Google vyjasňuje situaci ohledně Aliyun

1

Včera jsme Vás informovali o tom, že se Google radikálně zasáhl proti představení nového telefonu od Aceru s operačním systémem Aliyun, který produkuje čínská společnost Alibaba.

K dispozici však nebylo dostatek informací, proč tomu tak bylo, mohli jsme tak pouze spekulovat. Vše co jsme věděli bylo, že společnost Alibaba hrubě napadla Google za zmaření čtvrtečního představení novinky společnosti Acer.

Není se čemu divit, vše již bylo připravené, nachystané, ale na poslední chvíli se vše zrušilo. Na prezentaci nebyli vpuštěni žádní novináři a jediné zdůvodnění ,,interními problémy“ rozproudilo pouze další spekulace.

Konkrétně se například mluvilo o tom, že Google zmařil prezentaci cíleně, kvůli zákazu prodeje jeho tabletu Nexus 7 na území Číny (kde společnost Alibaba funguje).

Dnes však Google všechny spekulace ukončil a vydat prohlášení, ve kterém poukázal na fakt, který většina médií včera přehledla. Acer je totiž členem OHA (Open Alliance Handset) a jako takový musí dodržovat určitá pravidla.

Každý, kdo se stane členem OHA se podpisem zavazuje, že se bude podílet společně s ostatními členy na tvorbě jednoho kompatibilního ekosystému, tedy že nebude sám pracovat na jeho derivátech, které by mohli fungovat jako ,,díra“ v jinak uceleném prostředí Androidu.

Pokud někdo z Vás namítne, že třeba takový Amazon se svým Kindle Fire má také operační systém postavený na Androidu a přitom je bez podobných problémů, musíme upozornit na fakt, že Amazon není členem OHA, proto se podobných zásahů bát nemusí.

Pro upřesnění: kdyby se Acer rozhodl, že vydá některou svoji novinku například s Windows Phone, nebo například (a čistě teoreticky) se Symbianem, není v tom žádný problém.

Ten nastane jen za předpokladu, že se výrobce rozhodne uvést mobilní telefon s operačním systémem postavený na Androidu, čímž poruší dohodu, kterou podepsal (Acer dohodou podepsal již dávno, konkrétně v roce 2009).

V konečném důsledku ovšem není jasné, do jaké míry je OS Aliyun postaven na Androidu a do jaké míry ho ,,vykrádá“. Obě společnosti jsou v tomto případě stále dosti skoupé na slovo.

Nyní už víme, proč Google zasáhl. Hájil svá práva a bránil se pouze skutečnostmi, které si měl Acer pohlídat sám.

Zdroj: dotekomania

1 komentář

  1. Lehce zavádějící – pokud by Acer chtěl vydat telefon postavený na Androidu, nikdo mu bránit nebude – za předpokladu, že to bude opravdu Android tak jak jej Google navrhl. V tomto případě se ale jedná o derivát, který není s Androidem plně kompatibilní – umožňuje však spouštět Androidí aplikace – tj. onen OS „vykrádá“ Android (Dalvik) aby mohl ony aplikace spouštět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here