Nexus 6 není nástupcem loňské pětky… (komentář)

2

V polovině tohoto týdne internetový gigant Google oficiálně odhalil svůj vůbec první phablet a zařadil jej do své referenční rodiny Nexus. Krom něj jsme se ještě dočkali také tabletu s 9” úhlopříčkou, vysokým rozlišením a pro Android trochu atypickým poměrem stran 4:3. Vyrobilo jej tchaj-wanské HTC, které sice s tímto segmentem zařízení nemá příliš bohaté zkušenosti, podle prvních dojmů však ostře sledovanou úlohu nepodcenilo.

Nexus-Family

První phablet

Nexus 6 vzbudil ovace i zklamání. V drtivé většině případů za tyto rozporuplné reakce stála kontroverzní bezmála 6” úhlopříčka a vysoká cena, na kterou jsme díky posledním dvěma generacím úplně zapomněli. Pokud se ale pokusíte chování Googlu pochopit, možná přijdete na to, proč k něčemu takovému došlo.

Nexus-6

V první řadě jsme určitě museli očekávat, že s rostoucí oblibou velkým mobilů budou jejich počty přibývat. Právě Android se obrovskými úhlopříčkami proslavil a Google pochopitelně nemohl jen stát opodál a přihlížet. Delší dobu bylo zřejmé, že platformě chybí nějaký referenční phablet, který by se pokusil zase trochu určit směr do budoucna. Na druhou stranu ale zatím nejsem schopen říct, co tak vizionářského nový Nexus 6 přinesl a z mého pohledu jde spíše o zařízení pro vývojáře, kteří se snaží své aplikace přizpůsobit i vysokým rozlišením a velké úhlopříčce.

Nexus 6_1

Druhým faktorem, jež bezesporu sehrál klíčovou roli, bylo zpracování. Loňskému Nexusu 5 bylo napříč světem vyčítáno jeho plastové provedení, které v porovnání se starším Nexusem 4 působilo levným a vágním dojmem. Podobné chybě se Google letos vyvaroval a přišel s precizně zpracovaným modelem, který může směle konkurovat protivníkům jako HTC One nebo novým iPhonům.

Note-4-vs-iPhone-6-Plus-vs-Nexus-6

A když k tomu přičtete i monstrózní výbavu zastoupenou nejvýkonnějším čipsetem na trhu a QHD displejem, i propadlíci z matematiky si lehce spočítají, že Nexus 6 nemůže být stejně levný jako jeho předchůdci v posledních dvou letech. I proto v prodeji i nadále zůstane Nexus 5, jakožto menší a levnější varianta pro uživatele, kteří netouží po phabletu a zároveň rádi ušetří. Podpora Nexusu 5 by měla být stejně dlouhá jako letos představené “šestky” a nedostatku výkonu se také nemusíte bát.

Nexus 5 white

Nexus 6 nemůže být považován za čistokrevného nástupce loňského modelu. Není to standardní smartphone, jedná se o zástupce phabletové větve, která nikdy nebyla, není a nebude určena lidem, kteří si vystačí s velikostí 5” mobilu. Proto by bylo chybou po Nexusu 6 chtít, aby bezchybně zaplnil místo po loňské “pětce”. Ta ostatně ani nikam neodchází a bude i nadále dostupná jako referenční smartphone pro celou zelenou platformu.

Jen pro některé

Mě osobně Nexus 6 nenadchl. Je to ale čistě osobní a subjektivní pohled na věc. Phablet jsem zatím viděl jen na produkčních renderech a nemůžu tak do svého soudu zahrnout osobní dojmy. Taky se musím přiznat, že jsem nikdy nepatřil k fanouškům takto velkých telefonů a pomyslný strop vidím v oněch 5 palcích. Nexus 6 ale určitě alespoň podle současných zpráv a výčtu specifikací není špatným zařízením, je však určeno jen pro určitý segment uživatelů.

http://youtu.be/wk-PY2dBKaA

2 KOMENTÁŘE

  1. Vykonove a displejem by se mi N6 libil, ale diskvalifikacni z meho pohledu je:
    – absence slotu na pam.karty (takto velky telefon je na praci, filmy a dalsi pametove narocne cinnosti)
    – SW tlacitka – kdyz chci a potrebuji vetsi uhlopricku, tak si ji obratem nechci nechat sezrat tlacitkama

    Takze se budu muset poohlednout jinde.,.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here