FL Studio pro Android je konečně tady

3

FL Studio Mobile

Po takřka dvou letech čekání, během kterých nás na stránkách studia ImageLine i přes dostupnost iOS verze provokovala hláška oznamující, že na android verzi oblíbené poloprofesionální DAW „se pracuje“, jsme se konečně dočkali. A ačkoliv zatím verze pro Android nepodporuje některé z funkcí, které jeho iOS protějšek již nějaký ten pátek bez potíží zvládá, vývojáři se dušují, že v následujících aktualizacích budou veškeré rozdíly mezi verzemi setřeny. Pojďme se tedy bez dalšího otálení podívat na to, čím se FL Studio pro Android může pochlubit.

Funkce

Aby se vše vměstnalo na displeje mobilních zařízení, FL Studio Mobile se muselo vzdát části své funkcionality, kterou známe z PC verze. Především se jedná o podporu VST pluginů, Automation Clipů a podrobnějších nastavení parametrů stop. Mobilní verze se proto hodí především k rychlému zachycení myšlenky, přičemž jemnější úpravy a post-processing se provedou v PC verzi. Stále nám však zůstává poměrně košatá nabídka funkcí, která se rozkládá v šesti kartách.

Nástroje

V této nabídce se nachází 133 rozličných nástrojů, syntetizérů a drum kitů, z nichž všechny jsou zároveň dostupné v PC verzi FL Studia. Jedná se o vynalézavý způsob, jak zajistit alespoň jednosměrnou kompatibilitu exportovaných projektů bez nutnosti implementovat podporu VST nástrojů do mobilní verze. iOS verze navíc podporuje tvorbu, import a nákup .instr soundfontů, vytváření drum kitů z vlastních samplů a základní úpravy samplů, jako je např. ořez, normalizace nebo postupný náběh. Uživatelé Androidu se prozatím musí spokojit pouze s předinstalovanými nástroji.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Klávesy a Drum Pady

Na této obrazovce je možné zkoušet si a přímo nahrávat jednotlivé rytmické a hudební smyčky. Klávesy je možné vrstvit do úrovní a jejich velikost je během hry škálovatelná. To spolu s podporou až pěti současných doteků umožňuje s trochou cviku hru i složitějších partitur s rychlými přechody napříč oktávami. Z PC verze zde nalezneme funkci nastavitelného metronomu.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Track editor

Tato karta nabízí přehled vaší aktuální kompozice. Umožňuje současně vrstvit až 99 stop, kterým je možné individuálně měnit hlasitost a panning, utišovat je a přiřazovat je k jednotlivým efektovým kanálům. Naleznete zde i možnost změny předznamenání a tempa skladby.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Piano roll editor

Toto je oblíbený nástroj z PC verze, který je podle autorova skromného názoru intuitivnější obdobou notového zápisu. Noty a notovou osnovu nahradily barevné obdélníčky a mřížka zleva lemovaná klávesami, které každému řádku přiřazují jeden tón. Jedná se o klíčový nástroj, který dovoluje jak přímo psát, tak zpětně upravovat nahrané melodie. Podobně jako v PC verzi je umožněno označení více not tažením a jejich hromadný posun, duplikace, kvantizace, nebo úprava jejich délky a hlasitosti.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Step sekvencer

Tento nástroj, který je takřka identický se svým PC protějškem, umožňuje jednoduše a rychle psát noty pro bicí a perkuse po jednotlivých taktech. Jedná se prakticky o Piano roll editor pro bicí zjednodušený vzhledem k jejich repetitivnosti a absenci tónové výšky.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Efekty

V této nabídce je možné nastavit efekty, které budou aplikovány na jednotlivé stopy a výsledný mix. Stejně jako u nástrojů zde citelně chybí podpora VST pluginů, které jsou opět nahrazeny nabídkou 5 nejpoužívanějších efektů, kterými jsou kompresor, ozvěna, zpoždění, ekvalizér, zesilovač a horní / dolní propust. Stejně jako u nástrojů jsou tyto efekty zahrnuty i v PC verzi FL Studia, což zajišťuje jednosměrnou kompatibilitu exportovaných projektů.

FL Studio Mobile FL Studio Mobile

Jak je to s VST pluginy

Aktuální nepodpora je zapříčiněna jejich platformní a architektonickou závislostí. Výrobci by museli své pluginy překompilovat a předesignovat pro použití na zařízeních s dotykovým displejem běžících na ARM architektuře, což pro většinu z nich není v době psaní článku finančně zajímavé. Konkurenční DAWy řeší problém různě – některé se snaží prosadit vlastní VST standard pro mobilní platformu s pluginy šířenými formou in-app purchases, jiné problém ignorují. ImageLine je někde na půli cesty s tím, že v iOS verzi nabízí in-app obchod s rozšiřujícími hudebními nástroji. Jestli můžeme do budoucna doufat v rozšíření o plnohodnotnou podporu VST pluginů, to ukáže čas.

Verdikt

FL Studio Mobile přináší na Android 2.3.3+ nejdůležitější funkce, které činí z jeho (o takřka 16 let) staršího PC sourozence jeden z nejoblíbenějších poloprofesionálních hudebních produkčních nástrojů. Aktuálně sice Android verze postrádá část funkcí dostupných na iOS, z nichž nejcitelnější je nemožnost importu, nahrávání a editace vlastních nástrojů a samplů, ale vývojáři slibují doplnění funkčnosti v následujících aktualizacích. FL Studio ve výsledku působí jako robustní produkt, čemuž odpovídá i jeho ne zrovna lidová cena, která část zájemců pravděpodobně odradí.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here