Samsung Galaxy S Duos – ve dvou se to lépe táhne

4

Pokud patříte mezi ty, co svůj život dělí i ve sféře mobilní komunikace a používáte tedy 2 SIM karty (jednu pracovní, druhou osobní) jistě jste se už několikrát zamýšleli nad tím, jak fajn by bylo mít možnost vložit obě SIM karty do jednoho přístroje. Nosit s sebou telefon je přirozené, nosit s sebou dva a více telefonů je už velmi nepohodlné. Jde zkrátka o starost navíc.

Pokud jste se již zajímali a zkoumali mobilní trh, jistě jste si všimli, že téměř vždy platí rovnice DualSIM = hloupý telefon bez operačního systému s minimem funkcí. Již delší dobu si kladu otázku, proč se výrobci supermoderních přístrojů čas od času nepodívají i do této sféry a neudělají tak radost lidem, kterým by se špičkově vybavený telefon s možností vložení druhé SIM zkrátka hodil.

Ano, nedávno se internetem roznesla zpráva, že Samsung u svého špičkového Note II přichystal variantu DualSIM, ale jak správně hádáte, ne pro náš trh. Pokud se zamyslíte nad tím, jaký typ lidí bude dualSIM telefony používat, vždy mě z této myšlenky vyjdou buď teenageři a nebo již výše zmiňovaní lidé, kteří chtějí mít osobní život oddělený od toho pracovního.

Ani jedna kategorie není podle mého názoru příznivcem hloupých telefonů s minimem funkcí. Dnes se podíváme na zajímavý telefon od Samsungu, který dává dohromady slušně vybavený stroj s podporou DualSIM. Jeho název je trochu dlouhý, ale přesto si ho budete pamatovat: Samsung Galaxy S Duos. To, že je tento Samsung vybaven slotem pro druhou SIM tedy poznáte již z názvu.

Recenze bude probíhat jak jste zvyklí. Za každou kategorii, kterou o telefonu v průběhu článku napíšu telefon ohodnotím určitým počtem bodů, maximálně 10 body, minimálně 1 bodem. Na konci článku telefon zhodnotím jako celek.

Počátek

Jelikož jsem dostal možnost telefon na pár dní vyzkoušet, snažil jsem se získat co nejvíce informací, které Vám budu moci sdělit. Zatím jsem neměl s žádným DualSIMem ,,tu čest“, proto jsem byl zvědavý.

Myšlenka na pořízení telefonu s možností pro vložení dvou SIMek mě provázela dlouho, přesto jsem se k nákupu podobného telefonu nikdy nerozhodl. Vše bylo hlavně díky nedostupnosti plně vybaveného a funkčně pokročilého mobilního telefonu, který by moje nároky splnil. Samsung Galaxy S Duos však tuto bariéru odboural a já jsem byl vlastně příjemně překvapený.

Celkový pocit z telefonu: 9/10 – perfektně

Rozbalení

Pokud se po přečtení této kapitolky nevytočíte natolik, že pro Vás SGS Duos skončí, už asi zvládnete vše. Obsah balení je opravdu trestuhodný. Samsung se zřejmě snažil stlačit cenu i dodávaným příslušenstvím, na cemž  se podle mého názoru šetřit nemá. V opravdu malé tlusté krabičce tak najdete pouze:

 • nabíječka s microUSB koncovkou
 • USB kabel pro spojení s PC (samostatný)
 • dokumentace, letáky, záruční list

Ano, čtete správně, výrobce se nezmohl ani na sluchátka. Neříkám, že je o co stát a stejně je většina uživatelů, co to s hudbou myslí opravdu vážně vymění za své ověřené, přesto se jedná o docela velké faux-pas. Docela dost uživatelů dodávaná sluchátka používají pro telefonní hovory případně pro nouzový poslech hudby například při cestování, proto mi tento krok připadá nepochopitelný.

Jakmile nás výrobci naučí na určitý standard, měli by se ho držet. Pohled do krabičky Vám tedy žádnou velkou radost neudělá. Pro někoho může být výhoda v podobě oddělené nabíječky a datového kabelu, pro někoho naopak nevýhoda, protože dotyčný bude muset opět ,,tahat“ o další kabel navíc.

Jen doplním, že ač telefon obsahuje slot pro paměťovou kartu, v balení také žádnou nedostanete.

