Samsung Galaxy Note II – nový tabletofon je tu

5

Nová verze tabletofonu je tu! A to se vší parádou. Samsung se opět předvedl a uvedl novou, lepšího, zajímavějšího a podle mého subjektivního pohledu i hezčího nástupce velmi oblíbeného modelu Note. Co nabízí? Stojí za přechod z původní generace, nebo se, jak je v dnešní době u výrobců zvykem, jedná ,,jen“ o další evoluční posun?

Samsung Galaxy Note II je velmi aktuální novinka, která se teprve před krátkou chvílí začala oficiálně prodávat i na tuzemském trhu.My, jako jedni z mála Vám nabízíme preview tohoto skvělého přírůstku mezi tabletofony.Ukážeme si v čem novinka vyniká, v čem se odehrály hlavní změny (k lepšímu i k horšímu) a také v čem jsou konkrétní rozdíly mezi novou a starou verzí.

Odlišnosti

Nemusíme chodit nikam hluboko do systému, aby nás na první pohled neupoutal design novinky. Prakticky ihned po vybalení zjistíte, jak byla předchozí verze nehezká, obyčejná nebo alespoň neoriginální. Tedy abych nemluvil za všechny – Samsung se z části nechal inspirovat letošní vlajkovou lodí, tedy Galaxy S3. Sám za sebe musím říci, že ke vzhledu SGS3 se musí přistupovat pomalu. Ze začátku jsem byl vzhledem velmi zklamaný, šlo na něm hodně vidět, že se jedná o ,,předepsaný vzhled právníky“, aby se neopakovala situace okolo žalob za kopírování iPhone.

Postupem času se ale vzhled sávával v mých očích čím dál tím více sympatičtější. Každá změna od zažitého normálu prostě potřebuje čas, než se usadí.  Nejinak je tomu u Note II, který má tu výhodu, prvopočáteční rozpaky se již nekonají. Inspirace u SGS3 je tedy více než patrná. Je to podobně jako u iPhone. Buď se Vám vzhled telefonu líbí, nebo je Vám odporný, málo kdo se umístí někde mezi.

My hodnotíme vzhled novinky pozitivně, nelze jí upřít jistá svěžest a oproti předchůdci i hravost a dravost zároveň. Tedy přesně ten typ telefonu, který chcete vzít do ruky a jen tak si s ním ,,pohrávat“.

Co se Samsung ale stále nenaučil je osadit telefon kvalitnějšími materiály než je plast. Samozřejmě, díky velikosti by se hmotnost ještě zvýšila, v případě, že by se výrobce rozhodl osadit telefon kovem, ale na druhou stranu by to telefonu dodalo jistý punc exkluzivity, který si telefon za 15 000 Kč jistě zaslouží. Nic proti plastu, i konstrukci samotnou hodnotím velice kladně, nikde nic nevrže, ale přeci jen, sundávání zadního krytu je tak trochu parodií na dětské telefony z tržnice. Velký ohebný kus plastu nikdy moc důvěry nevzbudí, ať působí sebelepším dojmem. Bohužel, ani pokovený plát obepínající celý telefon celou situaci nezachrání. Námi testovaná bílá varianta navíc dost trpí na ulpívání otisků prstů a také mikroskopických škrábanečků, což je neduh všech perleťových krytů.

Jak jste již možná zaznamenali, celý telefon se trochu zvětšil. Přední straně dominuje na mobilní standard obrovský dotykový displej, který se ,,chlubí“ HD displejem. V tomto případě se jedná o malé HD, tedy 720p, na Full HD si zřejmě budeme muset počkat do další generace. Sklo displeje je samozřejmě tvrzené, i tak je téměř povinností investice do krycí fólie. Všichni majitelé předchozí generace Note mi dají za pravdu, že výměna displeje vzhledem k ceně, za kterou se dá pořídit pěkný, nový, dobře funkčně vybavený telefon je nemyslitelná, pohybuje se okolo 5 000 – 6 000 Kč.

Charakteristickým znakem tabletofonů Note je stylus. I ten prošel renovací, i když samozřejmě stále slouží ke stejnému účelu, jakož tomu je v předchozí generaci.Samsung zapracoval na ergonomii a tak se pocitově lépe drží mezi prsty. To považuji za příjemnou změnu, stylus předchozí generace se opravdu nedržel příliš pohodlně, trochu se smekal pod propocenými prsty, což akorát ubíralo na celkovém dojmu z jinak zajímavého zpestření.Boční tlačítko zůstalo samozřejmě zachováno, aby taky ne, je to hlavní ovládací prvek, kterým následně provádíte požadované úkony jako je rychlé spuštění poznámek nebo například rychlý ,,otisk“ obrazovky, se kterým nadále můžete v editoru pracovat.

