Xtreameru AiKi 5″ – levný Android se slušnou výbavou a DualSIM

4

Žijeme v době, kdy (už naštěstí) není problém vybrat si zařízení přesně podle našich požadavků na velikost. Pokud chceme chytrý, malý smartphone s Androidem, stačí si vybrat ze široké škály telefonů. Pokud chceme náhradu za notebook sáhneme po tabletech, které, troufám si tvrdit, za pár let klasické notebooky vytlačí, nebo s nimi alespoň srovnají krok. Například nad takovými netbooky už začínají vítězit. Navíc mezi nimi můžeme už dnes najít kousky podporující GSM, tedy klasické volání (o užitečnost teď momentálně nejde).

Co když ale chceme něco mezi. Chceme velký telefon, nebo malý tablet. Zlomová úhlopříčka je v tomto případě něco okolo 5“. Chceme hodně velký telefon ale zároveň co nejmenší tablet. V tomto případě přichází na řadu již o poznání chudší řada zástupců.

Mezi ty nejznámější přerostlé telefony, respektive malé tablety patří řada Note od Samsungu. Jedná se bezesporu o špičkové zařízení, které vyplňují tzv ,,marketingovou díru“ na trhu. Dále se však bavíme již o méně známých výrobcích. Například Dell se svou řadou Streak Mini 5 příliš úspěchů nepobral, o čemž také svědčila výprodejová cena prvního, dnes již obstarožního zástupce této řady.

Bohužel, v případě 5“ zařízeních není moc na výběr. Ani cenová politika u takovýchto kousků není vždy oku lahodící. Jsou dražší než klasické 10“ tablety i nejlepší telefony na trhu. Jsou zkrátka specifické a svoje využití najdou v užším okruhu lidí.

To by se ale mohlo změnit – počínaje začátkem prodeje Xtreameru AiKi 5″. Jak již samotný název napovídá, máme tu čest s dalším 5“ zařízením. Troufnu si říct – některými aspekty zajímavější volba než výše zmiňované ,,Nouty“ od Samsungu a ,,Streaky“ od Dellu.

Xtreamer je známý především jako výrobce multimediálních přehrávačů pro moderní domácnosti. Tentokrát ale výrobce zvolil jinou strategii, nutno podotknout dost náročnou. Uvedl svoji prvotinu v mobilní sféře a uvedl ,,mobilní“ telefon s 5“ úhlopříčkou a operačním systémem Android. Navrch přihodil pár zajímavostí navíc a vše podtrhl velmi slušnou cenovkou. Tak co, začíná Vás Xtreamer zajímat?

Mobilní telefon disponuje 5 MPx fotoaparátem, který je ovšem softwarově rozšířený na 12 MPx, touto hodnotou se výrobce také chlubí na zadním krytě u čočky fotoaparátu. Jedná se tedy o trik, který ovšem vážné zájemce akorát znechutí. I za 5 MPx fotoaparát se nemusí telefon stydět, jak všichni víme, ne vždy jde o počet pixelů. Důležitým aspektem je samotná čočka. Z dalších zajímavostí bych mohl vyzdvihnout baterii, která disponuje 2200 mAh. To je na takto velký přístroj optimální, co však ne je samotná velikost baterie. Ta je opravdu obrovská, zabírá celou šířku a přibližně polovinu výšky přístroje. Již z toho se dá usoudit, že nebude z nejspořivějších.

Pro mnohé z nás je ovšem největší výhodou podpora 2 SIM karet, přístroj se totiž chlubí funkcí ,,dual SIM“. Takové telefony již známe, málokdy je ale takový telefon dobře vybavený, vždy se jedná spíše o základní modely.

Telefon se bude hned od začátku prodávat s Androidí verzí 4.0.3 ISC, což je potěšující.  Displej bohužel nabídne na takto velký displej velmi slabé rozlišení 800×480 bodů. To by se dalo pochopit u úhlopříčky 3-4“, u 5“ jsme přeci jenom očekávali více. Podle prvních zkušeností s telefonem to ale není tak zásadní problém. I tak se jedná o slabinu celého přístroje (viz kritizovaný displej u HTC Hero s WP 7).

Na závěr jsme si pro Vás nechali cenovku. I samotná krabice se chlubí nápisy v angličtině, které po přeložení zní: Proč platit více. Cena přístroje se bude pohybovat okolo 6.000 Kč. Na jednu stranu je to částka perfektní, na stranu druhou ne zas tak moc překvapující. Přeci jen, prvotina výrobce nikdy nemůže cenově konkurovat zavedeným značkám (když tedy nepočítáme nepovedený vtip Verzo Kinzo).

Co říci závěrem? Xtreamer jistě zapůsobí. O přesném vstupu na tuzemský trh zatím není jasno, přesto se bude jednat o opravdu perfektní konkurenci pro již jmenované zástupce 5“ přístrojů. Bude zajímavé pozorovat, jak se budou lidé na novinku tvářit. Prodejní trhák to zřejmě nikdy nebude, ale ruku na srdce, jaký jiný 5“ mobilo-tablet za 6.000 Kč koupíte v dnešní době (když nepočítáme čínské plagiáty)?. Odpovíme Vám hned: žádný. Až na né příliš povedený displej se jedná o velmi zajímavé zařízení.

4 KOMENTÁŘE

  1. ta hmotnost je trochu přepísknutá, ne ? … 220g … vždyť i obrovský Galaxy NOTE 2 s větším displejem (5,55″) váží s baterií „jen“ 180g

  2. ta hmotnost je trochu přepísknutá, ne ? … 220g … vždyť i obrovský Galaxy NOTE 2 s větším displejem (5,55″) váží s baterií „jen“ 180g

  3. ta hmotnost je trochu přepísknutá, ne ? … 220g … vždyť i obrovský Galaxy NOTE 2 s větším displejem (5,55″) váží s baterií „jen“ 180g

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here