Osobní dojmy z Android RoadShow 2012 Brno

2

Dne 21.7 se v brněnském Holliday Innu konala zastávka Android RoadShow, kterou pořádá český portál SvětAndroida. Program byl velice pestrý a návštěvníci měli příležitost, osahat si produkty od Google (konkrétně Nexus7 a NexusQ) pár zařízení od HTC, Samsungu, ASUSu, Sony a Toshiby. Po celý den také trvaly zajímavé přednášky a my Vám přinášíme krátký souhrn toho, co jste mohli všechno na této RoadShow v Brně vidět.

Zařízení:

Samsung

Jak jsme již na začátku článku uvedli, na této Android RoadShow byla k vidění velká spousta zajímavého zařízení. Nejvíce zařízení dovezla do Brna firma Samsung, která přivezla i nový Samsung Galaxy SIII a také Galaxy Tab II 10.1. Na stole také nechyběl Galaxy Note, telefony Galaxy SII, Mini II, Ace a Ace II a nechyběl ani dvousimkartový telefon S5610. Všechna zařízení byla zajímavá, ovšem Samsung se začal z RoadShow balit již ve 14.00 a tak všichni účastníci si jejich zařízení moc neužili.

Asus

Asus do Brna dovezl na ukázku své tablety. Na stole nechyběla novinka, která se do ČR dostane během následujících 3 týdnů – Padfone. Dále na stole nechyběl ASUS Transformer Pad TF300 s Tegra3 procesorem a ani Transformer Pad Infinity TF700, který v sobě má display s rozlišením 1920×1200 (WUXGA – aneb FullHD). Všechny tablety měly co ukázat a skoro pořád si s nimi někdo hrál. ASUS má tedy určitě plusové body za to, jaké zařízení vlastně dovezl (bylo mi prozrazeno, že dovezli to nejlepší, co mohli).

HTC

HTC si do Brna přivezlo svoji letošní řadu svých smartphonů – konkrétně HTC One X, One S a One V. Nechyběl ani nejnovější model HTC Desire C, který se stal nástupcem legendární řady WildFire. Nechyběl však ani model HTC Sensation XL, což je první telefon, který vlastní v přehrávači ekvalizér Beats Audio (dnes je tento ekvalizér u všech nových modelů HTC standard). Všechna HTC byla velice výkonná a každé dokázalo něčím zaujmout. K telefonům se dala také zapůjčit sluchátka Monster Beats, abyste si dokázali udělat představu, jak vlastně tyto telefony s ekvalizérem hrají (u HTC Sensation XL byla dostupná neustále).

Sony

U nVidie jsme mohli najít zajímavé produkty od Sony. Všechny byly dovezené z USA a tak se člověk nestíhal divit, co vše se počítá jako tablet. Sony dokázalo zaujmout docela zajímavým zpracováním tabletu Sony Tablet S, který má zvláštní tvar pro pohodlné psaní. Tablet se i držel velice příjemně, ovšem byl docela těžký. Dále jsme tam mohli najít i takovou malou „exotiku“. Jedná se o tablet Sony tablet P, který je velikostně stejný, jako pouzdro od brýlí. V tabletu najdeme 2 displeje o velikosti 5,5“. Po sečtení obou displejů dostaneme obrazovku přibližně 7“. Celkem zajímavé zařízení.

Toshiba

Na stánku nVidie nebylo pouze Sony, ale mohli jsme tam najít i produkty od Toshiby – konkrétně tablety z modelové řady Excite. Dostupné byly v úhlopříčkách 7.7“ a 10.1“ a musím uznat, že se jedná o velice zajímavý kus přístroje. Uvnitř tabletů nalezneme nejnovější quad-core Tegra3 procesor, který tabletu dává vysoký výkon. Celkově je tablet velice lehký a tenký. Jedinou nevýhodou tohoto tabletu je cena – nejlevnější verze (7.7“) startuje na 500 dolarech.

