Goodreads – aplikace stvořená pro knihomoly [Recenze]

1

Goodreads.com je sociální síť pro milovníky knih a pořádku. V roce 2011 se dočkala zpracování jak pro Android, tak pro systém iOS a od té doby prodělala několik aktualizací. Zatímco webu pro knihomoly nemůžu nic vytknout, aplikace pár nedostatků má.

aplikace

Vlastnosti

Android aplikace umožňuje po zaregistrování na příslušných webových stránkách procházet rozsáhlou databázi knih a autorů. Rozdělovat knihy můžete do tří kategorií – Četl jsem, Chci si přečíst, Čtu.

Pokud je kniha v poličce Četl jsem, smíte si k ní napsat poznámku a udělit takový počet hvězdiček, jaký si podle vás zaslouží. Zrovna tak máte možnost zjistit, co si o dané knize myslí ostatní čtenáři z celého světa. Kategorii Chci si přečíst naplníte knihami, které vás zaujaly, do budoucna si je plánujete přečíst a nechcete na ně zapomenout. V poslední předpřipravené poličce se nachází tituly, které máte rozečtené.

Bohužel aplikace nenabízí možnost vyhledat si konkrétní vydání, které máte právě v rukou, jako to nabízí samotný web. Musíte se spokojit pouze s prvním vyhledaným anglickým titulem, u kterého je pravděpodobně jiný počet stran. V tom může být problém, pokud pravidelně v kategorii Čtu knížkám doplňujete strany, na kterých jste přestali číst. Výsledný procentuální výpočet, kolik bylo již z dané knihy přečteno, je tak zkreslen. Tento nemilý nedostatek je vykompenzován integrováním čtečky čárového kódu do aplikace, která vás po naskenování odešle přesně na to vydání, které máte v rukou. V případě elektronických knih musíte bohužel zadat konkrétní čtené vydání na webu. Váš progres či krátké recenze knih můžete nechat automaticky sdílet na facebook. Základní tři kategorie lze rozšířit svými, například Knihy, které vlastním.

aplikace aplikace aplikace

Přátelé na Goodreads

Jelikož se jedná o sociální síť, nechybí ani interakce s přidanými přáteli. Můžete tak sledovat knihy, které vaši nejbližší čtou nebo jak je hodnotí, a dostat se tak k zajímavým tipům k přečtění. Přátelé také vidí, jak si počínáte vy, a nezřídka se setkáte s pochvalným komentářem určeným knize, kterou jste právě začali číst. Posílat si mezi sebou zprávy je umožněno také. Samozřejmě máte k dispozici svůj profil s profilovou fotkou a biem.

Další zajímavou součástí Goodreads je sdružování se do skupin. Ať už je to skupina opěvující určitého knižního hrdinu, sdružení milovníků toho či onoho autora nebo český Čtenářský klub, diskutujete zde o přečtených knihách nebo vzdycháte nad úžasnými postavami z vašich oblíbených titulů. Do skupin se můžete přidat pouze na webu, ale po přidání se vám v aplikaci vše zobrazuje stejně.

Mít přátele rozhodně není nijak nařízeno. Od sociální části Goodreads se můžete plně distancovat a používat ji pouze jako přehled knih pro vaše soukromé účely, abyste si jednou pro vždy udělali ve vaší rozsáhlé knihovně pořádek. Možnou absenci inspirace a tipů na knihy vám může nahradit políčko Doporučené, pod kterým vám samotný Goodreads nabídne seznam titulů podle toho, jaké žánry a knihy jste doposud četli a které se vám líbily.

aplikace aplikace aplikace

Shrnutí

Goodreads doporučuji zejména lidem, kterým se doma válí velké množství knih a hledají možnost, jak si knihy utřídit podle toho, jak se jim líbily, které si chtějí přečíst v budoucnu a podobně. Sdílnějším z nás se bude zamlouvat možnost pochlubit se tím, co čteme a na kolikáté jsme straně. Aplikace má několik drobných nedostatků oproti webovému rozhraní, ale Goodreads samo o sobě je pro mě již takřka nepostradatelným nástrojem.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here