Samsung Galaxy S6 Edge – Jednička, ale není to premiant (recenze)

1

Nejvyšší modely od Samsungu vždy patřily k mobilní špičce. Jihokorejci mají však už od pradávna komplex z amerického Applu, který sice funkčně většinou Asiaty nijak nepřekonal, jeho zařízení ale působí, řekněme, lidštějším a spolehlivějším dojmem. Samsung Galaxy S6 Edge je ale jiný a v mnoha ohledech revoluční, alespoň v portfoliu Samsungu a možná se mu konečně podaří zlomit veřejné dogma marného soupeře Applu.

Samsung Galaxy S6_

Skvělý zahnutý displej

Začnu u displeje. Ten byl vždycky ukázkový a Samsung opět drží vysoce nasazenou laťku. Rozlišení je doslova obrovské – 2560 na 1440 pixelů s hustotou pixelů 577 ppi. Bez nadsázky vám při čtení textů připadá, jako byste se dívali na list papíru.

Samsung Galaxy S6_-2

“WOW” efekt ještě umocňuje zahnutí po hranách u modelu Edge, který jsem měl šanci recenzovat. Mohlo by se zdát, jak je to zbytečné ba dokonce nepraktické. Po prvních hodinách jsem měl ale jasno. Zahnutí je úžasné a díky němu mobil zaujal i naprosté lajky.

Samsung Galaxy S6_-3

Dost si ale připlatíte. Klasický Galaxy S6 se prodává za necelých 20 tisíc korun. Přitom varianta Edge je k dispozici za zhruba 23 a půl tisíc korun. Je tak z velké části na vás, jak důležitá pro vás tahle “frajeřinka” bude. Ve všech ostatních aspektech jsou mobily totožné.

 

Nejlepší foťák na trhu

Ani u fotoaparátů Samsung nehrál nikdy druhé housle a už loni si mohl směle potykat třeba s iPhonem. Galaxy S6 je bezkonkurenčně nejlepší fotomobil na trhu. Bez debat. Umí pořizovat 16 MPx fotky a natáčet 4K video při 30 snímcích za vteřinu. FullHD dokonce s 60 snímky a standardní HD Ready až se 120 snímky za sekundu. Ani přední čočka není k zahození a chlubí se pořizováním 5 MPx fotek a 2K videa.

Samsung Galaxy S6_-6

Technické parametry ale zajímají jen nadšence a mnohem více záleží na softwaru a prostředí pro fotografování. Na tom Samsung nevídaně zapracoval a na své si přijdou opravdu všichni.

20150422_152621

K dispozici máte dvě cesty, jak udělat pěknou fotku. Buď se vydáte cestou automatiky, kdy se staráte jen o základní věci, a mobil udělá většinu práce za vás. Nutno dodat, že ji udělá spolehlivě a za fotku se nemusíte ani zdaleka stydět.

Kreativci by se ale mohli cítit, jakoby měli svázané ruce. Přesně pro ty je zde mód Pro. Svými možnostmi kopíruje povedenou aplikaci pro focení z prémiových Lumií a nechybí tak možnost manuálně ostřit, zvolit hodnotu ISO nebo vyvážení bílé.

20150424_103558

To vše v kombinaci se špičkovou čočkou a taky třeba rychlým spuštěním foťáku dvojím stisknutím tlačítka Home tvoří nejlepší řešení, se kterým jsem se zatím mezi smartphony setkal. Samozřejmě na kvalitní zrcadlovky ještě nemá, ale jestli se focením zrovna neživíte nebo nejste nadšený amatér, s klidem vám na všechno focení a natáčení vystačí Galaxy S6.

20150422_153022

 

http://www.youtube.com/watch?v=-ssuWZns2jc&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=wV_37unbo4Y&feature=youtu.be

Elegance a nevyměnitelná baterka

Samsung si konečně vzal k srdci i několikaleté výtky spojené s designem a zpracování. Konečně se zbavil levně vypadajících plastů a vsadil na kombinaci kovu a skla. To ale taky nevzbudilo jednostranné nadšení a velká část technologické veřejnosti se bojí, kolik toho ono sklo vydrží.

Samsung Galaxy S6_-4

Při mém testování jsem se s žádným velkým problémem sice nesetkal, ale mobil mi taky nikde nespadl a ani jsem jej nenosil v kapse s klíči. Každopádně sklo může být problém, to se však ukáže až časem.

