Konec Nexusů se blíží (komentář)

0

První smartphone z řady Nexus se na pultech obchodů objevil v lednu roku 2010. Do Česka se však nikdy oficiální cestou nedostal a jeho práci se snažil suplovat HTC Desire. Ten nabízel stejný hardware, ale byl „obohacen“ o tehdy velmi populární nadstavbu HTC Sense. Dnes bychom podobný telefon ani zdaleka nechápali jako alternativu vůči jakémukoliv zařízení z řady Nexus, v té době byly ovšem nadstavby vítaným doplňkem nedokonalého Androidu 2.x.

nexus-one-1

Google svým Nexusem One trochu předběhl dobu a něco podobného jsme mohli vidět i u v současnosti velmi populárních Chromebooků. Přišel se zařízením, které nemělo obdoby a nikdo jej vlastně ani příliš nepotřeboval. Tak to alespoň vypadalo u první generace, druhá a i všechny ostatní si ale získaly zástupy fanoušků, jež na celou ideu zařízení pod patronátem Googlu nedají dopustit.

htc Desire

Až časem si uživatelé začali uvědomovat všechny výhody a plusy takového zařízení a z okrajového produktu se stala výstavní skříní Googlu. Prodeje ale nikdy nebyly nikterak závratné a Nexusy si stále kupovali jen zákazníci, jež se v technologickém odvětví trochu orientovali. Velkou roli v tomto ohledu hraje marketing, který byl vždy cílen právě na tento segment uživatelů a mezi běžné lidi se de facto nikdy nedostal. Zaregistroval snad někdo z vás monstrózní reklamy výrobců nebo prodejců na některé ze zařízení Nexus? Ano, jedno takové bylo. Stalo se tak před dvěma lety u prvního tabletu z této rodiny – Nexusu 7. Marketing však stále nehrál tak velkou roli, jako tomu je u posledních vlajkových lodí jednoho blíže nespecifikovaného jihokorejského výrobce spotřební elektroniky.

nexus 7

U cílové skupiny, na kterou se Google celou dobu zaměřoval, však s Nexusy uspěl. Kupovali si jej ti, kteří chtěli čistý Android bez zbytečných nadstaveb a především rychlou distribuci aktualizací. Pokud totiž vyjde nová verze zeleného robota, majitelé posledních Nexusů jej dostanou mezi prvními. A pokud se jej už podpora z nějakého důvodu netýká, pomůže komunita, která je zejména u Nexusů velmi šikovná a někdy na ni je lepší spoleh, než na samotný Google.

xda logo

Že se řady zájemců o tento typ zařízení rozrůstají, pochopili i výrobci. Nejrychlejší byl Samsung, který téměř na den přesně před rokem představil vůbec první zařízení z tzv. Google Play Edice. Tato zařízení většinou alternují k vlajkovým lodím a nabízejí čistý operační systém Android a stejně rychlé aktualizační cykly. O ty se už však nestará přímo Google, ale sami výrobci. Aktualizace tak jsou sice o něco pomalejší než u Nexusů, stále je však jejich distribuce mnohem rychlejší v porovnání s jejími protějšky, jež jsou obohaceny o nadstavbu příslušného výrobce.

Google-Play-edition-devices-screenshot

Do tohoto programu se zapojili všichni velcí výrobci, jediný problém je pouze v prodeji takových zařízení. Zatím jsou dostupná pouze skrze Google Play Devices a to pouze ve Spojených státech. Do Evropy se oficiální cestou žádné ze zařízení Google Play Edice ještě nedostalo. Již nějakou dobu se sice spekuluje o rozšíření těchto produktů alespoň do zemí, kde už nějakou dobu funguje Google Play Devices (naše republika k nim nepatří), stále se však jedná o nijak oficiálně podložené spekulace.

google play logo

Trochu rána z čistého nebe tak byla zpráva z tohoto týdne, která hovoří o úplném zrušení programu Nexus. Ten by měla nahradit blíže nespecifikovaná řada Android Silver.  Podle několika zdrojů by měla volně vycházet z Google Play Edice, jak ale bude celý program vypadat, zatím ví jen vybraní zaměstnanci Googlu.

Android-Silver

Oficiální odhalení a první smartphony z této řady se očekávají až na začátku příštího roku a podle anonymních zdrojů se do programu zatím aktivně zapojila pouze Motorola a LG. Ani u jedné společnosti to ale není velkým překvapením. LG stojí za poslední dvojicí smartphonů Nexus a Motorola byla ještě do nedávna ve vlastnictví internetového giganta. Mimo to navíc aktivně pracuje na chytrých hodinkách Moto 360, jež krom nové platformy Android Wear zaujaly především také svým kulatým displejem.

Moto-360-Cafe-710x710

Je už tak téměř jistotou, že další Nexus 6 světlo světa nikdy nespatří. Místo něj se na začátku příštího roku dočkáme zcela nových zařízení ze zcela nové řady. Zatím ale zůstává neznámou, co od nich můžeme očekávat a jestli dokážou geeky a technologické nadšence zaujmout alespoň z poloviny stejně, jako se to podařilo posledním třem generacím Nexusů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here