HTC Desire 500: nekorunovaný král střední třídy

0

V dnešní recenzi si představíme smartphone od tchajwanského výrobce HTC, konkrétně se bude jednat o model s číselným označením 500.  Přístroj se jednoznačně definuje do střední cenové třídy, sehnat se dá za cenu zhruba 6,5 tisíce Kč. Za svoji cenu nabízí elegantní vzhled a ucházející výbavu, nemá to ale celé nějáký háček. Uvidíme. Uvidíte.

Specifikace

 • CPU: čtyřjádrový Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200, architektura Cortex-A5
 • GPU: Adreno 203
 • RAM: 1GB
 • ROM: 4GB, možno rozšířit pomocí microSD karet (možno až 64GB)
 • Display: 4,3″ TFT, 800×480 (217 ppi)
 • OS: Android 4.1.2 Jelly Bean (nadstavba  HTC Sense UI 5.0)
 • Fotoaparát: 8 MP zadní, 1,6 MP přední
 • Baterie: 1800 mAh (typ Li-Ion)
 • Konektivita: Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, microUSB (+OTG a host)
 • Rozměry: 131.8 x 66.9 x 9.9 mm, hmotnost: 123 gramů
 • Cena v době recenze: 6 499 Kč (Alza.cz)

Co tedy vlastně lze zjistit z papírových parametrů? Přístroj je vybaven značkovým chipsetem od Qualcommu, což je jen a pouze potěšující okolnost. V kombinaci s nižším rozlišením (chipset podporuje i HD rozlišení, HTC zde ale zvolilo cestu formou horšího rozlišení). V kombinaci s GPU Adreno by to tedy mohl být slušný základ pro plynulý přístroj.

Výpočetní paměť o velikosti 1GB je dnes již takovým milým standardem, který naurazí, ale ani nijak zvlášť nezaujme. Na telefon střední cenové třídy to ale ujde. Co trochu zamrzí už z papírového hlediska je celkem nízká hodnota ROM, tedy vnitřního uložiště přístroje. Už to samo o sobě říká, že k telefonu je příhodné zakoupit i dostatečně velkou microSD kartu.

Displej se jeví jako průměr, rozlišení nepatří k nejlepším, rastr bude každopádně při bližším pohledu patrný, ale zároveň to není nic omezujícího. Přítomnost Androidu ve verzi 4.1.2 je věc celkem standardní, o to více, když samotný systém je „vylepšen“ o nadstavbu HTC Sense.

Fotoaparát vypadá papírově celkem dobře. Potěšitelný je také fakt, že HTC nezvolilo úplně tu nejhorší možnou webkameru. Konektivita ničím nepřekvapí. Možnost dvou simkaret je potěšitelná, v konečném důsledku i celkem praktická. O to více to platí dnes, kdy je trh mobilních operátorů zaplaven různými virtuály a šedivkami, z nichž každý má lepší nabídku na určitý segment mobilních služeb.

Za zapůjčení telefonu HTC Desire 500 děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete toto zařízení také zakoupit.

logo 190x72 Acer Iconia Tab A1 810: ideální parťák za příjemnou cenu [Recenze]

Obsah balení

Přístroj mi přišel v jakési bílé a roztomilé krabičce, opatřené stuhou HTC. Z estetického hlediska se jedná o celkem povedené balení, možná až moc nevýrazné. Po odkrytí svrchní části obalu již pohlédnete do tváře samotnému přístroji. Pod ním se pak ve spodní části krabičky nacházejí nějáké příručky a samozřejmě také příslušenství.

P1050992 P1050993 P1050994 P1050995 P1050996 P1050990

Příslušenství není zrovna z ráje, ale postačí. Nabíječka vypadá k světu a kabel je dostatečně dlouhý. Instruktáž si stejně nejspíše nikdo nepřečte, ale i tak je nedílnou součástí balení. V neotevřeném sáčku můžete vidět pecková sluchátka, alespoň celou tuhle recenzi zahalím do vůně tajemna. Ve spodu balení můžete s trochou štěstí vyšátrat i nějáké samolepky s logem HTC.

Design, tělo a konstrukce přístroje

Z pohledu designu se Desire 500 opravdu povedl. Kompaktní displej o úhlopříčce 4,3″ je zasazen do elegantního černého zaobleného rámečku. V horní části přístroje najdeme decentní logo společnosti HTC, poté také výduch reproduktoru a čočku přední kamery. V dolní části si své místo hlídají dvě senzorové klávesy. Abych byl upřímný, více mi vyhovaly hardwarové klávesy u Samsungu S4 Active.

V horní části zadní strany přístroje můžeme vidět pyšnou čočku primárního fotoaparátu, která se dělí o své místo s LED diodou. Ve středu se pak nachází další logo, tentokrát společnosti HTC, pro změnu. V dolní části zadní strany přístroje nalezneme logo Beats Audio a další výduch reproduktorů.

P1050998 P1060003 P1060005 P1060007 P1060010 P1060009

Z hlediska konektorů a funkčních tlačítek se má věc asi následovně. V horní části přístroje se nachází funkční tlačítko pro zapínání a vypínání, případně zamykání a odemykání přístroje, společně s 3,5mm jackem pro připojení sluchátek. Přítomnost jacku pro sluchátka v horní části přístroje považuji za bezvýznamné plus. Na pravém boku můžeme vidět kolébku pro regulaci hlasitosti. Dolní hranu pak okupuje vstup pro microUSB a vstup mikrofonu.

