Google I/O je za dveřmi, Filmy Google Play ve dveřích (komentář)

2

V tomto týdnu nás čeká jeden ze svátků každého androiďáka nebo fanouška Googlu a jeho služeb. Od středy bude ve slunném San Francisku probíhat každoroční akce určená především vývojářům. Nese název Google I/O a tak trochu určuje, jakým směrem se bude nejen internetový gigant ubírat.

Google-IO-Day-1-2012

Stačí jen nahlédnout do programu přednášek a je jasné, že prim bude tento rok hrát nositelná elektronika. Ta právě zažívá největší boom, který odstartoval už loni díky Kickstarteru a projektu Pebble. Jak velký má celý segment potenciál, je jasně vidět na snaze výrobců. Nejzarputilejší je v tomto ohledu Samsung, který i na chytré hodinky aplikuje svůj známý marketing plošného náletu a snaží se trh přehltit produkty se svým logem.

Pebble-Smartphone-Watch

Považte sami, za necelého půl roku představil čtyři produkty z kategorie nositelností a už ve středu se údajně dočkáme pátého. Ten by měl pracovat s Androidem Wear, který bude podrobně vysvětlen během konference a je alfou a omegou celé ideje wearables pod patronátem Googlu.

Moto-360-Mickey

S celým nápadem chytrého nositelného příslušenství mám jen jeden problém. Drtivá většina všech těchto hraček nevydrží bez nabíječky déle, než jeden pracovní den. Po mobilech, noteboocích a tabletech tak budeme nově před každým usnutím kontrolovat, jestli jsme nezapomněli do zásuvky zapojit i hodinky nebo chytré náramky.

Galaxy Gear Fit

O něco příjemnějším překvapením byl alespoň pro mě pátek. Ten je sám o sobě skvělý a v kombinaci s uzavřenou klasifikací a absencí se zdálo, že ten den už nemůže být lepší. Jak pošetilý jsem ale v předvečer pátku 20.6. byl.

friday

Hned po probuzení všem sociálně žijícím lidem došlo, že tento den bude výjimečný ještě v něčem jiném. Google v Česku a na Slovensku (a ještě v nějakých banánových republikách) spustil svůj obchod a videopůjčovnu digitálních kopií filmů. Po úvodním nadšení se však dostavilo rychlé vystřízlivění (zvláštní, tenhle stav je většinou typický až pro sobotní ráno…). Ceny totiž nebyly a asi ještě dlouho nebudou stejně lákavé a odpovídající jako tomu je u hudby.

Bbt_celebration-gif_medium

Nedočkali jsme se ani žádné obdoby Google Play Music All Access nebo Netflixu a vystačit si musíme, stejně jako zbytek světa, pouze s drahým půjčovným nebo ještě dražším kupováním. Pokud patříte mezi typické české geeky, rychle začnete hledat alespoň ty tituly, které jsou z nějakého blíže nespecifikovaného důvodu k dispozici za desetinovou cenu.

r-movie-theater-large570

Za zmínku ale stojí snad jen jeden, maximálně dva tituly. Zbylé se buď svou kvalitou ani nevyrovnají jihoamerickým telenovelám (teď nemám na mysli mistrovství ve fotbale!) nebo nenabízejí české ani slovenské titulky.

Filmy ve službě Google Play.clipular

Zas tak slavný vstup, jaký jsme všichni očekávali, to bohužel nebyl. Osobně bych ocenil možnost předplatného, na které jsem si u hudby zvykl a těžko si odvykám. Možná se něčeho takové dočkáme už ve středu, určitě by to řada uživatelů uvítala. To se dá ale jen stěží říct o vydavatelích, ostatně se stačí podívat na sumy, které si za filmy v Google Play účtují. Asi by se těžko smiřovali s obchodním modelem, u kterého by měl každý uživatel za cenu jednoho filmu přístup do celé databáze. U Netflixu to tak sice funguje, ale nabídka není ani zdaleka tak široká a hlavně, Netflix nefunguje v Česku a ani na Slovensku.

2 KOMENTÁŘE

  1. Co sa týka Samsungu a hodín, tak radšej nech Samsung zapracuje na hodinách a potom nech vydá poriadny produkt, ktorý bude stáť zato. Ale ľudia sú straší, kúpia za nemalé peniaze čokoľvek. No uznajte, načo sú človeku hodiny, ktoré vydržia deň, dva. Popritom nedokážu ani desatinu toho co vie telefón. Ja si osobne počkám na nejaké hodiny, ktoré majú slušnú výdrž, nepotrebujem mat v hodinách to, čo vie mobil, nechcem ho nahrádzať, chcem aby ma notifikovali na rôzne udalosti.

    • Chytré hodinky mají své výhody. V kombinaci s cenou okolo 7 tisíc, nízkou výdrží a nutností spojení s telefonem mi ale zatím přijdou zbytečné. Za dva roky to snad bude o něco lepší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here