Jak se vyvíjel operační systém Android? Napříč jeho historií až do současnosti – 1.díl

0

Mobilní operační systém Android se stal naším každodenním přítelem. V současné době je v drtivé většině chytrých telefonů, přičemž se neustále zlepšuje a přináší další inovace. Málokdo však ví, že jeho počátky nebyly příliš růžové. Jeho vývoj mohl být dokonce zastaven díky nedostatkům financí. Jaká je vlastně jeho historie, odkud se vzal a jakou úlohu sehrál v celém vývoji Google?

Android 4.4 KitKat

Existence Androidu započala pozvolna před 10 lety

Píše se říjen roku 2003. Právě v této době vzniká nová společnost, která byla pojmenovaná Android Inc. Stalo se tak ve Spojených státech amerických, konkrétně v městě Palo Alto ve státě Kalifornie. V té době ještě nikdo netušil, že s jejím názvem bude spojena celosvětová popularita a dominantní postavení na mobilním trhu.

V čele společnosti jsou hned čtyři muži, kteří společně založili Android Inc. Jmenovitě jimi jsou Andy Rubin (spoluzakladatel společnosti Danger), Rich Miner (spoluzakladatel společnosti Wildfire Communications), Nick Sears (vice-prezident v T-Mobile) a Chris White (vedoucí designu a vývoje ve WebTV). Dva z nich bychom za jejich úsilí mohli zapsat do dějin pamětním písmem.

Android - digitální fotoaparát

Od digitálních fotoaparátů na trh s mobilními telefony

První jejich myšlenkou bylo vytvořit moderní operační systém, který by se dal použít v digitálních fotoaparátech. Krátce poté, co zahájili vývoj, zjišťují, že tento nápad není příliš konstruktivní a jejich námaha by mohla přijít vniveč. Trh s digitálními fotoaparáty nebyl v té době tak velký a rozsáhlý, navíc by se operační systém u digitálních fotoaparátů nemusel ujmout.

Z digitálních fotoaparátů se zaměřili na chytré telefony a právě toto rozhodnutí se ukázalo jako vynikající nápad, což v dnešní době můžeme jedině potvrdit. V té době měl Android konkurovat Symbianu a Windows Mobile. Pokud se ohlédneme o několik let zpět, možná je dobře, že Apple tehdy ještě nevypustil do světa svůj iPhone s iOS, pokud vezmeme v potaz marketingovou strategii společnosti Apple spolu s její popularitou. V případě, že by se iOS na trhu objevilo dříve, mohl by mít Android velké problémy s prosazením se. Samozřejmě to jsou pouze dohady.

Za spoluzakladateli Android Inc. stála úspěšná minulost. I přesto se však snažili maximálně utajit vývoj operačního systému Android pro chytré telefony. Na veřejnost tak prosákla pouze informace, že jejich společnost pracuje na softwaru pro mobilní telefony. Bližší podrobnosti nikdo neznal a napětí stoupalo.

Peníze - dolary

Moc peněz hýbe světem i Androidem

Problém však přišel záhy a staly se jím peníze, které spoluzakladateli Andymu Rubinovi došly. Spása v podobě 10 tisíc dolarů přinesených v hotovosti ukrytých v obálce byla kamarádským gestem od Rubinova přítele, konkrétně jím byl Steve Perlman, zakladatel společnosti OnLive, který odmítl jakýkoliv podíl ve společnosti.

Nejspíše klíčový moment celého vývoje nastal během letního dne, kdy se na všech počítačích po celém světě objevilo datum 17.srpna 2005. K moci nad společností Android se dostává Google, který ji odkoupil jako svou stoprocentní dceřinou společnost. Na vývoji se však stále podíleli spoluzakladatelé, a to Rubin, Miner i White. Stále platilo, že Android nebyl příliš známý a prakticky se o něm moc nevědělo. Veřejnost však již začala tušit, že má Google v plánu velký projekt a předpokládalo se, že chce vstoupit na trh mobilních telefonů, což se brzy také potvrdilo.

