Jak se vyvíjel operační systém Android? Napříč jeho historií až do současnosti 4.díl

0

Jak již bylo avizováno na konci předešlého článku, dnešek patří číslům. Nejprve se tedy zaměříme na zastoupení Androidu na trhu. V dnešní době má totiž již drtivou většinu podílu, takže konkurence v podobě iOS vlastně ani konkurencí není. Po dalším představení jednotlivých verzí se dočtete o výhodách a nevýhodách spolu se závěrečným hodnocením.

Android Cupcake

Počátky bývají krušné, Android je zvládl s bravurou

V roce 2008 započal průlom v oblasti operačních systémů pro chytré telefony. Právě v té době, jak již bylo zmíněno, byl zahájen prodej prvního smartphonu s Androidem. Způsob, jakým si Android získal dominantní podíl v zastoupení na trhu, je obdivující.

V 1.díle našeho článku jsme se podívali do historie systému Android a představili si první smartphone s Androidem.

Ve 2.díle našeho článku jsme si představili Andyho Rubina a podívali jsme se blíže do samotného složení jádra operačního systému Android.

Ve 3.díle našeho článku byl představen i Rich Miner. Dalším bodem byl Android na jiných zařízeních, než na mobilech a tabletech. Závěr patřil jednotlivým verzím Androidu.

Ve druhém čtvrtletí roku 2009 provedla společnost Canalys odhad v podílu na trhu. V té době si Android získal příznivých 2,9 %, přičemž o další čtvrt rok posílil o více než půl procenta na 3,5 %.

Android postupně nabíral další procenta. V květnu 2010 se hovoří o vyšším prodeji chytrých telefonů s Androidem, než u iPhonu s iOS. Jedná se o čísla pocházející ze Spojených států amerických. V té době si Android získal již 28 % podíl na trhu v USA. O další půlrok později byla hodnota podílu hned o 5 % vyšší.

Podíl na trhu Android

Slabá 3 % odstartovala impozantní vzestup na 80 %

V červenci roku 2011 Google oficiálně oznámil zajímavý fakt. Podle společnosti bylo každý den aktivováno 550 tisíc zařízení s Androidem. Ve stejné době, respektive ve druhém čtvrtletí téhož roku, se Android pyšnil již 48 % podílem.

V dalším čtvrtletí provedla odhad společnost Gartner a přinesla informaci o nadpoloviční většině, co se týče podílu smartphonů s Androidem. Přesněji tomu bylo 52,5 %. Stačil pouhý rok na to, aby Android získal více než 20 % navrch. Podle výzkumu firmy IDC měl Android 75 % podíl.

Letošní rok je důkazem toho, že Android má dominantní místo v oblasti operačních systémů pro chytré telefony, které se rozšířilo o tablety a přichází i využití na jiných zařízeních. Android má před svými soky jasný náskok v podobě 80 % podílu.

 • Červenec 2011 – 550 tisíc zařízení s Androidem aktivováno každý den
 • Červenec 2012 – 52 % podíl na trhu v USA, v Číně 90 %
 • Třetí čtvrtletí 2012 – 750 miliónů aktivovaných zařízení, 1,5 miliónu aktivací denně
 • Květen 2013 – dosaženo milníku 900 miliónů aktivovaných zařízení

Android - ilustrace jednotlivých verzí 2

Jednotlivé verze Androidu spolu se změnami – díl II.

Tabulka 1Tabulka 2Tabulka 3

Android 4.4 KitKat

Výhody:

 • Dostupný v široké nabídce mobilních telefonů, tabletů a jiných zařízeních
 • Stále rostoucí podpora ve vývoji spolu s inovacemi
 • Během krátké doby nové verze, které opravují předešlé chyby a přidávají nové funkce
 • Příjemné, přehledné a rychlé prostředí systému
 • Velmi bohatá a pestrá nabídka aplikací a her

Nevýhody:

 • K nakupování a stahování aplikací je nutnost přihlášení přes Google
 • Sledování systému, uživatele a jeho historie Googlem
 • Při vyšším počtu aplikací, či her se snižuje výkon mobilních telefonů a objeví se chyby (vlastní zkušenost)

Závěrečné hodnocení – Android je jednička

Android má v sobě velkou budoucnost. Můžeme se jen domnívat, jakým způsobem bude pokračovat jeho vývoj. Jasné ovšem je, že jeho potenciál je téměř neomezený a ve srovnání s iOS je pro uživatele více než příjemnějším parťákem na cestách. Není tak divu, že má Android tak vysoké zastoupení na trhu, jelikož je na něm jednoduše jednička.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here