Samsung Galaxy A5 – zlatá střední cesta (recenze)

1

Samsung vlivem horších prodejů představil zcela novou rodinu smartphonů. Zatím tři zástupci jsou sjednoceni pod písmene A a jeden z nich se mi dostal do rukou. Je jím Galaxy A5 a po zhruba dvou týdnech jsem z jeho výkonů velmi mile překvapen.

Povedený displej

Velmi milým překvapením je přední 5 palcový Super AMOLED HD displej. Rozlišení 1280 na 720 zobrazovacích bodů by se sice mohlo zdát u takového úhlopříčky jako nedostatečné, rozhodně tomu tak ale není. Díky technologii Super AMOLED rozdíl od FullHD panelu téměř nepoznáte a celkový výsledek je velmi povedený.

Samsung Galaxy A5

Barvy jsou živé a ani na přímém slunci se nesetkáte s vážnějšími problémy. Svou kvalitou mi velmi připomínal loňský Galaxy S5 jen s tím rozdílem, že loňská vlajková loď pracuje právě s dříve zmiňovaným FullHD. Dojem je však téměř stejný.

Kvalitní zpracování

Ani zpracování nenaznačuje, že jde o model pohybující se pod desíti tisíci korunami. Ona samotná cena je dost zrádným artiklem a ještě se k ní v recenzi dostanu. Ale zpět ke zpracování. To vsadilo na unibody kontrukci, díky čemuž nemůžeme počítat s vyměnitelnou baterií a oba sloty pro microSD a nanoSIM karty se přesunuly na pravou hranu.

Samsung Galaxy A5-3

Právě zpracování a design nezanedbatelně přispívají na dojmu prémiového smartphonu. Tím při ceně od 8 do 12 tisíc korun Galaxy A5 bez diskuze je, dokonce až do takové míry, že působí mnohem lepší dojmem, než třeba všechny předchozí vlajkové modely z rodiny S.

Samsung Galaxy A5-2

Plast vystřídal hliník a kov. Zaoblené hrany inženýři zostřili a mnou testovaná tmavě modrá varianta v kombinaci se stříbrnými kovy dělá divy. Po stránce odolnosti to však není stejně slavné. Stačila chvilková nepozornost a smartphone utržil první pracovní šrám (viz. foto níže).

 

Další verze TouchWiz

Samsung již tradičně vsadul na své vlastní prostředí TouchWiz, které běží nad základním Androidem 4.4 KitKat. Samotná nová verze nadstavby však již využívá několika nových prvků z Androidu 5.0 Lollipop. Patrné to je například u aktuálně spuštěných aplikací.

Samsung Galaxy A5-5

Každopádně absence již půl roku starého Lollipopu je škoda a bez náznaků po aktualizaci si Samsung určitě pochvalu ani v nejmenším nezaslouží. Na druhou stranu však všem majitelům nabízí bohatou nabídku placených aplikací a periodik v digitální verzi zdarma. Za všechny se zmíním například o půlročním předplatném Endomonda nebo týdeníků Reflex.

Samsung Galaxy A5-4

Ještě se na chvíli vrátím k samotnému UI. To působilo až nebývale plynulým a optimalizovaným dojmem. Snad ani jednou jsem se nesetkal s výrazným zpomalením nebo dokonce nuceným restartem. I tak jsem si však nemohl zvyknout na speciální obrazovku s Flipboardem, jež našla své místo v levé části pásma s home screeny. Mnohem raději jsem jej tak vyměnil za klasický Google Now Launcher.

 

Baterie zklamáním

Přece jen se najde na Galaxy A5 slabé místo, které mi ztěžovalo život celé dva týdny. Je jím výdrž na jedno nabití. Ta sice není vyloženě katastrofická, ale jde spíše o slabší průměr. Běžně jsem měl problém vydržet bez nabíječky celý pracovní den. Ten u mě začíná před sedmou ranní a končí po sedmé večerní. Většinu času jsem trávil na mobilních datech a s připojenými chytrými hodinkami. Jen pro srovnání například loňská HTC One M8 na tom byla zhruba o hodinu a půl lépe.

Samsung Galaxy A5 baterie

Povedený model s nejasnou cenou

Samsung Galaxy A5 mě překvapil, velmi mile překvapil. Už když jsem jej vybalil z krabičky překonával má očekávání a to se mu dařilo i v průběhu dalších několika dní. Největší problém je ale v ceně. Ta se v Česku pohybuje od 8 do 12 tisíc korun a není příliš jasné, čím je tento obrovský cenový rozptyl způsobený.

Zjednoduším to. Za cenu do 9 tisíc korun jde o velmi povedený smartphone téměř bez konkurence. Pokud se však dostaneme až za hranici 10 tisíc korun, Galaxy A5 dost zásadně ztrácí na na své přesvědčovací schopnosti. Model mě nezklamal a jediný minus bych viděl v horší baterii a chybějící notifikační liště, ve všech dalších aspektech jde ale o povedeného zástupce vyšší střední třídy.

https://www.youtube.com/watch?v=X1VR7O2eb1A

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here