Obsah balení: 4/10 – dostatečně

První seznámení

Vzhled Samsungu S Duos je tak trochu okoukaný. Samsung volí podobnou taktiku jako HTC a své modely pouze trochu upraví, vyhodí/přidá pár funkcí, nechá starý kabátek který se osvědčil a hotovo, máme tu nový telefon.

Samsung Duos je tedy velmi podobný svému velkému bratříčku Samsungu Galaxy S3 nebo S3 Mini. Rozdíly jsou pouze v samotné velikosti a k tomu se samozřejmě Váže i velikost úhlopříčky displeje, která je v tomto případě 4 palce.

Mě osobně se kulaté hrany pomalu okoukali, telefon není nijak osobitý, je to zkrátka to samé dokola. Design inspirovaný právníky, aby se Samsung vyhnul dalším sporům s Apple se prostě podle mého názoru příliš nepovedl a proto mi jeho minimální obměna v případě tohoto modelu trochu vadí. Komu se však vlajková loď od Samsungu líbí, ale je pro Vás moc drahá, SGS Duos je přijatelnou náhradou navíc s bonusem ve formě podpory dvou SIMkaret.

Co však naopak musím pochválit je fakt, že se v tomto případě Samsung vyhnul použití lesklých plastů jako tomu je u SGS III. Má to samozřejmě spoustu výhod. Otisky prstů už nejsou vidět tak markantně, telefon se tolik neškrábe a celkově to podle mého názoru vypadá efektivněji. Nejdůležitější faktor je však ten ergonomický – telefon se nyní perfektně drží v ruce bez tendencí, že by Vám měl každou chvíli vypadnout.

Rozměry telefonu jsou více méně dány rozměrem úhlopříčky. Máme tedy před 121,5 x 63,1 x 10,5 mm velký přístroj, který dobře padne do roky. Velkou část přední strany zabírá displej a pod ním 3 ovládací klávesy, které jsou pro Samsung tak obvyklé.. Dvě boční klávesy jsou senzorové, prostřední tlačítko ,,HOME“ je pak klasicky hardwarové. V konečném používání to ani nevyvolává takový zmatek jak si možná myslíte. Na bokách pak nalezneme hůře ovladatelné kolébkové tlačítko pro úpravu hlasitosti.

Nad displejem nalezneme sluchátko, senzor přiblížení a také přední kamerku pro videohovory. Na senzor okolního světla se nedostalo a jelikož jsem tuto funkcionalitu nikdy nevyužíval, ani mi nechybí. Na pravé straně se pak ještě nachází samotné logo dvou SIMkaret s nápisem DUOS, který je podle mě nevkusný a výrobce si ho mohl s klidným svědomím odpustit.

Celkový pocit z prvního seznámení: 8/10 – rozpačitě – chvalitebně)

Baterie a výdrž

Baterie má na dnešní dobu již klasickou kapacitu 1500 mAh. Jelikož baterie netáhne ten nejrychlejší telefon na trhu a displej, ke kterému se také dostaneme netrhá žádné rekordy je podle mého názoru kapacita dostatečná.

I tak je ale Samsung Duos jednodenní telefon a to hlavně proto, že na příjmu jsou stále 2 SIM karty, na což nesmíme zapomínat. Z mého testování vyplývá, že pokud každý večer necháte telefon plně nabít, ušetříte si raní rozpaky a rozčarování z vybitého telefonu. Večer se kapacita baterie pohybovala vždy zásadně okolo 25 – 35%, což je na vstup do dalšího dne proklatě málo, zvláště pak když telefon na noc nevypínáte.

V případě, že se rozhodnete na telefonu sledovat videa, filmy, seriály výdrž je okolo 5-6 hodin v závislosti na tom, na jakou hodnotu máte nastavený jak displeje a také na tom, zdali máte na příjmu jen jednu nebo dvě SIM karty. V případě poslouchání hudby při vypnutém displeji je výdrž zhruba 8-9 hodin opět v závislosti na používání jedné nebo dvou SIM karet současně.

Celkové hodnocení baterie – 7/10 – dobře – klasický jednodenní telefon

Displej

Telefon obsahuje na dnešní dobu již zastaralý TFT displej s rozlišením klasických 800×480 bodů. Jelikož má telefon 4 palcový displej, je toto rozlišení na dnešní dobu již opravdu minimálně použitelné, rastr je samozřejmě při bližším prohledávání viditelný.

