Xiaomi Mi Note – Čínský high-end s omezeným LTE (recenze)

0

Čínské Xiaomi se už více než rok snaží dostat na evropský trh. Dočkali jsme se několika e-shopů, kde některé dokonce disponují skladem v Evropské unii a doručení se pohybuje v řádu několika dní. Nejpovedenějším je dnes recenzovaný Xiaomi Mi Note, který reprezentuje typický asijské zařízení s obrovským displejem a razantně upraveným Androidem.

http://www.youtube.com/watch?v=OdNY0fUqYMU

Phablet s povedeným displejem

Hned na první pohled vás praští do očí nadprůměrný displej s úhlopříčkou 5,7” a relativně nízkým FullHD rozlišením. Jde ale jen o pocit z papírových specifikací a při používání rozhodně nebudí zobrazovač špatné dojmy.

Xiaomi Mi NoteSpíše naopak, LCD displej zvládá svou práci na výbornou a na svou cenovou kategorii 12 tisíc korun jde o mírný nadprůměr. Problém by mohl nastat jen u samotné velikosti. Úhlopříčka 5,7 palců je zkrátka už za hranou a bude vyhovovat jen některým.

Unibody a bez microSD karet

Xiaomi v posledních měsících razantně zapracovalo i na designové stránce. U high-endů to je doslova nutností, ani u levnějších modelů si ale čínská společnost nedělá ostudu. Zde se vsadilo na unibody konstrukci. Díky tomu se nedostaneme k baterii a SIM karty se vkládají po vzoru iPhonů. Ani zde se ale nezapomnělo na slot pro dvojici SIM karet, což je stále spíše raritou.

Xiaomi Mi Note-5Xiaomi ale zcela ignoruje paměťové karty a budete si muset vystačit jen s vnitřním úložištěm. To je buď 16 GB nebo 32 GB a nemusí všem stačit. Zvlášť v případě, kdy Mi Note nabízí obrovský displej a může často plnit roli multimediálního zařízení na cesty.

Kontroverzní MIUI

Xiaomi již několik let vyvíjí své alternativní sestavení Androidu MIUI. S tím společnosti pomáhá i početná česká komunita, která se stará třeba o překlady. Prostředí samo o sobě patří k těm povedenějším a až na pár zaváhání je na něj spoleh. Ani po stránce designu si není nač stěžovat a za pár dní si bez problémů zvyknete.

Xiaomi Mi Note-2Velký problém však nastává, když jste už přirostli ke službám a ekosystému Googlu. Xiaomi zde primárně sází na vlastní a ty od Googlu jsou značně upozaděny. Přechod přitom není zrovna snadný a narazíte už při prvním spuštění, kdy se vám nestáhne záloha z Google cloudu a jestli ji nemáte uloženou v infrastruktuře Xiaomi, máte zkrátka smůlu.

Foťák na úrovni

Velmi milým překvapením byl foťák. Dokáže pořizovat až 13 MPx snímky a dokonce i 4K video. To si ale díky standardnímu FullHD displeji užijete až na monitoru nebo televizi s podporou 4K. Výsledky jsou však povedené a chybí snad jen pokročilejší možnost nastavení, kterou by mnozí ocenili.

Xiaomi mi Note fotka

Bez funkčního LTE

Hlavní zádrhel přichází až v druhé vlně. Stejně jako ostatní modely Xiaomi ani tento nepodporuje české LTE pásma, tedy aspoň drtivou většinu. Mobil si rozumí jen s vybraným pásmem Vodafone, většina republiky je však pokryta pásmy, které phablet do vínku nedostal. Většinu času si tak budete muset vystačit jen s 3G případně katastrofickým Edge.

Xiaomi Mi Note-6Špičkový phablet s nepříjemnými specifiky

Xiaomi Mi Note je skvělým čínským phablet. Díky tomu, že je ale čínský a primárně cílil na asijské trhy, není pro Evropana ve všech ohledech úplně nejlepší volbou. Třeba právě omezené LTE nebo chybějící podpora paměťovek. Na druhou stranu však potěší podpora dvou SIM karet.

Xiaomi Mi Note-3Phablet je vždy na zvážení každého, jestli vám budou nadprůměrné rozměry vyhovovat. U čínského Xiaomi Mi Note navíc ještě musíte zvážit, jestli vám vyhovuje upravené prostředí, vlastní ekosystém a hardwarová omezení. Proto i cena pohybující se okolo 12 tisíc korun je naprosto odpovídající a nijak nevybočuje.

Zařízení pro recenzi zapůjčil e-shop xiaomimobile.cz, kde si můžete smartphone také zakoupit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here