První, nikdy nepředstavený Android telefon [video/foto]

2

HTC EXCA 300, nebo Google Sooner, že vám to nic neříká? To asi nikomu, krom vývojářů, kteří na tomto referenčním Google telefonu v roce 2007 tvrdě pracovali. Díky serveru Androidauthority.com, který celý telefon zdokumentoval, se můžeme podívat na dosud neznámé první krůčky dnes tak rozšířeného systému.

google reference phone

Nejdříve k výbavě. Telefon je poháněn  procesorem OMAP 850 s taktem 200 MHz, paměť RAM má shodnou hodnotu s vnitřní pamětí, 64 MB.  LCD displej není dotykový a disponuje rozlišením 320×240 pixelů. Přístroj umí pořizovat fotografie 1,3 MP fotoaparátem, s možností nahrávat video. Další výbava zahrnuje technologii Edge, slot na mini SD karty a mini USB port, Wi-Fi však chybí.

google sooner

first unveiled android phone

Telefon je celý z plastu, avšak prý všechno dobře lícuje a nevyskytuje se vrzání či nějaká vůle materiálu která by byla na škodu. Design je však velmi fádní, bez inovace, či znatelného nápadu. Pokud zohledníme design prvního opravdu představeného Android telefonu G1, v říjnu roku 2008, uvidíme posun nikoliv od plastů, ale od fádnosti v každém případě (G1 alias HTC Dream).

 

soonerNa prostředí telefonu je vidět jeho přizpůsobení nedotykovému displeji a také, z dnešního pohledu, jeho nemodernost, takový Windows Mobile styl, což je čistě můj dojem z prostředí. Zajímavostí je, že Google Sooner nedisponoval žádnou domácí obrazovkou, alespoň ne takovou, jakou známe z dnešních Androidů. Na obrazovce byli velké analogové hodiny a po vyvolání kontextové nabídky se objevily aplikace a přímé hledání v Googlu.

google

sooner

Není jasné, proč Google nakonec opustil od představení tohoto telefonu. Zlí jazykové však tvrdí, že se tak stalo kvůli představení prvního iPhonu, jenž by tento designově nezajímavý, málo pokrokový telefon zahanbil po všech stránkách. Druhým možným důvodem je, že si sám Google uvědomil, že kráčí špatnou cestou a míří na špatné cíle (statická Qwerty klávesnice a nedotykový, malý, horizontálně orientovaný displej) a sám vývoj zastavil, aby o necelý rok později představil HTC Dream.

httpv://www.youtube.com/watch?v=1FJHYqE0RDg

2 KOMENTÁŘE

  1. Mě připadá docela v pohodě. Na poměry té doby bych si ho klidně za přijatelnou cenu koupil. Rozhodně se mi to líbí víc než Windows Mobile 6.1

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here