Ani pozorovací úhly telefonu není nic, čím by se mohl chlubit. Naopak čitelnost displeje na slunci (s maximálním možným jasem) se jeví jako velmi dobrá. Jak jsem již zmínil, Samsung svůj telefon nevybavil senzorem pro automatickou regulaci jasu ale nahradil to šikovný posuvníkem, který je implementovaný rovnou v liště výsuvné nabídky což je pro mě ještě o fous lepší řešení než samotný senzor. Samozřejmě, někomu může tato funkce v telefonu chybět a proto na to budu brát zřetel při hodnocení. Senzor regulace jasu je v dnešní době již standardem.

Celkový pocit z displeje – 7/10 – dobře

Dual SIM – jak to tedy funguje?

Pro mnohé asi nejdůležitější část této recenze. Podpora dvou simkaret je jasným tahákem tohoto jinak celkem obyčejného telefonu s Androidem střední třídy.

Samsung se snažil práci se SIM kartami co možná nejvíce zpříjemnit, proto pro jejich vložení nemusíte pod baterii jak je tomu zvykem u všech ostatních telefonů. Co se ale Samsungu úplně nepovedlo je umístění slotů. Ty jsou totiž pro ušetření místa umístěny nad sebou, proto druhou kartu nevytáhnete bez toho, aniž by jste neuvolnili i první (vrchní SIM kartu). Označení slotů je však samozřejmostí.

A teď pokračujeme dále. SIM karta číslo 1 podporuje 3G, bude tedy sloužit pro přístup k internetu jako primární. SIM karta číslo 2 podporuje také přístup k internetu ale nyní už jen v rámci sítě 2G, čili stařičké a nepoužitelné GPRS a nebo EDGE. Na to je tedy nutné myslet už při samotném vkládání karet do telefonu.

První SIM karta se nastartuje během několika málo vteřin po zapnutí telefonu, druhá karta asi dalších 10-15 vteřin po ní. Samsung myslel i na oddělené notifikace, ve vysouvací liště je tedy dvojité upozornění oddělené přehlednou čárou za což Samsung chválím, práci to velmi usnadňuje.

Co je ale nejdůležitější je fakt, že Samsung s kartami pracuje v duálním režimu, karty jsou tedy na příjmu obě zároveň! V nastavení telefonu je však nutné nastavit další podrobnosti. Pokud telefon vybalíte z krabice je nastaven tak, aby v případě, když datujete na první SIM byla funkce druhé SIM omezena. To lze naštěstí změnit, doporučuji hned.

Pokud voláte ze SIM karty číslo 1 a někdo Vám v tom momentě volá na druhou kartu, ozve se klasicky obsazovací tón a telefon Vás upozorní, že máte příchozí hovor na kartě číslo 2. Ten můžete vyřídit poté, co ukončíte hovor na kartě číslo 1. A samozřejmě i naopak. Až na nutné počáteční nastavení vše bez výhrad.

Celkový pocit z fungování 2 SIM karet zároveň: 9/10 – výborně

Co je uvnitř?

Uvnitř je samozřejmě pro Samsung klasicky Android a to konkrétně ve verzi 4.0 ISC. Procesor od Qualcommu je bohužel pouze typu MSM7227A a taktovaný je na 1 GHz. Co ovšem potěší je RAM o velikosti 768 MB. Grafický akcelerátor Adreno 200 bohužel také nepatří mezi to nejlepší, naopak, v telefonech podobného typu bych přeci jen čekal o něco lepší článek. Rovnou mohu prozradit, že HD video na telefonu rozjedete opravdu jen s velkými problémy. Bohužel daň za slabý procesor (zato ovšem poměrně spořivý).

Co se týče prostředí – kdo má zkušenost s telefony od Samsungu, nic ho nepřekvapí. Stále jde o ten starý známý Android, ve kterém se vyzná každý. Chybějící věci lze vždy snadno doinstalovat pomocí Google Play.

Krátce se ale zastavím u rychlosti telefonu v prostředí/menu. Navzdory kritizovanému procesoru je vše příjemně svižné, zádrhely jsou opravdu jen velmi zřídka kdy. Animace telefonu nedělají sebemenší problém.

Abychom jen nechválili, například takové spuštění aplikace fotoaparátu nebo složky s videi trvá okolo 4 vteřin, což je již na hraně plynulého procházení případně rychlého focení zajímavých momentek.

