Androidmarket.cz

Tři týdny se Samsungem Galaxy S5

Nová generace Samsungu Galaxy S s pořadovým číslem 5 není v žádném ohledu revoluční. Pod toto tvrzení se můžu po více než třech týdnech používání bez výčitek podepsat. I když přišel s několika novými technologiemi a senzory, nejlépe z celého testování vycházejí inovované funkce z let minulých.

(Ne)Důležité novinky

Funkce jako Chytrý pohotovostní stav nebo krokoměr opravdu užijete, díky špatné ergonomie ale například odemykání pomocí otisku prstu vypnete hned po prvních pár dnech. Ani zdaleka nefunguje tak hladce jako u konkurenčního iPhonu a v současnosti skutečně není důvod, proč něco tak neintuitivního používat.

Televize v mobilu

Pro změnu se ovšem zapracovalo na lokalizaci aplikace WatchOn. Aktualizaci přinášející podporu českých poskytovatelů TV vysílání sice přišla už v lednu a dočkali se jej všichni majitelé smartphonů, které touto aplikací disponovali. Konečně tak nechybí české EPG. Stačí jen zadat vaše PSČ a zvolit poskytovatele TV služeb a je vystaráno.

Krok sem, krok tam

Už na začátku jsem se zmínil o krokoměru. Ten byl součástí hubu S Health už v minulém roce a nechybí ani letos. Počet kroků se však nově zobrazuje hned na zamykací obrazovce, která prošla jedním z největších redesignů a u Galaxy S5 je mnohem efektivnější, než tomu bylo v letech minulých. Krom počtu kroků umí zobrazit počasí, čas a datum v určených lokalitách nebo na pozadí zobrazit album právě poslouchaného alba.

Zdraví na první místě

Samotný hub S Health vám nově krom kroků změří také tepovou frekvenci nebo hladinu stresu. Vytratila se však možnost měření okolní teploty nebo vlhkosti, jež nabízela loňská Galaxy S4. Ze všech možných funkcí ale asi nejvíce využijete právě krokoměr a zbylé funkce z časových důvodů ponecháte svému osudu.

Nejchytřejší notifikace

Mezi velmi vítané novinky patří tzv. chytré upozornění. Prakticky to stejné nám Google ukázal na své I/O jako hlavní součást nového Andoŕoidu L. Ve zkratce jde o malé informační okno s informací, kdo volá a možností daný hovor přijmout nebo odmítnout. To se ale zobrazí jen v případě, že se smartphonem aktuálně pracujete a při nečinnosti se zobrazí klasická obrazovka s informacemi o volajícím. Jde o velmi užitečnou novinku, díky které vás hovor z nenadání nevyruší při čtení nebo hraní hry.

Galerie…

O něco méně příjemná je nová galerie. Ta je u smartphonu za bezmála 20 tisíc korun trestuhodně pomalá. Naštěstí není problém ji nahradit alternativou. U mě to byly Fotky jakožto součást Google+. Automaticky zálohuje všechny snímky na Google+ a správa je velmi jednoduchá.

TouchWiz!

Dalším pro někoho nepříjemným překvapením může být velká úprava systému Android 4.4 KitKat. Ta šla až tak daleko, že se úpravy dokonce dočkali i oblíbení emoji. Ti byli nahrazeni podivnými kliparty, které se mi ani trochu nelíbily. Příliš nechápu, proč se Samsung k něčemu takovému rozhodl, ale chápu, že běžným uživatelům bude něco takového asi ukradené.

Výdrž na jedničku

Na závěr jsem si nechal skvělou výdrž. Ta je opravdu spolehlivá a pokud na mobilu nebudete celý den hrát hry nebo sledovat filmy, určitě vás před jeho koncem nezradí. Pravděpodobně právě díky baterii s velkou kapacitou se však smartphone v letních měsících nepříjemně zahřívá a to i při pouhém poslechu hudby. S něčím podobným se ale podotýká drtivá většina všech výkonnějších smartphonů a nemůžu tak zrovna tento neduh považovat za něco atypického, nepříjemné to však určitě je.

Skutečný král?

A to je asi tak vše. Pokud vás na Samsungu Galaxy S5 zajímá ještě něco, co jste v tomto článku nenašli, zkuste se podívat na klasickou recenzi, kterou jsem vydal už v květnu nebo mi napište do komentářů. Na řadu se asi dostává otázka, jestli se nový člen rodiny Galaxy S za necelých 17 tisíc korun vůbec vyplatí. Po skoro měsíci používání si to nemyslím a například LG G3 vypadá mnohem zajímavěji, tu jsem zatím ale neměl možnost testovat. To ale nic nemění na dle mého nepřiměřené ceně, která nové Samsungy Galaxy S provází už několik let.

Zařízení pro recenzi zapůjčil český operátor T-Mobile.

http://youtu.be/SAG-ZjRJ3gE