovat.

  3. Měla jsem tuto aplikaci a fungovala skvěle. Když jsem si, ale pak obnovila tovární nastavení z nějakých důvodů už to nejde. Aplikace se stáhne, ale určitý font prý nejde stáhnout kvůli tomu, že to nepodporuje, přitom to dříve šlo. Nechápu to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here