Opensat SmartTV – Malý výkonný pracovník [Recenze]

5

Dnes se podíváme na recenzi velice zajímavého zařízení, které užijí především vlastníci „nechytrých“ televizí. Zařízení dokáže zaujmout nejen svým výkonem a zpracováním, ale i cenou, která se pohybuje na velice přijatelné hranici. Pojďme se tedy na zařízení podívat.

O co se jedná?

Jak již jsem na začátku recenze nastínil, jedná se o zařízení, které po připojení do HDMI portu promění Vaši televizi na tzv. Smart TV. Na rozdíl od Smart TV toto zařízení netrpí neduhy nedostatkem aplikací – jako operační systém byl zvolen právě Android 4.1 Jelly Bean, který do Vaší televize dodá nepřeberné množství aplikací. Nudit se tedy určitě nebudete.

Hardwarové specifikace

 • Procesor: Dvou-jádrový ARMv7 @1,6GHz
 • GPU: Mali 400 MP (čtyř-jádrová)
 • RAM: 1 GB
 • ROM: 4 GB (2,6GB pro uživatele)
 • Konektivita: Wi-Fi (b/g/n)
 • MicroSD: ano, až 32GB
 • Operační systém: Android 4.1.1 (Jelly Bean)

Obsah balení, provedení

Balení Smart TV určitě neurazí, ale právě spíše naopak – zaujme. V balení totiž nalezneme kromě zařízení i příslušenství, mezi které patří bezdrátová myš, prodlužovací HDMI kabel, USB rozbočovač a taky 4GB MicroSD kartu, kterou naleznete v zařízení. V případě zakoupení vyšší edice zařízení dostanete k zařízení i webkameru, která se Vám určitě bude hodit na telefonování se známými přes Skype (v nižší verzi Skype při telefonování padá, je tedy vhodný pouze pro chat).

Provedení zařízení je velice kvalitní, mohu potvrdit, že použitý plast na obal zařízení je velice pevný a dokonce i příjemný na úchop (což je u tohoto zařízení asi nejméně potřebná vlastnost). Provedení balení mě velice překvapilo, neboť abych pravdu řekl, čekal jsem mnohem horší provedení.

SmartTV1 SmartTV2 SmartTV9

Konektivita

Co se týče konektivity, není u tohoto zařízení velký problém. Na zařízení nalezneme slot na MicroSD kartu, ve které nalezneme v základu 4GB paměti, USB port a vedle něj MicroUSB port na napájení zařízení. Nic více zde výrobce nedodal, a abych pravdu řekl, není to potřeba. Rozšíření USB portů můžete provést pomocí přiloženého USB hubu, pomocí kterého získáte 4 porty. Zcela bez problémů můžete na tyto USB porty připojit i externí harddisk, který zařízení zvládá i napájet. Ten ovšem musí být naformátován na formát FAT (soubor může mít max. 4GB), aby jej zařízení rozpoznalo.

Na recenzi jsme dostali verzi 2, která se pyšní vylepšeným příjmem signálu Wi-Fi. Vzhledem k tomu, že nevím, jaký příjem měla verze 1, nemohu srovnat toto vylepšení. Za to mohu ale potvrdit, že po dobu mého testování jsem neměl jediný problém s příjmem Wi-Fi. Pokud doma nevlastníte Wi-Fi router, nevadí. K zařízení lze totiž dokoupit převodník z USB na LAN, který zvládá připojení v rychlosti 10/100Mbit.

SmartTV6 SmartTV5 SmartTV4

První spuštění

První spuštění určitě nikoho nenechá chladným, spíše naopak, neboť neví, co má od zařízení očekávat. Zařízení se startuje docela krátkou dobu (max. 2 minuty) a po spuštění se dostanete na běžnou plochu, kterou známe z normálního Android systému. Ovládání myší je sice neohrabané, ale po chvíli tréninku se dá na ovládání zvyknout. Množství předinstalovaných aplikací je na velice přijatelné úrovni, nalezneme zde například i-Vysílání, archív Primy, Skype a nebo správce souborů. Co se týče her, nalezneme předinstalovaný kulečník nebo Angry Birds. Bez připojení se tedy chvíli nudit nebudete.