Google

Na Roadshow se také dostaly novinky od Google – konkrétně tablet Nexus7 a NexusQ. Tablety byly na RoadShow dva, jeden černý (nVidia) a druhý bílý (SvětAndroida). Nexus7 je docela zajímavé zařízení za svoji cenu (v ČR bude pouze 16GB verze za 6300,-), ovšem absence SD karet toto zařízení udělala neschopným. Nemůžete si do tabletu přetáhnout fotografie z fotoaparátu a ani si nerozšíříte paměť tabletu. Multimediální centrum NexusQ všichni obdivovali, ovšem má jednu velkou nevýhodu – vysoká závislost tohoto zařízení na připojení k internetu. „Magická koule“ tam skoro celý den proležela bez využití, neboť připojení Wi-Fi připojení nebylo dvakrát nejlepší. Ke konci dne ovšem se již pomocí NexusuQ pouštěla videa z YouTube. Škoda, že nám nebylo ukázáno, co ta koule všechno dokáže.

AR.Drone a Sphero

Velikou oblibu si získaly atrakce AR.Drone a Sphero. Zatímco s AR.Dronem se létalo pouze v přestávkách přednášek (ten hluk nebyl dvakrát příjemný), s koulí Sphero se jezdilo neustále, tedy pokud nebyla vybitá. Ovládání obou hraček bylo velice jednoduché, ovšem koule Sphero ovládaná pomocí Bluetooth si sama vždy rozhodila kalibraci, což nebylo nejpříjemnější (naštěstí nás naučili kouli i kalibrovat). Bohužel, do Brna se nedostali slibované Angry Birds naživo, takže nikdo dodnes netuší, co to mělo vlastně být zač a jak to mělo probíhat.

Přednášky:

HTC

Po úvodní prezentaci od SvětaAndroida, kterou vedl Petr Mišák, přišlo na řadu HTC. Při úvodních problémech spustit prezentaci se publikum zabavilo samo a netrpělivě vyčkávalo, co se bude vlastně dít. Poté začala nudná 45 minutová prezentace HTC, která nikoho moc nenadchla. Zpracování prezentace by ještě nebylo tak špatné, ovšem prezentování bylo hodně podprůměrné – hold, žádný Steve mezi námi nebyl. Zrovna na prezentaci HTC se všichni těšili a bohužel valná většina posluchačů odešla z prezentace hluboce zklamaná.

Jak využít svůj telefon naplno

Po přednášce HTC následovala další, kterou vedl vývojář Petr Nálevka. Tato prezentace byla zajímavě pojatá a každý si určitě přišel na své. Kladně hodnotíme nápad QR kódu, který bylo možné skenovat přímo z prezentace a aplikaci si hned nainstalovat. V této přednášce jsme se dozvěděli zajímavé informace o vývoji aplikací. Jednalo se tedy především o aplikace Sleep as Android, Pumpdroid, MHD droid, a v neposlední řadě také aplikaci Dock4Droid, o kterou byl velký zájem. Mluvilo se zde také o Mapách Google a o dalších aplikací vývojáře. Pokud máte zájem o nejzajímavější aplikace této přednášky, stahujte níže.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

nVidia

Poté z velkých firem pokračovala nVidia, která představila velice zajímavou prezentaci. V ní jsme se dozvěděli, jak fungují procesory Tegra 3, srovnání výkonů a spoustu jiných zajímavých informací, týkající se platformy Android. Prezentace působila velice dobrým dojmem a prezentátor byl taky velice dobrý – příjemně se nám poslouchal, odpovídal na dotazy a působil uvolněným dojmem (na rozdíl od HTC).

Přednáška o NFC

Přednáška Petra Mazance byla na úplně stejné úrovni, jako nVidie. Velice jednoduchá, prezentátor uvolněný a odpovídal na dotazy. Dozvěděli jsme se informace o tom, jak lze využít NFC čipy v našich telefonech, jejich budoucnost a něco málo z vývoje. Celkově všechny čip NFC v sále překvapil, že lze využít i na velkou spoustu jiných věcí, než pouze na nahrazení platební karty. Na ukázku, jak lze využít NFC si firma Mautilus připravila menší stánek, na kterém prezentovala hru, která fungovala pomocí NFC a aplikaci, která by se mohla dostat do galerií.