Elegantní design a skleněná záda navíc znamenají nevyměnitelnou baterii a unibody konstrukci. To je nečekaně velký problém, protože baterie nepatří zrovna k největším. Stejné zklamání je spjato s absencí slotu pro microSD. Mimochodem Galaxy S6 je vůbec první generací vlajkového modelu od jihokorejské společnosti, která nenabízí paměťové rozšíření.

Oproti loňské generaci Galaxy S6 také přišla o vodě a prachuodolnost. To je určitě škoda, především v situaci, kdy Samsung sáhl po unibody konstrukci a moc mi nejde do hlady, proč se certifikace IP z finálního modelu ztratila.

Špatná výdrž

Nejvíce mě zklamala výdrž. Ta se pohybuje při aktivním používání okolo 9 hodin. Pod aktivním používání se rozumí 7 hodin na 3G, poslech hudby, projíždění sociálních sítí a čtení článků v Chromu nebo Pocketu. Pro srovnání střední třída v podobě Galaxy A5 vydržela o celé čtyři hodiny déle.

Screenshot_2015-04-26-00-02-14

Abych ale Galaxy S6 úplně nekřivdil, musím dodat, že nechybí funkce rychlého nabíjení. Díky tomu je možné 2600 mAh baterii nabít z nuly na 100 procent za něco málo přes hodinu a půl. Smartphone si taky rozumí s bezdrátovým nabíjením a pro běžné používání se bude určitě v budoucnu hodit.

Rozporuplný systém a fungující čtečka otisků prstů

Samsung konečně zapracoval na snímači otisků prstů. S ním jsme se setkali už loni, jeho funkce ale byla dost omezená a ani zdaleka nestačila jablečné konkurenci.

Samsung Galaxy S6_-5

To už naštěstí u Galaxy S6 neplatí, ale Apple má stále malý náskok. Už sice nemusíte po tlačítku opakovaně přejíždět a stačí přiložení prstu, pořád ovšem nejde o stejně spolehlivý proces jako u iPhonů.

 

Značného vylepšení se dočkalo i prostředí TouchWiz UI. Samsung jej zbavil přemíry “balastu” a značně redukoval počty předinstalovaných aplikací. To se velmi příjemně podepsalo na celkové plynulosti systému a také volné paměti, jež vám po prvním spuštění zůstane.

Samsung Galaxy S6_-7

Prostředí samo ale pořád občas zaklopýtne a úplně nestačí rychlým uživatelům. Zajímavé je, že se tenhle jev začal objevovat až po zhruba týdnu používání a většinou pomohl restart. Už jsem se ale občasných záseků nebo zádrhelů definitivně nezbavil.

Zase jde o špatnou optimalizaci, protože výkonu je dostatek. Stará se o něj čtyřjádrový Exynos, který v benchmarcích vychází jako nejvýkonnější čipset současnosti a RAM je taky požehnaně – celé 3 GB. Na plynulé používání to ovšem vždy nestačí.

Jednička, ale není to premiant

Samsung Galaxy S6 je nejlepším smartphone, aspoň do doby, než přijde nový iPhone. Dvakrát to platí pro variantu Edge, která je ale už opravdu jen pro bohaté a asi ji u mnohých jen tak neuvidíme. Ani standardní S6 sice nepatří k nejlevnějším, stále však drží v cenové hladině s posledními iPhony, které ve většině všech funkcích překonává.

Samsungu se konečně podařilo ve většině aspektech překonat Apple, bohužel to ale platí i o již zmíněné ceně. Například před pár dny odhalená konkurence od LG bude v předobjednávkách k mání za necelých 16 tisíc korun, to už je ale na jinou recenzi a srovnání. Galaxy S6 je nejlepším smartphonem dneška, zkrátka si za to ale Jihokorejci taky nechávají slušně zaplatit.

https://youtu.be/efLC4dHQEs4

1 komentář

  1. Myslím že s fotoaparátem trochu přeháníte, počkejte na vydání LG G4 a první recenze. Jinak je to přesně to, co jsem předpokládal. Perfektní HW s paskvilem od Samsungu, který se za týden začne sekat. Ne nekupte to. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here