Epic Movie FX a FX Guru – staňte se hollywoodským režisérem

7

Natočit takový velký, úspěšný a efekty protkaný film není nic snadného. Často se musí delší dobu sedět za monitorem PC než před kamerou, filmové efekty se za posledních pár let sice výrazně zlepšili, s tím ovšem přibyly problémy navíc. Pokud jste i vy příznivci hollywoodských trháků. ve kterých se to filmovými efekty jen hemží, máme pro Vás dobrou zprávu. Epic Movie FX z Vás takového malého režiséra udělá, každopádně se u ní dobře pobavíte a ohromíte svoje okolí, kdy například necháte na jejich dům spadnout reálně vypadající rakety. Ale to už předbíháme…

Aplikace Epic Movie FX není ve světě telefonů s operačním systémem žádným nováčkem. Uživatelé mobilních telefonů/přehrávačů/tabletů od společnosti Apple tuto podobnou aplikaci znají již dlouhé měsíce a to pod názvem Action Movie FX. Prostředí aplikace se liší, výsledky jsou ale na obou platformách podobné.

Epic Movie FX

Po spuštění aplikace máte na výběr z několika efektů, které na nahrané video použijete. Konkrétní počet je 6, vývojáři ale slibují, že postupně budou přibývat. Obdobná aplikace pro iOS nabízí efektů v základním vybavení zhruba srovnatelně, v této variantě je však možné nové efekty dokoupit, tato možnost u aplikace pro Android chybí. Samozřejmě je to pochopitelné, aplikace nepocházejí od stejného vývojáře.

Jak jsem již zmínil, po spuštění aplikace vyberete z rolovací nabídky jeden ze šesti efektů, které na video aplikujete. V levé části se vám označený efekt vždy vzorově přehraje na určité scenérii, hned tedy vidíte, jak zhruba výsledný efekt vypadá – velmi praktické.

Po výběru efektu vyberete v pravém horním rohu možnost RECORD, čímž spustíte režim nahrávání videa. V tomto jednoduchém okně vidíte pouze terč, který po celou dobu natáčení videa směřujete na místo, kde se následně efekt promítne. Jakmile aplikace uzná, že jste natočili dostatečně dlouhý videosnímek, upozorní Vás na to novou možností STOP. Tím natáčení ukončíte a pokračujete dále možností DONE. Na další obrazovce máte možnost posuvníkem určit, v jaké části videosnímku bude efekt patrný. Čili hned na začátku, uprostřed nebo ke konci – kdekoli si usmyslíte – posuvník také ukáže, kolik místa efekt v celkovém videu zabere – opět velmi přehledné.

Zde ovšem nastává hlavní kámen úrazu – rychlost zpracování videa není vždy nejrychlejší a odvíjí se od délky natočeného videa. Na testovacím Samsungu Galaxy Note s dvoujádrovým procesorem trvalo zpracování zhruba desetisekundového videa asi 20 – 30 sekundového v závislosti na použitém efektu. Po zpracování se výsledné video s přidaným efektem samo spustí a ve smyčce se znovu a znovu opakuje. Vy máte možnost výsledné video vymazat nebo uložit a následně i prezentovat (Facebook atd).

Celou dobu jsem zmiňoval, že aplikace je alternativou Action Movie FX – dostupná pro uživatele nakouslých jablek. Aplikace Action Movie FX byla dříve dostupná i pro Android a to konkrétně pod názvem Ultimate Special FX (mírně odlišný název, stejná aplikace a efekty), zůstala na Google Play však jen krátce a to hlavně z důvodu malé kompatibility a malé rychlosti – optimalizace pro všechna Android zařízení byla nad síly vývojářů, proto se spolehly pouze na uživatele iOS. Podpora zařízení byla následující:

– Samsung Galaxy S2
– Samsung Galaxy S
– Samsung Galaxy S Plus
– Samsung Galaxy Nexus
– Samsung Galaxy Note
– HTC Sensation 4G
– HTC Evo 4G
– HTC EVO 3D
– HTC Desire
– HTC Sensation XL
– LG Esteem

V té době šlo ovšem ovšem o ty dražší modely a aplikace se tak neuchytila. Její vývoj byl ukončen hned ve verzi 1.0 – na internetu lze najít spoustu .apk souborů, které můžete vyzkoušet, jelikož byla aplikace distribuována zdarma, nijak tím neporušujete politiku vývojářů.

