Honza Březina – Nezáleží, čím fotíte (rozhovor)

0

Honza Březina je český fotograf, uživatel Apple produktů a taky jeden ze dvou zakladatelů IT vidcastu Digit, který tvoří spolu s Petrem Márou. Momentálně je nejvíce vytěžován projektem Fripito. Ten je určen především fotografům, kterým pomůže najít místa pro zajímavé fotky a krom toho taky nabídne užitečné tipy v dané zemi nebo lokalitě. Více už řekne sám Honza.

Už několik měsíců pracuješ na projektu Fripito, v jaké jste momentálně fázi?

Tahle verze, která leží před tebou, je už finální verze 1.0 a momentálně čeká na schválení Applem v App Storu. Bohužel jsem se trefili přímo do období, kdy se schvalují aplikace pro iOS, ale do konce září by už mělo být Fripito dostupné i v Google Play.

Honza Březina

Jak dlouho už na Fripito vlastně pracujete?

Začali jsme v listopadu minulého roku, přičemž nápad jsem měl v hlavě už dlouho. Až v listopadu mě ale konečně přesvědčil kamarád, mimo jiné skvělý programátor, abychom do toho šli. Dali jsme to dohromady, sehnali pár lidí a po Vánocích začali. Podle plánu jsme měli uvést finální verzi v květnu, ale to podle předpokladů nevyšlo. 

Pro zafinancování jste taky použili kampaň na Indiegogo, jak moc vám to pomohlo?

Víceméně nám pomohla v rozjezdu. Podařilo se nám pomocí ní vybrat zhruba 150 tisíc korun a většina pocházela od českých dárců, což nás trochu zaskočilo. Příliš se nám nepodařilo komunikovat v zahraničí, kdy nás trochu zklamala spolupráce právě s Indiegogo. S přípravou nám sice pomohlo, ale propagace nakonec příliš nevyšla. V Česku se nám nakonec i podařilo sehnat investora, který pokryl zbytek.

Honza Březina

Takže kampaň na Indiegogo byla především na překlady?

Ano, většinu přostředků vybraných skrze Indiegogo jsme použili na překlady. Už od začátku jsme chtěli mít všechno dvojjazyčně a už teď máme kompletně celý obsah v angličtině i češtině. Celé prostředí pak v dalších šesti jazycích. 

Jaký další jazyk bude následovat?

Primárně jsme cílili na americký trh a ostatně Fripito je taky formálně americká firma, takže dalším jazykem bude španělština. Třetina Spojených států mluví španělsky, celá jižní Amerika mluví španělsky, takže je to jasná volba. Samozřejmě v budoucnu počítáme s němčinou, francouzštinou a italštinou.

Honza Březina

Kdo vlastně stál za původní ideou takového projektu?

Nositelem myšlenky jsem já, protože už přes 8 let dělám fotožurnalistu a sjezdil jsem prakticky všechny kontinenty. Taky znám spoustu lidí jako já, kteří mají zkušenosti a můžou být díky nim nápomocni díky. V aplikaci se dozvíte, na jakých místech je dobré fotit, v jaký čas fotit kvůli dobrému světlu a podobně. Nechybí ale ani informace spojené s ubytováním atd. Wikipedia má sice dostatek dat, ale chybí jakékoliv ověření nebo přehlednost. Fripito je určeno přímo fotografům, kteří hledají zajímavá místa. V podstatě jde o takové Foursquare pro fotografy.

youtu.be/2Wb2PCa3Qtg

Plánujete taky verzi pro Windows Phone?

S Windows zatím tak trochu koketujeme. Microsoft jsme zvolili jako serverovou platformu, takže kompletní prostředí běží z Microsoft Azure a Microsoft nás vybral do projektu pro podporu startupů. Krom toho si nás taky zvolil evropský Microsoft jako casestudy.

Co se týká verze pro Windows Phone, tak mi bychom pro ni velmi rádi programovali, ale zatím nemáme člověka. Každopádně v horizontu několika měsíců se s Windows počítá taky. 

Počítá se s telefony nebo jen tablety?

Všechno je pro telefony i tablety. To znamená, že verze pro iOS má 4 varianty včetně verze pro nový iPhone 6 Plus. U Androidu zobrazujeme pod 6 palců jako telefon a nad 6 palců jako tablet.

Honza Březina

Už několik let vytváříte s Petrem Márou pořad Digit, jak jste na nápad dělat IT vidcast v Česku přišli?

Asi jsme to už někdy řekli, ale já to klidně řeknu znova. Přišli jsme na to v sauně, což přiznávám, že zní trochu divně, když si dva nahatí chlapi v sauně řeknou, že spolu budou natáčet video…ale přišel s tím Petr inspirován pořadem Diggnation, který byl v té době jeden z nejlepších podcastů, který byl k dispozici. Přišlo nám to super a už několik let si jednou nebo dvakrát do měsíce sedneme a řekneme si, co nás v IT zaujalo. Tím, že to není komerční pořad, tak tam ani není žádná cenzura a můžeme si říkat co chceme. 