Euforii střídá zklamání

Po několika dnech používání Vás pomalu začíná euforie opouštět a pocity se začínají měnit na neutrální. Začínáte zjišťovat, že zařízení chybí podpora některých aplikací, popřípadě aplikaci stáhnete, ale nefunguje tak, jak by fungovat měla. Vysoké rozlišení dělá u programů hodně a vývojáři s ním nejspíše nepočítají – problémy jsme měli i u prováděných benchmarků, kde buď byl program nepřístupný anebo nešly vyčíst výsledky z grafu.

Hry si dobře nezahrajete

Jak již bylo řečeno, zařízení má problémy s aplikacemi nejen díky svému rozlišení, ale problém je i v použitém procesoru, který se běžně v zařízeních nevidí. Nejedná se totiž o žádný Qualcomm nebo Krait, ale o „pouhý“ procesor ARM neznámého výrobce, který má problémy s rozběhnutím některých náročnějších aplikací. Pokud si stáhnete nějakou závodní hru s tím, že byste si ji mohli zahrát alespoň na šipkách klávesnice, máme pro Vás špatnou zprávu. Šipky totiž nejsou moc dobře podporovány a hry na ně většinou nereagují. Jediné hry, které si můžete v dnešní době zcela s přehledem zahrát jsou typu Angry Birds a Cut The Rope. Nabídka 3D her se ale začíná pomalu rozšiřovat i pro tabletová rozhraní a na zařízení si můžete již nyní zahrát skvělé sportovní hry – konkrétně kulečník (3D Pool game) a golf (Tiki Golf 3D). Populární Subway Surfer si ovšem na zařízení nezahrajete, neboť hra nereaguje na kurzor – přesněji, zaseknete se ve spouštěcí nabídce.

Bez problémů se neobejdete

Problémy na Vás u tohoto zařízení číhají téměř na každém rohu. Po procesoru, který má problémy s rozběháním některých aplikací a velkou obrazovku, na kterou se aplikace nedokážou přizpůsobit, následují problémy i s klávesnicí. Konkrétně s českou diakritikou, kde základní Android klávesnice nepodporuje české háčky a čárky. Nepomohla ani reinstalace klávesnice na některou z třetích stran, problém je tedy nejspíš v samostatném zařízení.

K čemu je to vlastně dobré?

I když na zařízení jsme zatím viděli pouze samá negativita, měli bychom naši recenzi otočit i na to pozitivní a konkrétně na to, k čemu je zařízení dobré. Se zařízením po připojení k internetu můžete procházet internet a zcela bez problémů můžete procházet i obsah, který byl určen pouze pro počítače. Pokud vlastníte velkou televizi, určitě nebudete mít problém s čitelností. Dále si můžete pomocí aplikace YouTube videa, surfovat na sociálních sítích (buď pomocí aplikací nebo z prohlížeče) a nebo uděláte ze zařízení multimediální centrum. Pokud chcete využívat zařízení jako pracovní nástroj, určitě zde není žádný problém. Předinstalovaný je zde Kingsoft Office, který se Vám postará o podporu Office souborů a emailového klienta můžete použít buď základního z Androida, nebo stáhnout nějaký jiný od vývojářů třetích stran. Pokud se Vám povede nainstalovat z .apk souboru i Adobe Flash Player, není poté problém v prohlížeči sledovat i běžná videa (např. na Stream.cz).

Multimediální centrum – žádný problém

Jak jsem již naznačil, ze zařízení můžete udělat skvělé multimediální centrum k televizi. A to nejen díky tomu, že má přístup na internet, čímž se Vám otevírá možnost prohlížení videí online, ale můžete si doinstalovat i například XBMC centrum, které se začalo vyvíjet pro Android. Možnost konzumování multimediálního obsahu Vám nabízí i samostatný výrobce pomocí aplikace eHomeMediaCenter, který ovšem vzhledově nespadá mezi nejlepší.

Pokud se rozhodnete pro multimediální centrum, doporučuji nainstalovat populární XBMC, které na zařízení funguje bez sebemenších problémů. Jeho výhodou je navíc velká podpora formátů a doplňků, čímž Vám odpadne potřeba stahovat velké množství samostatných aplikací.

Benchmarky

Jak jsem již výše v recenzi řekl, zařízení má velký problém se správným fungováním některých aplikací. Problémům jsme se nevyhnuli ani u aplikací na změření výkonu – tedy u benchmarků.