Kvalita zpracování je na příkladné úrovni, nic nevrže, vše lícuje. Za to má ode mě HTC pochvalu.

První spuštění a softwarová výbava

Z hlediska softwarové výbavy je na tom Desire podobně, jako jeho kolegové z dílen HTC. Samotný Android je tu upraven, uživatel si tudíž může plnými doušky „užívat“ prostředí HTC Sense ve verzi 5. Prostředí vám dává možnost si okamžitě po odemknutí přístroje přečíst aktuální novinky, jedná se o tzv. newsfeed, ale k dokonalosti to musí projít ještě nějákým vývojem. Jako hlavní nevýhodu vidím nedostatek zdrojů pro zprávy, těch českých, samozřejmě. Potěšilo mě, že HTC nepřidává automaticky tuny balastního softwaru. Naopak bych chtěl vývojáře pochválit za aplikaci „Car“, tedy aplikaci, kterou můžete skvěle využít při jízdě autem.

P1060020 P1060021 P1060022 P1060023 P1060026 P1060027

Displej

Myslím, že v této části lze zmínit pouze jedno slovo, které plně vystihuje jednu z velkých výhod toho přístroje oproti svým obřím přátelům – kompaktnost. Displej je zasazen do rámečku, který není ani tlustý, ani tenký. Z hlediska kvality je to sice trochu horší, možná jsme ale rozmazleni nynějším trendem FullHD a Retina displejů, které jsou mnohdy vlastně o ničem, protože lidské oko nedokáže jejich jemnost rozpoznat. To je ale na delší polemiku, do které se nechci pouštět. Pozorovací úhly jsou dobré, ačkoliv displej není vylepšen o technologii IPS.

P1060013 P1060015 P1060011

Hardwarová výbava

Vzhledem k zařazení má přístroj celkem očekávatelně průměrný procesor, v tomto případě od Qualcommu. Společně s grafickým čipem od Adrena dodávají dostatečný výkon pro většinu běžných operací.

Plynulost systému je na dobré úrovni, za celou dobu používání jsem nezaznamenal nějáké větší lagy. Celé je to určitě závislé i na tom, že prostředí od HTC je precizně optimalizované. Na co by vám byly perfektní hardwarová parametry bez optimalizace?

Z hlediska konektivity Desire nijak nezaostává, ale ani nepředstihuje konkurenci. Najdeme zde technologii Bluetooth ve verzi 4, pak také microUSB (s podporou USB OTG a funkce Host), čtečku microSD karet, příjmač WiFi ve všech pásmech a jack pro připojení sluchátek (3,5mm) .

Z hlediska senzorů pak zařízení nabízí akcelerometr, proximity senzor a kompas. Nechybí ani modul GPS, jehož rychlost fixace je opravdu na dobré úrovni. Níže si můžete prohlédnout údaje z aplikace CPU-Z.

P1060028 P1060029 P1060030 P1060031

Fotoaparát a multimédia

Z hlediska multimédií je přístroj spíše průměrný. Vypíchnout mohu reproduktory, které hrají lehce nadprůměrně. Naopak mě mrzí absence vestavěného hudebního přehrávače, který by za něco stál. Sám mohu doporučit Rocket Player, pokud budete hledat. Základní aplikace si poradí i s přehráváním videa, ale do ničeho velkého bych se s ní nepouštěl.

Fotoaparát mě překvapil, je na tuhle cenovou kategorii dosti kvalitní. Stejně tak potěší i přední kamerka pro videohovory a fakt, že s pomocí tohoto přístroje lze natáčet video i v HD rozlišení.

IMAG0003 IMAG0005 IMAG0009 IMAG0007

httpvh://www.youtube.com/watch?v=e56tOLsqcp8

Výdrž přístroje

S výdrží je na tom Desire celkem dobře. Když jsem ho využíval jen pro běžnou práci, mohl jsem se dostat i na více než dva dny. Jesliže ale plánujete přístroj nebývale vytěžovat, např. hraním graficky náročných her, nebo sledováním fullHD videa, připravte se jen na několikamálo hodinovou výdrž.

Herní výkon a benchmarky

Real Racing 3

Při hraní této hry se přístroj očividně zapotil, ale nezaznamenal jsem žádné extrémní záškuby při hře, což považuji za klad.

Dead od Arrival

Hra běžela naprosto bez problémů, krásně hratelná.

Angry Birds

Ani s klasikou přístroj problém neměl, jen to nižší rozlišení je patrné.

AnTuTu

Přístroj zde dosáhl 10 251 bodů, což není zrovna závratné množství.

Quadrant

5243 bodů v tomto, bohužel mírně zastaralém a neaktualizovaném benchmarku, není špatné.

Měl jsem v plánu zahrnout i další benchmarky, ale mnoho z nich se mi do telefonu nepodařilo ani stáhnout, natož zprovoznit.

Závěr a zhodnocení, cena a dostupnost na českém trhu

Přístroj HTC Desire 500 je skvělým telefonem pro ty, kteří chtějí kompaktní, funkční a reprezentativní telefon, nechtějí lowend, ale ani vlajkovou loď. Jeho koupi doporučuji.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here