Celkový pocit z rychlosti a prostředí – 8/10 – chvalitebně – cílovku jistě neurazí

Fotoaparát

Krátce se ještě zastavím u foťáku. Ten je navzdory očekávání velice slušný. Nabídne příjemné rozlišení 5 Mpx a nezapomnělo se ani na automatické zaostřování a dokonce i LED diodu pro osvětlení tmavých scén. Nechybí ani nabídka efektů, režim panorama, nastavení ISO nebo klasická samospoušť. Přední fotoaparát je vhodný tak akorát na videohovory pomocí některého z messengerů. Jak jsem již řekl, kvalita fotografií je velice slušná. V případě dobrého osvětlení jsou snímky perfektně ostré a mají přirozené barvy.

Bez problémů se dají prohlížet i na větším monitoru jako je například PC nebo i na menší televizi. V noci jsou snímky i za použití blesku téměř nepoužitelné plné šumu.

Pokud jsem chválil výsledky fotoaparátu, v případě videa budu opět kritizovat. Telefon díky starému procesoru nabízí možnost natáčet video pouze v archaickém rozlišení 640×480, což se hodí tak akorát na sledování videí na displeji mobilního telefonu případně jako krátké video jako pozdrav do MMS zprávy.

Na monitoru PC je video už téměř nekoukatelné (asi jsem si už zvykl na FullHD rozlišení, pro někoho může být kvalita dostatečná).

Celkový pocit z kamery: 8/10 – chvalitebně – neurazí

GPS

GPS čip s podporou A-GPS v dnešní době nepřekvapí, nabízí ho i Nokie u svých hloupých telefonů, v dnešní době jde zkrátka o standard. To, že telefon čipem disponuje tedy není překvapení. Co ovšem velmi mile při mém cestování překvapilo byla doba nalezení satelitů.

V případě, že jsem telefonu dovolil připojit se k internetu, zvládl moji polohu najít rychleji, než můj, doposud nejrychlejší lokátor iPhone 4. A to za 9 vteřin. Když jsem na Samsungu povypínal Wi-Fi a 3G, dokázal svoji polohu určit přibližně za 25 vteřin. I tak se ale jedná o perfektní výsledek.

Pro začátek jistě poslouží integrované Google Mapy s podporou navigace, kdo to ale s navigací myslí vážně, sáhne po některé z placených aplikací jako je například TomTom, iGo, Navigon atd.

GPS: 10/10 – perfektně

Závěr?

Od telefonu jsem očekával bezproblémový chod 2 SIM karet zároveň, kvalitní a odladěný operační systém, výdrž alespoň den, kvalitní fotoaparát a také známé a přívětivé uživatelské prostředí pokud možno bez záseků.

A všeho se mi vyplnilo. To, že se moje recenze nese veskrze negativními komentáři však neznamená, že je telefon špatný. Telefon patří do střední třídy, kde nijak neexceluje, ale nabízí pěknou funkční výbavu hodící se pro mírně pokročilé uživatele navíc s bonusem ve formě 2 SIM karet v jednom telefonu.

Mě se telefon líbí. Za své testování jsem nenarazil na žádný závažný problém, který by mě potencionálního kupce odradit. Ano, nejedná se o špičkový telefon s nejmodernějšími funkcemi, třeba takový procesor je trochu ostuda, přesto telefon potěší. Vše navíc kompenzuje příjemná cena, která startuje na 5800 Kč.

Graf ceny produktu Samsung S7562 Galaxy S Duos poskytuje server Heureka.cz

Samsung S7562 Galaxy S Duos lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Celkové hodnocení: s přihlédnutím na skupinu uživatelů – 7,5/10 – chvalitebně

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den Katko,

  interní paměť je výrobcem deklarovaná na 4 GB s možností rozšíření, po spuštění jsem měl k dispozici zhruba 3,5 – 3,6 GB pro vlastní potřebu.

  S pozdravem redakce AM

 2. Dobrý den.

  V některé recenzi jsem četl , že jde k telefonímu číslu na pevno nastavit ze které sim se bude vytáčet.

  Např. do práce si dám napevno SIM 2 a když budu volat do práce bude to ze sim 2 i když je primárně nastavená sim 1 ?

  Mám telefon pár dní ale nikde jsem tuto možnost nenašel.

  Díky moc za pomoc

 3. Myslím, že jste telefon v recenzi až moc přechválil. Po půl roce používaní bych telefon asi nikomu nedoporučil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here