Xiaomi Redmi 2 – Čínský průměr (recenze)

1

Čínské Xiaomi pomalu útočí na globální trh. Před několika málo dny evropské zastoupení oficiálně potvrdilo vstup na Starý kontinent a mělo by se tak stát do konce tohoto měsíce. I v České republice si tak budeme moci zakoupit smartphony, o jejichž distribuci se ještě do nedávna starali jen šedí dovozci. Jedním z takových smartphonů bude i dnes recenzovaný Redmi 2.

http://youtu.be/qrtdaUBNbss

Povedený vzhled

Začneme designem. Ten je oproti jen pár let starým napodobeninám o několik řádů dále a zrovna Redmi 2 se může směle rovnat i s ostatními konkurenty, jež mají v tomto ohledu po několik let dobré renomé. Pro recenzi mi dorazila černobílá kombinace a spolu s rudými senzorovými tlačítky jde o velmi povedenou kombinaci.

Xiaomi Redmi 2

Na přední straně najdeme 4,7 palcový IPS displej s HD rozlišením a jemností 312 PPI. Na střední cenovou třídu jde o standardní zobrazovač. Za konkurencí nepokulhává, v žádném ohledu ji ale ani nepřekračuje a jde zkrátka o průměr.

Velmi mile působí notifikační dioda. Ta našla své místo pod tlačítkem Home a nehrozí, že byste ji nezaregistrovali. Jde o velmi zajímavý designový prvek a jen tak posiluje velmi dobrý dojem po stránce vzhledu.

Kontroverzní MIUI

Stejně jako všechny ostatní modely čínského Xiaomi, ani tento nebyl ochuzen o speciální nadstavbu MIUI. Ta svými rozměry v mnoha ohledech překonává vše, nač jsme byli v minulosti zvyklý a z velké části jde již o zcela vlastní ekosystém i prostředí. S tím se nesou ale i některé negativní stránky.Xiaomi Redmi 2-2

Jednou je bezesporu napojení na vlastní cloud. U ostatních Androidů jsou tyto služby řešeny pomocí nativních Google Services. Zde však přišla ke slovu vlastní alternativa. S tou jsem si ale jako dlouholetý uživatel klasického Androidu příliš nepotykal.

Hlavní problém vidím v nespolupráci se zálohami. Pokud tedy přecházíte s jiného Androidu používající standardní Google Services a máte v nastavení zapnuté zálohování, příliš zde neuspějete. Smartphony Xiaomi umí čerpat jen z vlastních serverů a jste tak nucení manuálně nainstalovat vše, co jste měli ve svém starém mobilu.

Xiaomi Redmi 2-4

Druhý zásadní problém jsem viděl v naprosté absenci základních aplikací Googlu. Ty si sice můžete nainstalovat z Obchodu Play, leckoho to však může hned ze začátku od smartphonu odradit. Chybí i tak základní aplikace jako Gmail nebo Vyhledávání Google, bez kterých si většina z nás neumí mobil s Androidem ani představit.

Za to však dostanete zcela plynulé prostředí v základu postavené na Androidu 4.4 KitKat a dobrou podporou, pod kterou rozumějte aktualizace na týdenní bázi. Je ale otázkou na každého, jestli mu tento způsob vyhovuje více, či nikoliv. Díky nemožnosti nainstalovat základní Google Launcher je tato otázka ještě o něco zásadnější.

Odpovídající výkon

Výkon smartphonu by se dal jednoduše shrnout tak, že zcela odpovídá své ceně. Pod tím myslím přítomnost čtyřjádrového procesoru Snapdragon 410 od Qualcommu a frekvencí 1,2 GHz. Operační paměť nabídne hraniční 1 GB prostoru a vnitřní úložiště disponuje 8 GB místa, nechybí však možnost rozšíření o microSD karty s kapacitou až 32 GB.

Xiaomi Redmi 2-5

Při běžném používání ale na nedostatečný výkon prakticky nemáte šanci narazit. S malou pamětí RAM jsem se potýkal jen při rychlém návratu na domovskou obrazovku při hraní náročné hry jako třeba Real Racing 3. Ta běžela na smartphonu zcela bez problémů, jen se musíte smířit s trochu delším načítáním.

Trochu zvláštně působí přítomnost 64-bitového procesoru. S těmi Android 4.4 KitKat jako takový ještě neumí pracovat a plná podpora přišla až s aktuálním Androidem 5.0 Lollipop. Zatím však nevíme, kdy se nového MIUI, jež bude na Lollipopu postavené, dočkáme.

Dual SIM s omezeným LTE

Hlavní výhodou čínských smartphonů je podpora dvou SIM karet. Ta nechybí ani zde a jedna z nich se dokonce bez větších problémů připojí i do nových 4G LTE sítí. Bohužel to však platí jen v některých případech, chybí totiž spolupráce se všemi frekvencemi, jež jsou v České republice využívána. Například na vesnicích tak můžete mít značný problém a v lepším případě se budete muset spokojit s 3G, v horším jen s nouzovým EDGE.

Xiaomi Redmi 2-3

Střední třída – nic víc, nic míň

Úvodní nadšení při odhalení rychle vystřídalo vystřízlivění. Je to dáno především konkurencí, jež nabízí za stejné peníze to stejné a občas dokonce ještě něco více. Velmi zamrzí omezené LTE, které díky restrikcím využijete jen ve velkých městech a na vesnicích, kde je často jedinou alternativou vůči téměř nepoužitelnému EDGE, budete mít smůlu.

Jestli však sháníte Dual SIM střední třídy a přišli jste na chuť alternativnímu MIUI, může vám Redmi 2 stačit. My ostatní si raději počkáme na Redmi 2s, jež by měl všechny nepříjemnosti vyřešit a opět být jedním z nejlépe vybavených smartphonů střední cenové kategorie.

 

Smartphone Xiaomi Redmi 2 pro recenzi zapůjčil internetový obchod Xiaomimobile.cz

Graf ceny produktu Xiaomi Redmi 2 poskytuje server Heureka.cz

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here