Nokia a její „Android“ (komentář)

0

Nokia v pondělí tak trochu překvapila celý mobilní světa a představila své vůbec první tři smartphony pracující s operačním systémem Android. Ten je však razantně upraven a služby Googlu jsou nahrazeny službami od Microsoftu. Smartphony se značkou Nokia a operačním systémem Android by se daly v uvozovkách nazvat hybridy.

 

Systém vzhledem připomíná slátaninu zavrženého prostředí Nokia Swipe (neplést s klávesnicí Swype), který byl nainstalován pouze na jednom smartphonu  – Nokia N9, a dlaždice z Windows Phone 8. Do toho ještě zmiňované služby Microsoftu včele se Skypem a OneDrivem (původně SkyDrive) a máme upravený Android by Nokia. Pokud jste někdy nadávali na TouchWiz nebo HTC Sense, tohle určitě není určeno pro vás. Nokia také těmito modely míří na základní uživatele a rozvíjející se trhy a zatím ani nebyla oficiálně potvrzena dostupnost u nás.

Nokia N9
První a také poslední smartphone se systémem Meego a prostředím Nokia Swipe.

Hlavní výhodou těchto Nokií má být dostatek aplikací. Tohle tvrzení se ale trochu rozchází s oficiální absencí Google Play obchodu, který nahradil vlastní Store od Nokie, ve kterém se budou objevovat upravené aplikace z Androidu. Samotná úprava by měla být velmi jednoduchá a především rychlá. Pokročilým uživatelům se však už podařilo do obou Nokií nainstalovat čistý Android včetně Obchodu Google Play. Zrovna pro tyto mobilní maniaky ale dvojice smartphonů s logem Nokia není určena.

http://www.youtube.com/watch?v=_ZFPuJrkWgg

Trochu mi stále zůstává záhadou, proč Nokia něco podobného vlastně stvořila. Systéme nepůsobí zrovna pohádkově a jedinou zajímavou věcí jsou ceny. Těm však odpovídá i výbava, která není nikterak závratná. Vydání těchto tří smartphonů Nokia se silně upraveným operačním systémem Android mi ale opravdu nedává příliš smysl. Nesuďme ale den před večerem, ani jeden smartphone jsem ještě v ruce nedržel a kdo ví, možná se z nich opravdu stanou prodejní trháky, své celoživotní úspory bych na to ale ani za mák nevsadil.

http://www.youtube.com/watch?v=_pdTuFWbcNI

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here