Stažených jsme měli v zařízení velkou spoustu, ovšem u téměř všech se četly výsledky z grafu a to byl ten problém – písmo v grafech bylo velice malé a tím pádem nečitelné. U některých benchmarků se dokonce ani test nerozběhl, což je nejspíše zapříčiněno procesorem.

Jediný benchmark, který u nás v redakci proběhl bez problémů, byl Antutu Benchmark, který zařízení naměřil docela pěkných 6379 bodů, čímž se zařízení v grafu zařadilo mezi Amazon Kindle Fire a Samsung Galaxy Note. Tímto výsledkem bychom zařízení zařadili mezi průměrná výkonná zařízení dnešní doby,  která plně dostačují pro plynulý chod aplikací.

Závěr a shrnutí

Zajímavé zařízení, které z Vaší TV udělá SmartTV, byste měli nejméně vyzkoušet. Určitě mezi mínusy patří to, že zařízení má problém spustit všechny aplikace či špatná podpora české klávesnice, naopak mezi plusy patří velikost a výkon, který dokáže přehrát i FullHD video (1920×1080).

Pokud máte rádi Android a momentálně zvažujete budování multimediálního centra k televizi, popřípadě chcete částečně nahradit potřebu počítače, je toto zařízení určeno pro Vás. Přehrávání hudby, filmů, prezentace obrázků a surfování na webu nedělá tomuto zařízení žádný problém.

Doporučení

Pokud zvažujete zakoupení tohoto zařízení, dodáme Vám ještě jedno doporučení. Určitě se pro ovládání tohoto zařízení nehodí klávesnice a myš, proto doporučujeme zakoupit k zařízení klávesnici, která má vedle kláves i touchpad – ovládání by mělo být příjemnější a jednodušší.

 

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Altronik s.r.o.

Akce pro naše čtenáře

Se společností Altronik s.r.o. jsme domluvili speciálně pro naše čtenáře slevu na toto zařízení. Slevu v hodnotě 5% uplatníte po zadání kódu (B4Z1NG4!) na tomto webu. Akce platí do 20. dubna 2013

Kompletní fotogalerie:

SmartTV11 SmartTV10 SmartTV9 SmartTV8 SmartTV7 SmartTV6 SmartTV5 SmartTV4 SmartTV3 SmartTV2 SmartTV1

5 KOMENTÁŘE

 1. Nesouhlasím tak úplně s tvrzením, že zařízení dokáže číst z externího HDD bez nutnosti dalšího napájení. U mě nečetlo HDD Verbatim 500GB, neroztočily se ani plotny. Bude to zřejmě záležet na typu HDD, určitě bych se jistil napájeným USB hubem, ten přiložený je dobrý maximálně na myš, nebo klávesnici.

 2. Nefunkcne benchmarky mozu byt zapricimene slabim napajanim. Vlastnim rikomagic mk 802 lll,v pripade ze som mal napajaci adapter 1000 mAh pri teste mi padal system,vymenou za 1500 mAh bol problem vyrieseny.:-)

 3. youtube se seká a hlavní problém je že to bere jen fat 32 externí hardisk kdo dneska používá fat 32 ? celkem sklamání 🙁

 4. chcem sa opýtať ako mám nainštalovať ten nešťastný Adobe Flash Player. Cez Google Obchod to odo mňa pýta 5 Eur. Aj by som to zaplatil, ak by som mal istotu, že mi budú fungovať stream videá. Ale tú istotu nemám. Stiahol som priamo z webu Adobe inštalačku (*.apk) , nainštaloval, aj som ten flash následne našiel medzi aplikáciami, no v prehliadači mi aj tak videá nefungujú – napr. archív televízií. Používam Dolphin browser, skúšal som aj Operu a stále nič. Nakoniec som si stiahol z jedného fóra hacknutú verziu Flash playera ale výsledok bol iba ďalším sklamaním. Máte niekto recept, ako to urobiť ? Vopred ďakujem.

  • takže výsledok pre tých ktorí to chcú kúpiť – flash videá nejdú. Dôvod na reklamáciu – v popise produktu je uvádzané, že fungujú. Navyše ani niektoré hry nejdú (potrebujú dotykový display) Firma Opensat sa dotazy nereaguje. Signál WiFi výrazne kolíše napriek tomu, že notebook a smartfon v tej istej miestnosti funguje spoľahlivo. Nekupoval by som to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here