ESET Mobile Security, aneb co od něj čekat a je vůbec potřeba?

8

ESET, společnost mnohdy označovaná jako nejlepší antivirový tvůrce, vydal mobilní verzi svého známého antiviru pojmenovanou poměrně nepřekvapivě ESET Mobile Security.  V téo novince si ji krátce představíme a nakonec popřemýšlíme o tom, jestli náš telefon skutečně ochrání a pokud ano, tak před čím?

 • Detekce hrozeb: Základní služba, kterou má každý antivir. Sleduje a vyhodnocuje chování vašeho Smartphonu, na základě údajů pak odhaluje podezřelé činnosti a potenciální hrozby.
 • Antispam pro SMS/MMS: Jak už samotný název napovídá, jedná se o funkci pro kontakty a SMS. Umožňuje vytvořit seznam důvěryhodných a naopak nedůvěryhodných kontaktů. Díky tomu pak může systém automaticky blokovat příchozí hovory a zprávy.
 • Call Interceptor: Blokování nechtěných hovorů
 • Audit zabezpečení s vestavěným správcem úloh: Kdo by neznal správce úloh, poskytuje nám informace o procesech, ale u Mobile Security také informace o výdrži baterie nebo odhaluje volný prostor pro ukládání dat a vyhledává viditelná bezdrátová zařízení.
 • Uživatelské rozhraní: Graficky zdařilé uživatelské rozhraní vytvořené na míru pro OS Android.
 • GPS lokalizace: Jak již název vypovídá, dokáže lokalizovat polohu telefonu pomocí dálkově odeslaného příkazu.
 • Dálkový zámek: Umožňuje telefon dálkově zablokovat, např. při ztrátě.
 • Dálkové mazání: Maže veškerá data uložené v telefonu pomocí jednoduchého příkazu přes SMS.
 • Ochrana odinstalace: Nepovolí neautorizované osobě odinstalovat ESET Mobile Security.
 • Důvěryhodný přítel: Poslední funkce v tomto seznamu umožňuje zadat číslo, na které budou odesílány varovné SMS v případě, že do telefonu bude vložena neznámá SIM karta.

Jak vidíte, ESET Mobile Security nabízí zajímavé, avšak v mnoha případech nijak výjimečné funkce, které je možno stáhnout jako jednotlivé aplikace. Možná si tak položme zásadní otázku „Potřebujeme takovouto aplikaci? Opravdu potřebujeme antivir i na mobil?“

„Vývojáři mobilních antivirů jsou šarlatáni a podvodníci,“ uvedl expert z Google Chris DiBona dále tvrdí „Společnosti využívají váš strach, aby se pokusily prodat ochranný software pro Android, RIM a iOS. Jsou to šarlatáni a podvodníci. Pracujete-li pro antivirové společnosti prodávající ochranu pro Android, RIM či IOS, měli byste se za to stydět.“

Představenou verzi ESET Mobile Security ještě není možné sehnat na Android Marketu a proto využijte oficiální web prodejce. 

8 KOMENTÁŘE

 1. Expert má pravdu. V těchto systémech mají aplikace dost svázané ruce (pokud nepočítáme aplikace se superuživatelskými právy = vyžadující root). Což platí jak pro aplikace škodlivé, tak pro antiviry*.

  A když už se objeví nějaký nebezpečný exploit obcházející přidělená oprávnění, antivir s ním nic neudělá, protože běží „podřazené“ úrovni.

  Tudíž stačí dávat pozor a pokud aplikace obsahuje zneužitelnou/neopodstatněnou kombinaci oprávnění a vydavatel není důvěryhodný, tak NEINSTALOVAT.

  Samotný ESET je potencionální bezpečnostní díra – chce oprávnění na všechno a nevíte, jestli získaná data někam neodesílá.

  ___
  *Jediný program, na který jsem narazil a co i opravdu něco dělá, je LBE Security (ovšem vyžaduje root a nevím, jestli je autor důvěryhodný – to musí posoudit každá sám). a dokáže odebrat aplikacím některá oprávnění + obsahuje firewall (iptables – jako DroidWall)

 2. používáme android chvíli, ale už teď litujeme koupě. Proč? Některé aplikace pokud budeme brát z android marketu, jsou dle mého názoru sami hrozbou. Zjistili jsme že je zde plno her, které chtějí číst a odesílat: info o uživateli, také telefoní kontakty, určování polohy atd. Android mame 2dny ale na co potřebuje hra např. Angry birds kterou jsme chtěli pro dítě do telefonu číst atd., takováto data? Jde snad o tah googlu získávat data pro mobilní poskytovatele, internetové atd. zdůvodu toho, že chtějí platit?

  • Tak konkrétně Angry Birds bych se nebál. Data číst / zapisovat potřebují pro ukládání pozice a případnou Vaší pozici zase potřebují pro lepší cílení reklamy (ano, není to ideální). Nicméně ano, i na marketu se mohou vyskytnout potencionálně nebeznečné aplikace.

 3. Já osobně, u smartphonu obecně, bych se nebál ani tak klasických virů, jako spíš spyware, softwaru na sledování, tj. včetně odposlechu, čtení SMS apod. Jak se proti tomu bránit?

 4. Já osobně spoléhám na market, dále na přečtení povolení před instalací a navíc jsem si z bezpečnostního hlediska proti krádeži /když už telefon mít nebudu, aspon mi potěší, že ani zloděj ne/ do telefonu nalil free avast, který má anti-theft dobrej a v testu rozpoznání malware, na to že je zadarmo, dopadl celkem na špičce..
  Virů bych se nebál, ale odposlech osobních dat a  hlavně u el. bankovnictví..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here