V případě takto velkého displeje se již jedná o použitelnou věc, kterou mohu z vlastní zkušenosti jako uživatel předchozí generace potvrdit. Aby jsme byly v našem výčtu kompletní, hodí se dodat, že nově je hrot S Penu plastový, na rozdíl od předchozí generace, která měla hrot pogumovaný. Za následek to má zpříjemnění samotného ,,psaní“ po dotykovém displeji. Vše nyní více odpovídá reálnému psaní propiskou na papír.

Rozestavení konektorů a tlačítek po bokách odpovídá starší generaci. I zde tak nenaleznete mechanickou spoušť fotoaparátu, jedná se o neduh většiny nově představovaných telefonů, zlobit se můžeme jak chceme. Po sundání zadního krytu však nalezneme pro většinu z nás potěšující novinku. NFC anténa, která je nalepené zespodu zadního krytu, samozřejmě obsahuje konektory, které při přiklopení doléhají na kontakty umístěné v telefonu. Když už se nacházíme pod kapotou telefonu, slušelo by se napsat něco málo i baterii. Ta dosahuje kapacity úctyhodných 3100 mAh. Jak ale většina z nás tuší, jedná se o klasické jednodenní zařízení.

Vše totiž ukradne samotný displej, který je velmi náročný na přísun energie. Pokud se posuneme nad samotnou baterii, nalezneme krom slotu pro dnes již celkem běžnou microSIM také slot pro paměťové karty. U toho se pozastavím a pronesu: SLÁVA. Je příjemné zjistit, že se Samsung neveze na vlně výrobců, kteří dali paměťovým kartám stopku. V dnešní době tak jde o velmi pozitivní zjištění, není tak nutné předem se rozhodovat jakou kapacitu si pořídíme, vše lze dorovnat díky paměťovým kartám až do výše 64 GB.

Operační doznal také spoustu vylepšení. Samsung na to šel ,,pěkně od podlahy“ a osadil svoji operačním systémem ve verzi 4.1.1 JB. Královská nálož ve formě 4 jádrového procesoru je jen třešničkou na dortu. Doplníme, že každé z jader je taktováno na 1,6 Ghz a všemu vévodí 2 GB operační paměti. Ve finále je volný zhruba 1,75 GB, z čehož samotný operační systém ukousne 800 MB. To je zapříčiněno hlavně nástavbou od Samsungu – TouchWiz, na což je potřeba brát zřetel.

Mezi další novinku, kterou bychom neměli v našem výčtu opomenout je funkce: multi-window, díky které můžeme spustit 2 aplikace najednou. Na takto velkém displeji se zdá tato vymoženost jako dostatečně využitelná. Pokud se tedy při psaní dlouhé SMS chcete dívat na video z YouTube, máte tu možnost. Osobně to považuji za příjemné zpestření, jen je potřeba zapřemýšlet nad konečným využitím. Pokud Vám doteď chyběla tato možnost a její využití si dokážete hned při čtení tohoto článku představit, je to pro Vás jistě dobrá zpráva.

Na závěr

Neberte prosím tento článek jako recenzi, jde pouze o preview, ve kterém jsem se pokusil přiblížit novinky, které Samsung Galaxy Note II nabízí. Je jich samozřejmě více, snažil jsem se upozornit na ty nejzajímavější. Bezesporu jde o perfektní zařízení, které se nezalekne práce všeho druhu. Za cenu okolo 15.000 Kč však nejde o zařízení pro každého… A co vy, zaujal Vás?

Graf ceny produktu Samsung N7100 Galaxy Note II 16GB poskytuje server Heureka.cz

Samsung N7100 Galaxy Note II 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

5 KOMENTÁŘE

  1. Můžu se zeptat majitelů Nota II ,jestli  android 4.1 umi uz namapovat dodatecne stazená data ,treba ke hram i na pametove karte??Dekuju moc za odpoved

  2. Nemůžu se ubránit podezření,že pisatel „recenze“ měl note v ruce tak 5 minut na veletrhu.A co ta čeština?! Rozestavení konektorů a tlačítek po „bokách“…….Operační (co?!) doznal také spoustu vylepšení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here