Android a Google

Linuxové jádro z open-source systému použito v Androidu

Společnost Google, respektive tým vedený Rubinem, vyvinula mobilní platformu poháněnou linuxovým jádrem. Google začal na mobilním trhu prosazovat svůj software a všem výrobcům telefonů i jejich dodavatelům slíbil, že poskytuje flexibilní a hlavně inovativní systém.

Linux OS Logo

Záhy byla uzavřena celá řada partnerství od hardwarových i softwarových komponentů, přičemž dané spolupráce měly vždy jiný stupeň úrovně. Všechny spekulace nabíraly na obrátkách až do prosince roku 2006, tedy více než rok od zakoupení společnosti Android Inc Googlem. V září následujícího roku pak Google podal několik žádostí o udělení patentů v oblasti mobilních telefonů. V dnešní době by tak musel učinit nejspíše dříve, jelikož se značně meziročně zvyšuje jejich počet a společnosti si mezi sebou berou nové inovace, a pak se domáhají svých práv u soudů.

Android byl oficiálně představen před 6 lety

Oficiální představení inovativního mobilního operačního systému Android proběhlo 5.listopadu 2007. Jeho vývoj tak trval čtyři dlouhé roky. Android byl odhalen jako první software pro mobilní telefony postavený na linuxovém jádru ve verzi 2.6. Další rok museli zákazníci čekat na to, než se na trhu objeví i první smartphone s prostředím operačního systému Android. Stal se jím HTC Dream (nebo-li T-Mobile G1) a vyšel 22.října 2008.

HTC Dream – počátek éry chytrých telefonů s Androidem

HTC Dream byl představen široké veřejnosti 23.září roku 2008. Ve Spojených státech amerických se začal prodávat měsíc po oficiálním odhalení a na český trh dorazil na počátku roku 2009.

HTC Dream

T-Mobile G1 byl v té době velice rychlý a řadil se mezi tehdejší špičku, dnes už bychom jej mohli srovnat s trabantem na mobilním trhu. Technologie se vyvíjí mílovými kroky, což dokazuje právě HTC Dream. Ten totiž nabízel 3,2palcový displej s rozlišením 320 x 480 pixelů. Rozhraní Androidu bylo poháněno jednojádrovým procesorem s taktem pouhých (v porovnání s dnešní dobou) 528 MHz a operační pamětí 192 MB. Vnitřní paměť pro uživatelská data by nyní nestačila snad žádnému uživateli – na 256 MB toho totiž moc neuložíte. Fotografie pak mohli uživatelé pořizovat díky fotoaparátu s 3,2 MPx.

Porovnání trpaslíka z minulosti s obrem z přítomnosti

Po zahájení prodeje měli potenciální zájemci možnost využívat i beta verzi Android Marketu, v dnešní době se skrývá již pod názvem Google Play Store. Prvních cca 50 aplikací je dnes doplněno dalším miliónem. Chloubu telefonu pak tvořila hardwarová klávesnice.

V tabulce níže naleznete srovnání prvního telefonu HTC Dream, s aktuálním zástupcem HTC One a poslední velmi žhavé novinky od Samsungu – Galaxy Note 3. Pouhých 5 let vývoje technologií stačilo na to, abychom v chytrých telefonech našli více než desetinásobek (v druhém případě patnáctinásobek) velikosti operační paměti. O celkovém zvýšení výkonnosti mobilního hardwaru ani nemluvě.

HTC Dream porovnání s HTC One a Note 3

Uběhly dva roky od vydání HTC Dream a i společnost Google vypustila svůj první smartphone na mobilní trh. Součástí byl samozřejmě i OS Android. Na vývoji se přitom podílelo HTC.  V současné době se Android používá nejen v chytrých telefonech, ale i v PDA, navigacích, nebo například tabletech.

Co vás čeká a nemine v dalším díle

V druhém díle se podíváme blíže na složení systému Android. Popíšeme si v něm, jak se Android vlastně zrodil. Nebudou chybět ani podrobnější informace o jedné z klíčových postav zrodu mobilního systému od samého založení firmy Android – představíme si blíže Andyho Rubina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here