Google I/O 2014 – Zklamání? Určitě ne (komentář)

0

V polovině tohoto týdne se uskutečnila tradiční každoroční vývojářská konference pod patronátem Googlu. Nese název Google I/O, prakticky vždy jsme se však krom novinek v programovacích jazycích, také dočkali nových produktů nebo rovnou nějaké té aktualizace mobilního operačního systému Android.

Slušnej matroš

Pokud bychom kvalitu konference měli hodnotit pouze podle těchto dvou faktorů, mohli bychom bez přemýšlení letošní ročník považovat za velmi vydařený. Vše začalo ukázkou nového Androidu L, který se svými designovými rysy kompletně odlišuje od verzí předcházejících. Nutno říct, že se sice šlo směrem k oku líbivějšímu designu, to se ale alespoň podle prvních dojmů negativně podepsalo na přehlednosti celého UI.

14 - 2

Celou filozofii Materia designu nám nastínil Matias Duarte už v dubnovém rozhovoru pro šéfredaktora The Verge Joshua Topolskiho. Proslavil se asi především díky větě mobile is dead, kterou zaskočil celé osazenstvo mobilních vývojářů. Ihned poté nepřímo potvrdil připravovanou indexaci aplikací oblíbených webů a také jednoduší tvorbu vzhledu pro různá rozlišení.

Android na zápěstí

Následoval Android Wear. Ten byl odhalen už v březnu, krom několika videí jsme se však nedozvěděli další podrobné informace. Ty přišly až ve středu, kdy nám bylo konečně vysvětleno, co to vlastně bude umět a za kolik si budou moci první zájemci o chytré hodinky s Android Wear svůj vysněný produkt pořídit. Stále jsme se však nedočkali data vstupu na trh asi toho nejzajímavějšího modelu – Moto 360. Po sousloví later in this summer přišlo asi to největší hlasité zklamání celého večera.

Gear Live_Black (2)

Android všude

Místo toho nám Google ukázal svou vizi Android everywhere. To znamená, že se se zeleným robotem už nebudeme setkávat jen v mobilech, tabletech a hodinkách. Internetový gigant vezme útokem také auta a televizi. Upřímně už jen čekám, kdy na mě humanoid z Mountain View vyskočí i z lednice.

www.youtube.com/watch?v=d36cIFCJvQs

Chrome OS a la Android

Velmi milým překvapením byly novinky v Chrome OS. Ty jsou jak designové, tak technické. Ani desktopový operační systém od Googlu neunikne novému Material designu a konečně snad přestane trpět nedostatkem offline aplikací. Tu se údajně podaří eliminovat díky appkám z Androidu. Ty už konečně bude možné spouštět také nativně v Chrome OS a vše bylo prezentováno na Evernotu, Flipboardu a klientovi Vine. Google nám ale nesdělil, kdy se majitelé Chromebooků této důležité aktualizace dočkají. Na obranu ale nesmím opomenout zmínit, že po technické stránce určitě nejde o zrovna dvakrát jednoduchý proces.

Chromebook Pixel 4

Zdravý Android

Poslední položkou na seznamu bylo nové API pro fitness aplikace a cloudové služby především pro firmy. Zde ovšem už není o čem psát a snad jen krom atraktivní nabídky neomezeného úložiště za 10$ pro jeden účet Google Apps a 100% spolupráci cloudové kanceláře s Microsoft Office.

Google-Fit-logo3

A co Google Glass?!

Velký zklamáním bylo zazdění celého projektu Google Glass. O chytrých brýlích se na úvodní keynote nemluvilo vůbec a o jejich existenci jsme tak byli informování jen díky záběrům do publika. To bylo na Google Glass nebývalé bohaté více hlav s tímto příslušenstvím jsem snad ještě neviděl.

no-google-glass-allowed-sign-k-0361

Resumé

Sečteno a podtrženo, oproti loňskému ročníku byla letošní úvodní keynote Google I/O na důležité novinky rozhodně bohatší. Jedinou vadou na kráse může být fráze coming soon, kterou jsme během 150 minut slyšeli opravdu až nezdravě často. Zřejmá je i inspirace u Applu a jeho WWDC. Společné prvky můžeme vidět nejen u vůbec prvního vydaní beta verze ještě nedokončeného Androidu, ale také v propojování mobilních a desktopových platforem. Firma z Cupertina jen byla v oněch termínech o něco málo sdílnější, pro změnu nám ale stále neukázala své chytré hodinky.

www.youtube.com/watch?v=88OwZ3FIYMQ

www.youtube.com/watch?v=EgeMgjplANY

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here