Aplikace poslední záchrany – Lookout Mobile Security

12

V novém seriálu si představíme aplikace, na jejichž existenci si stačí vzpomenout až v momentě, kdy začnete po vystoupení z vašeho oblíbeného prostředku MHD zoufale šmátrat po kapsách ve snaze najít svého GPS vybaveného miláčka. Lookout Mobile Security vás však také zvládne ochránit pred malwarem a zazálohovat vaše data.

GPS lokace ztraceného telefonu

Byl bych velice nerad, kdyby se opakovala jedna má dávna příhoda, kdy jsem ve vlaku nechal deset dní starý SE W800 Walkman (tehdy za celých 10 000 Kč) a mohl jen bezmocně přemýšlet, jestli už je na druhé straně republiky v bazaru nebo jestli nějaký průvodčí přemýšlí, jak zjistit jeho majitele. Proto byl software s touto funkcí jeden z prvních, které jsem po zakoupení nového telefonu sháněl. A v této disciplíně si vede Lookout Mobile Security výborně.

Po nainstalování LMS do telefonu je třeba vytvořit si účet, který je později použit pro přihlášení se do webového rozhrání na stránkách výrobce. Po přihlášení máte na výběr funkce:

Locate

Odešle telefonu příkaz, který aktivuje jeho GPS a během několika minut (v závislosti na kvalitě vašeho GPS modulu a okolním prostředí) na Google mapách ukáže, kde se telefon nachází s přesností +- 40 metrů (v nejlepším případě), nebo s přesností menší. Pokud vás mapa navede do restaurace čtvrté cenové a nebudete vědět na koho udeřit, bude se hodit funkce Scream.

LMS Web rozhraní

Ukázka webového rozhraní, v tomto případě byl telefon nalezen s přesností 100 metrů

Scream

Tato funkce spustí hlasitý alarm, s trochou štěstí slyšitelný venku na pár desítek metrů, vevnitř z kapsy. Není problém alarm ztišit nebo vypnout, ale v určitých situacích právě díky této funkci můžete svůj telefon najít.

Lock (Placené)

Tlačítko Lock zamkne telefon na dálku.

Wipe (Placené)

Wipe vymaže nenávratně z vašeho telefonu (včetně SD karty) všechna data. Není to funkce, kterou byste někdy chtěli použít, ale pokud máte v paměti citlivá data, může se hodit.

Lookout Mobile Security nezastaví ani vypnutý modul GPS, aplikace si ho po začátku hledání zapne a poté zase vypne, aby se zbytečně nevybíjela baterie. Tip pro zloděje – pokud se váš čerstvě ukradený telefon najednou rozsvítí a začne blikat notifikace GPS, raději se telefonu rychle zbavte.

Malware

Každá nová instalovaná aplikace prochází na systém nenáročnou kontrolou a nastavit lze i periodický scan celého systému. Díky skvělé pověsti společnosti Lookout se lze na tuto funkcionalitu opravdu spolehnout a také – po počátečním nastavení o všech kontrolách, scanech a aktualizacích v podstatě nevíte (z toho by si měli vzít příklad někteří tvůrci antivirů na PC).

LMS malware

Zálohování

V zálohování samotném Lookout Mobile Security nepřekonává špičkové aplikace jako je například Titanium Backup, ale jeho velikou výhodou je, že data ukládá do cloudu (tzn. na server) a ne na SD kartu, což je užitečné například při ztrátě telefonu. Free verze dovoluje pouze zálohování všech kontaktů a pokud zaplatíte, dovolí zálohovat i obrázky (max. 1.5GB) a registr volání. Jednoznačně však zamrzí nemožnost zálohy SMS…

Privacy advisor

Tato funkce vám ukáže, jaké aplikace mají povolení k přístupu k vašim kontaktům, zprávám, médiím, GPS a podobně. Pro paranoiky ideální.

LMS privacy advisor

Závěr

Lookout Mobile Security je ve svém oboru excelentní aplikace , která výborně řeší bezpečnost vašeho telefonu stylem „all-in-one“ a i přesto se intuitivně ovládá a pokud nechcete, tak o ní prakticky nevíte. Placená verze stojí cca 500 Kč ročně nebo 50 Kč měsíčně a kdyby uměla zálohovat i SMS, tak bych platit neváhal, už pro ten klidný pocit. I když ten mám i teď.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Android 1.5+; 1.5MB

 

Pokud máte svůj oblíbený software, který umí pomoci při ztrátě telefonu, tak neváhejte a napište o něm do komentářů nebo na naši facebookovou stránku, třeba se objeví v tomto seriálu.

12 KOMENTÁŘE

  • No já nevím, ale první, co „šťastný nálezce“ udělá po tom, co najde smartphone, je to, že ho vypne a vyndá z něj SIM kartu. Tím vyeliminuje možnost, že někdo ten telefon prostě jen tak prozvoní a tím ho identifikuje. Takže v zásadě musíte čekat, až tento telefon začne používat někdo, kdo do něj vloží nějakou SIM kartu, kterou v něm hodlá používat delší dobu, čili nějaký kupec, který telefon koupil v dobré víře třeba v bazaru.
   Pokud je Lookout dobře napsaný, pak po startu zjistí, že se změnila SIM karta, a pošle nějakou zprávu (nejlépe SMS, v nejhorším mail – nemusí být zapnutý přenos dat, takže mail je nespolehlivý) na předem nastavené číslo (nebo mailovou adresu). Přibližnou polohu zjistí triangulací podle BTSek, protože GPS může být vypnuté a aplikace samy GPS zapínat nemohou. Pak už je na vás dojet tam a přesvědčit nového majitele, že IMEI jeho nového telefonu původně patřilo vám…
   Tohle všechno umí například program NetQin Anti-virus, který je zcela zarma a kromě antivirových služeb ještě umí zálohu kontaktů, Anti-lost funkci a Privacy protection.

   • Přiznám se, že nevím jak to je s notifikací v případě výměny SIM karty, ale telefon půjde určitě lokalizovat (pokud má připojení samozřejmě), takže to chce jen zkoušet na webu… Ale ta funkcionalita by se hodila.

    A GPS opravdu zapnout umí, během psaní recenze jsem to testoval…

    Díky za tip na NetQin.

 1. Takze aplikacia nenajde telefon pokial bude internet na tlefone vypnuty?

  Nepoznate niekto aplikaciu ktora pomocou odoslanej sms aktovuje gps, a suradnice posle na mail, respektive iny mobil? Nieco ako Where is my droid, ktory ale nevie aktvivovat gps. dik.

 2. mam nainstalovany Lookout Mobile Security a chcel by som ho odstranit vie niekto poradit ako lebo systemovo mi to nejde a v zlozkah ho neviem najst a cez market to tak isto neche odstranit stale ked ho odstranim zapnem a vypnem phone tak je tam zas thx

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here