Honza Březina

Třeba právě včera jsme dělali živě komentář k Apple Keynote a trochu jsem se bál, jak to lidi přijmou, protože náš názor šel hodně proti proudu. Za posledních 24 hodin jsem ale dostal asi 60 pozitivních reakcí.

youtu.be/M7ddwkchC78

Jak dlouho vlastně vidcast tvoříte?

Strašně dlouho….Teď jsme u 119 dílu, takže asi sedm let. 

Točili jste na mnoha zajímavých místech s mnoha zajímavými hosty, existuje nějaké, na které byste se už nechtěli vrátit?

To asi ne. Nezapomenutelná je pro mě thajská masáž, ale ani seskok z letadla nebyl špatný. Natočili jsme taky památeční vánoční díl se Živě.cz, kdy jsme smažili kapra. Točili jsme taky z vířivky ze střechy hotelu, když jsme byli na CES, takže já mám na Digit jenom dobré vzpomínky.

Honza BřezinaMáš nějakého hosta, se kterým by sis chtěl natáčení ještě jednou zopakovat?

Je celá spousta lidí, které bychom rádi pozvali znovu nebo pozvali poprvé. Já nevím…kdyby třeba Ballmer, když má teď to volno, zašel, tak bych se asi taky nezlobil. Když po mně nehodí židli, tak by to bylo v pohodě.

Má Digit nějaký cíl?

U Digitu je cílem cesta. Užíváme si každý díl a možnosti, vyjadřovat se ke všemu, co nás zajímá. Mimo to nám Digit umožnuje testovat různé gadgety a kupodivu nás to ještě pořád baví. Není tam žádný hlubší cíl – dotlačit to do CBS nebo BBC. I když jestli vyhodí ten Top Gear, tak by mohl být Digit důstojným nástupcem (smích).

Ty jsi uživatelem Apple produktů, jak ses k Applu vlastně dostal?

K Applu jsem se dostal strašně dávno. Když jsme zakládali web o počítačové grafice a Apple je a vždycky byl důležitým faktorem v grafice, takže asi tam. Ale dlouhá léta jsem byl uživatelem Windows a až s příchodem verze 10 jsem kompletně přešel na OSX.

Honza Březina

A na na jakém PC jsi začínal?

Začínal jsem na Macbooku Pro.

Momentálně máš iPhone, to byl tvůj první smartphone?

To určitě ne. Ještě před ním jsem měl spoustu smartphonů od Nokie, Sony Ericssonu, nemůžu opomenout legendární Palm Pre. Takže jsem toho vyzkoušel opravdu hodně.

Krom toho jsi taky Apple trenér, jak konkrétně tvoje školení vypadají a pro koho jsou určena?

V současnosti v Čechách tvoříme kurzy hlavně pro začátečníky. Snažím se to založit na příběhu a ne na konkrétní platformě tak, aby to i ti začátečníci pochopili.

Honza Březina

Krom toho taky hodně fotíš a fotíš i na Instagram, mezi fotografy jsi ale trochu výjimka, ne?

Já mám Instagram strašně rád, ale přiznávám, že jsem v tomhle trochu specifický. Jinak kdokoliv, kdo mě zná, ví, že miluju čtverec…nezávisle na Instagramu. Druhak já jsem začínal s digitální fotografií, nikdy jsem nefotil na film. Takže k těmhle věcem mám trochu blíž, než fotografové, kteří začínali v černé komoře.

Fotíš mobilem i když nechceš něco zrovna dát na Instagram?

Dělám pomocí telefonu panoramata, to mě opravdu baví při cestovní fotografii. Jinak používám mobil hlavně jako záznamník. Takže s ním nefotím fotky, které bych pak vystavoval nebo prodával. Ale když potřebuju něco zajímavého dokumentovat, tak ho použiju. Ostatně je to taky důvod, proč jsem si už objednal iPhone 6 Plus, který má optickou stabilizaci.

Honza Březina

Máš nějaká pravidla pro focení mobilem, která by se lišila od focení DSLR?

Nejsou vůbec žádná. Já si myslím, že je celkem jedno, čím člověk fotí. Důležitý je výsledek – fotka. A je úplně jedno, čím to fotíš. Pokud se fotka udělá dobře, nikdo nepozná, čím byla skutečně focena. Protože tam jde o světlo, kompozici, linie, barvy, myšlenku, výraz, okamžik. Přístroj je jenom nástroj. Takže si nemyslím, že focení mobilem by mělo mít nějaká specifická pravidla.

Díky tomu, že i často cestuješ, máš nějaké oblíbené aplikace právě pro cestování?

Strašně dlouho jsem měl rád Foursquare, ale od té doby, co ho rozdělili, jsem jej nakonec odinstaloval. Na druhou stranu pořád fungoval líp než třeba Yelp. Dál používám taky FlightTrack nebo FlightBoard, kde se můžeš podívat přímo na informační tabule daného letiště. Hodně používám Tripit a Hotel.com, trochu se nám ale zkazil a nahradil jsem jej aplikací Priceline a vždycky naviguju pomoci Sygic, mám s ním nejlepší zkušenosti. 

Díky za rozhovor a hodně štěstí s Fripitem!

http://youtu.be/oj1RrVt-0QM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here