Zpět k aplikaci Epic Movie FX – jak jsem již řekl, jedná se o náhradu za aplikaci Action Movie FX (potažmo Ultimate Special FX), která nenabídne desítky efektů, ale přesto si s ní lze dlouhé hodiny vyhrát a trochu pobavit své okolí. Aplikace je samozřejmě dostupná zdarma a to přímo na Google Play, vývojáři je po celou dobu podporovaná (na rozdíl od ukončeného vývoje Ultimate Special FX).

Plusem se jeví podpora více zařízení – lepší optimalizace. Mínusem je v případě Epic Movie FX malý počet efektů bez možnosti rozšíření (zatím) a celkem pomalé zpracování výsledného videa. Doporučení zní tedy jasně: nejméně dvoujádrový telefon.

FxGuru

Nepadla Vám apliakce Epic Movie FX do noty? Vyzkoušejte FxGuru. V době testování aplikace Epic  Movie FX nám přišel podmět na další zajímavou aplikaci, která do natočených videí přidá některý ze zajímavých hollywoodských efektů.

Postupem testování jsme došli k názoru, že prakticky ve všem předčí zmíněnou Epic Movie FX. Nabízených efektů je zde nepoměrně více, a jsou více propracované. Doba zpracování je také výrazně kratší, před převodem navíc můžete změnit nastavení – kvalitu efektu (ve 3 stupních) případně nastavit, zdali se má efekt projevovat i zvukově, nebo má být celý záběr bez zvuku.

Velkým pomocníkem při nahrávání videa v FxGuru je fakt, že se přes displej zobrazí, kolik místa na záběru bude efekt zabírat. Vždy je lepší natáčet cílové místo z větší dálky pro vyniknutí daného efektu. Před výběrem samotného efektu uvidíte v rohu malé červené stopky s číslem uprostřed. To značí ideální délku snímku, po které se bude dané místo/objekt natáčet, aby ve výsledku vznikl co nejdokonalejší efekt (čas pro objevení efektu, efekt samotný a následné ukončení). Při samotném nahrávání se čas automaticky odpočítává a po doběhnutí objekt zezelená. Prostřední tlačítko se změní v položku Finish!, které Vás přesune k poslední editaci – vybrat, od jakého času se efekt objeví.

Posledním pro někoho výrazným plusem je možnost zapnout při nahrávání videa vestavěný blesk, pokud telefon nějaký má.

Dodejme, že aplikace FxGuru nabízí lepší péči ze stran vývojářů, což je samozřejmě odůvodněno zpoplatněním nabízených efektů.

Její hlavní nevýhodou je ovšem cena – respektive: aplikace je nabízena zdarma, zdarma však můžete využít pouze 3 nabízené efekty (17 celkem). Zbylé musíte po kouscích dokupovat nebo zakoupit Megapack, který obsahuje kompletní sbírku filmových efektů (zbylých 14 za 8,99 dolarů – v době testování aplikace). Výhodou je fakt, že nové efekty se přidávají průběžně a celkem často – za to musíme vývojáře aplikace pochválit. Nákup se řeší pomocí Google Play – in-app purchases – neexistuje tedy žádná Pro verze a to z jednoduchého důvodu – vývojáři tak prakticky znemožní kradení dodatkových filmových efektů. Tento způsob placení za nadstandardní služby se v poslední době velmi osvědčil.

Celkově je výsledná kvalita efektů na mnohem vyšší úrvni. Lepší je také možnost sdílení výsledného videa.

Ukázku fungování aplikace FxGuru naleznete zde:

Závěr

Možnosti jsou dvě. Buď se pokojíte se s aplikací Epic Movie FX (potažmo ze strany vývojářů již nepodporovanou aplikaci Ultimate Special FX) , která zdarma nabízí šestici různých efektů nebo sáhnete po FxGuru a zaplatíte – v tomto případě však dostanete více efektů a lepší kvalitu. Tak jako tak, aplikace slouží ke stejnému účelu: pobavit a jako takové je nutné aplikace brát.

Všechny aplikace mají také 2 společné zápory. Nelze použít již předem vytvořené video a nelze nahrávat HD (a samozřejmě ani FullHD) snímky – to především z důvodu náročnosti na procesor a výsledné velikosti souboru ,které by také znemožnilo sdílení. Autoři FxGuru na zlepšení kvality videa intenzivně pracují, ale už dnes ze všech tří aplikací nabízí FxGuru nejlepší kvalitu výsledného videa.

Hodnocení Epic Movie FX: 80%

Hodnocení Ultimate Special FX: 70%

Hodnocení FxGuru: 90%


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

7 KOMENTÁŘE

  1. Nevíte prosím někdo , kolik chce to FXGuru volné vnitřní paměti? pořád mi to píše že mám málo místa a to mám tak 140 Mb volných ://

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here