Huawei P8 – Alternativní high-end (recenze)

3

Huawei P8 byl oficiálně odhalen letos na jaře a nejvíce zaujal svým prémiovým provedením. Na tom si dal čínský výrobce skutečně nejvíce záležet a bohužel to platí i se všemi stinným stránkami. Pojďme se ale podívat, jak Huawei P8 obstojí vůči široké konkurenci.

Silně upravený Android

Pro mě nemilým překvapením hned po pár minutách používání však byl silně upravený Android. Pominu teď designovou část, protože to je na vkusu každého. Kvůli silným úpravám ale Android ztrácí alespoň nějakou konzistenci napříč modely, kterou většina výrobců alespoň z části respektuje.

To o Huawei neplatí a svým Emotion UI překopává vše, na co jsme si zvykli. Nemile se to dotýká i třeba propojení s chytrými hodinkami s Android Wear. S těmi si mnou testovaný Huawei P8 nerozuměl a i když se mi je podařilo spojit a povolit zasílání notifikací, za pár minut smartphone vše automaticky přepnul zpět a z hodinek se opět stal jen módní doplněk.

Huawei P8-5

Osobně jsem zvědavý, jak Huawei tento problém řeší při propojení s jeho vlastními hodinkami s Android Wear, které se konečně pomalu dostávají i do Evropy. S mými hodinkami od LG ale smartphone odmítal obstojně fungovat.

O něco lepší byla situace okolo nastavení vlastního launcheru, kdy ten od Googlu stažený z Obchodu Play se mi v nabídce launcherů objevil až po třetím restartu. A takových přešlapů je bohužel v systému několik.

Sítě s omezením

I když se Huawei na tiskovce k představení tohoto modelu chlubil svou dlouholetou síťařskou historií, model P8 rozhodně nad ostatními nevyčnívá. Duální antény v propojení s LTE, což by mělo zaručit ještě lepší a rychlejší mobilní internet sice funguje, když ale přijdete domů, nemusíte se připojit ke své Wi-Fi. Mobil si totiž nerozumí s Wi-Fi v pásmu 5 GHz, které začínají být především v hustě osídlených lokalitách nutností.

Huawei P8-3

Horší výdrž

Za vyloženě špatnou bohužel považuji výdrž. Není nic nového, že výrobci nás stále zasypávají mobily s horší výdrží, která postupem času ještě klesá. To zcela platí i o Huawei P8, která nabízí baterii o kapacitě 2 680 mAh a výdrž se pohybuje na hraně jednoho pracovního dne.

To je dost problém, protože když vám mobil umře ještě před tím, než dorazíte do tepla domova, není to určitě nic příjemného a jestli přes mobil řešíte i většinu mailů a denní agendu, je to více než zklamáním. Baterie navíc kvůli unibody konstrukci uživatelsky nevyměníte.

Povedený displej

Začnu ale už konečně i chválit. Velmi povedeným je displej, který se chlubí úhlopříčkou 5,2“ a rozlišení 1920 na 1080 pixelů. Displej je jasný, skvělý i na přímém slunci a zkrátka takový, jaký má být u každého high-endu za podobné peníze.

Huawei P8

Fotoaparát

Asi nejlepší částí smartphonu je fotoaparát. Ten je doslova na špičkové úrovni ať už po stránce prostředí aplikace fotoaparátu nebo po stránce výsledných snímků. Začnu ale prostředím. To je velmi propracované a vyhrají si s ním jak zapálení mobilní fotografové, tak jen občasní fotografové, kteří mobilem fotí jen nárazově. Bohužel ale chybí takové pokročilé možnosti jako manuální ostření a podobné, které nabízí konkurence v podobě LG nebo Samsungu.

IMG_20151003_164624

Výsledné snímky ale ve finále také vypadají velmi zdařile. Ve srovnání s iPhonem 6 Plus sice mírně pokulhává, nutno ale vzít v potaz, že Huawei P8 stojí zhruba polovinu. Rozhodně ale výsledky nebudete zklamání a platí to o fotkách i videích.

Huawei P8-2

Dual-SIM

Huawei P8 je jedním z úzké skupiny modelů, které u high-endu nabídnou používání dvou SIM karet v jeden okamžik. V tomto případě jde o tzv. hybridní slot, který můžete použít buď pro druhou SIM kartu nebo microSD kartu o kapacitě až do 128 GB. Druhá SIM karta si už ale nerozumí s LTE a budete si muset vystačit jen s v Česku řídkým 3G.

Konkurent z vlastních řad

Trochu paradoxem je pohled na konkurenty. Jako největší se totiž jeví nový model od Huawei pod označením Honor 7. Ten za stejné peníze nabídne mnohem více a během několika týdnů se mi jej snad podaří opět získat na recenzi. Podle prvních zahraničních recenzí ale svého staršího sourozence překonává ve všech ohledech.

Huawei P8-4

Je tak těžké říct, že se vám koupě Huawei P8 vyplatí. To platí snad jen tehdy, když hledáte opravdu stylový dual-sim za cenu okolo 10 tisíc. Takových zákazníků však stále postupně ubývá.

3 KOMENTÁŘE

  1. Velmi mizerný článek, který nelze rozhodně považovat za odbornou recenzi. Pokud to vůbec ma být odborné. A pokud to má být skutecne recenze a ne jen prvni dojmy.

  2. Ahoj Marek,
    skutocne P8 funguje ako dual sim? Vyskusal ste to? Na webe je tolko nezrovnalosti…https://www.youtube.com/watch?v=bAMOe2e05Bw
    Zaroven nikde nevidim oficialnu spravu, ze by P8 fingoval ako dual sim. Mozno zavisi od konkretneho modelu (?). Ale mna zaujima Huawei P8 kupeny v CZ alebo SK, ci realne funguje s dvoma sim kartami (ci to mas odskusane). Nehovorim o modeli P8 lite, tam to je jasne. Dakujem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here