Google spustil své cloudové úložiště Google Drive

7

Google dnes oficiálně spustil dlouho očekávané cloudové úložiště Google Drive, které je v češtině nazvané jako Disk Google. D této služby můžete velmi jednoduše nahrávat soubory, abyste k nim měli přístup kdykoliv a odkudkoliv, kde je dostupné internetové připojení. V Google Drive také najdete všechny své dokumenty ze služby Google Docs, která byla spojena s novým cloudovým úložištěm.

Google samozřejmě vydal také aplikaci pro Android, kterou si můžete zdarma stáhnout z Google Play Store. Pomocí této aplikace můžete přistupovat k fotkám (bohužel bez propojení s picasou), dokumentům, videím a dalším souborům v Google Drive, sdílet je s ostatními a zpřístupnit je offline (tj. uložit je do telefonu).

Vzhledem ke zrušení Google Docs můžete pomocí aplikace Google Drive také prohlížet, vytvářet a upravovat dokumenty v nejrůznějších formátech a převádět tištěný text z fotografie na dokument (při hledání se bere v úvahu i text v obrázcích). Pokud jste dříve používali aplikace Dokumenty Google, stačí pro získání Google Drive aplikaci aktualizovat.

Každý uživatel nového cloudového úložiště získá 5GB prostor pro své soubory, pokud mu však nebudou stačit, tak je samozřejmě možnost dokoupení dalšího místa. Zde bohužel došlo od Google dokumentů (z kterých drive vychází) k nepříjemnému zdražení přibližně na 2-3 násobek původních cen.

Kromě mobilní aplikace a webového rozhraní je dostupný také desktopový program, díky kterému je synchronizace vašich souborů ještě jednodušší. Ten navíc na rozdíl například od Skydrivu podporuje synchronizaci jen některých složek, není tak nutné mít na všech zařízení vždy veškerá data, co máte v cloudu.

A aby toho nebylo málo, tak bylo uvolněno také poměrně rozsáhlé SDK určené pro vývojáře aplikací třetích stran, konkrétně jsou již zpočátku dostupné příklady pro většinu platforem včetně .NETu, Javy, Pythonu a Ruby.

  


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Další info: Google Blog
19:52 doplněno [Petr Houška]

7 KOMENTÁŘE

 1. Já vám ti nevím, asi se nedalo čekat nic moc víc, ale zdá se mi, že nenabízí nic super navíc. Dobré multiplatformní klienty má již dropbox, který je navíc zavedenou značkou a má spousty uživatelů.

  SkyDrive má pak daleko větší zdarma dostupný prostor a po zdražení Google Drivu i takřka shodné ceny za dokoupení.

  Celkové mi tak nedochází v čem je Google Drive lepší než ostatní a tedy proč by na něj měl někdo přecházet.

  • Používám dva cloudy sugarsync a dropbox a nebranim se mit treti uloziste. Kazdy pouzivam na neco jineho a soucet je ted nejakych 13 GB, to by mohl byt ten duvod 🙂 Ne prechazet, ale vyuzivat vic sluzeb najednou. A zadarmo 🙂

 2. Umi desktopovy klient zaheslovat soubory na disku, aby k nim nebyl pristup? Nebo je treba pouzit jeste sifrovaci program? nebo to umi nejaky jiny klient konkurencni sluzby?

 3. Spuštěním této služby google výrazně zdražil : 

  Původní ceny placeny ročně20 GB – $580 GB – $20200 GB – $50400 GB – $1001 TB – $2562 TB – $5124 TB – $10248 TB – $204816 TB – $4096Nové ceny placeny měsíčně25 GB – $2.49100 GB – $4.99200 GB – $9.99400 GB – $19.991 TB – $49.992 TB – $99.994 TB – $199.998 TB – $399.9916 TB – $799.99

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here