Asus

Koloběh velkých firem uzavřel Asus a to hned po první přestávce. Na této prezentaci jsme se dozvěděli něco málo z historie Asusu a podívali jsme se na nějaká Android zařízení od firmy Asus. Docela zajímavá prezentace, ovšem prezentátor nebyl zcela uvolněný a šlo to na něm znát. Ovšem celý sál to zaujmulo, takže hodnotím kladně i tuhle prezentaci.

Tipy na aplikace

Další přednášku měl na starosti Petr Mišák, který nám ukázal různé aplikace, které by nám určitě neměly v našem telefonu chybět. Prezentace začínala na zcela známých aplikacích od Google, ovšem poté nechyběl ani lokalizátor Android Lost. Dokonce v přítomném publiku byli nalezeni i lidé, kteří pomocí lokalizátoru již vystopovali svůj ztracený smartphone. Samozřejmě nesměla chybět ani RSS čtečka portálu, kterou vývojáři nyní budou upravovat díky zpětné odezvě z publika.

Vývojářské přednášky

Ke konci brněnské RoadShow začal ráj pro vývojáře. Celkem 3 prezentace věnované vývoji byly přece jen více, než dost. Na první prezentaci jsme se dozvěděli, proč je dobré zakoupit si aplikaci přímo na Google Play a nepodporovat warez. Tuto prezentaci vedl Michal Vojtíšek, takže jsem byl spokojen, že přednáší někdo, kdo ví, o čem mluví, neboť sám je vývojář. Michal Vojtíšek sestrojil aplikaci Free SMS Sender, a sdělil, že tato aplikace se do měsíce dočká alfa verze FSS II.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Po přednášce Michala Vojtíška následovala přednáška Android očima grafického designéra, kterou vedl Michal Feltl. Jedná se o grafického designera specializujícího se na tvorbu webové grafiky a grafiky uživatelského rozhraní pro mobilní aplikace. Na této přednášce jsme se dozvěděli spousty zajímavých informací. Například, jaké jsou podíly při tvorbě nové aplikace. Například grafik se podílí pouhými 10 %, programátor 60 % a zbylých 30 % je marketing a prodej. Tato prezentace byla příjemná a vtipně pojatá.

Poté jsme se již pomalu přesouvali do samotného závěru RoadShow. Zbývala před námi poslední prezentace, která nesla název „Jak se stát programátorem“. Na této prezentaci jsme se dozvěděli, jak můžeme začít co nejjednodušeji s vývojem pro Android, dostali jsme doporučení na nějaké vývojářské nástroje. Přednášku vedl Lubomír Šmíd, který vyvíjí aplikace pro mobilní systémy. Prezentace opět krátká a informacemi nabitá, ovšem kdo chce opravdu začít programovat, musí si ještě něco nastudovat.

Závěr

Celou Android RoadShow 2012 hodnotíme velice kladně. Setkali se zde vývojáři, redaktoři, výrobci a také širší veřejnost a mohli společně probrat cokoliv co je zajímalo. Jako Android fanouškové jsme si tento den opravdu užili a každý si přišel na své. Byla zde spousta zajímavých prezentací, kde si každý mohl vybrat. A pokud lidé neměli zájem o prezentace, tak si mohl na živo „osahat“ nejnovější top zařízení. Ve volné chvíli mezi přednáškami si zájemci mohli zalétat s AR.Drone a nebo pohrát s koulí Sphero. Celkově jsme rádi, že tato akce proběhla a těšíme se na další.

  

 

 

 

Zdroj: androidroadshowARB 2012

2 KOMENTÁŘE

  1. Na začátku máte trochu chybu. Jsem trošku puntičkář.

    „Galaxy Tab II (7.7 a 10.1). “

    Samsung Galaxy Tab 2 nemá 7.7 palcový displej.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here