Dynavix pro Android – zkušenosti s českou navigací

6

Na začátku července 2012 uvedla česká společnost Dynavix na trh stejnojmennou onroad navigaci pro Android. Jaká navigace je, jak naviguje a jaké z ní mám po najetí pár set prvních kilometrů dojmy? Shrnul bych to jednou větou – oproti konkurenci je místy ještě co dohánět. Ale nebuďme zarputilí kritici, pojďme si aplikaci rozpitvat na kousíčky.

Na úvod zdůrazňuji, že když se ke mně dostala licence na testování Dynavixu, měl jsem několikaletou zkušenost s iGO na platformě WM a několikaletou zkušenost s navigací Sygic na Symbianu a posléze i na Androidu, kde ji využívám dodnes. Proto také samotný Dynavix hodně porovnávám  a přirovnávám k výše uvedeným navigacím, nicméně věřím, že se Dynavix bude do budoucna pozitivně vyvíjet a že si programátoři případnou kritiku vezmou k srdci a zapracují na tom, aby byla navigace ještě lepší a udržela krok s konkurencí.

Poté, co byla loni představena navigace Dynavix pro iPhone, se i uživatelé Androidu dočkali hlasového turn-by-turn navigačního softwaru s nejnovějšími mapovými podklady. Dle statistik a zájmu je Dynavix pro iPhone  vysoce na žebříčku oblíbenosti na AppStore. Dočká se v Google Play stejné obliby?

Prostředí

Po zapnutí aplikace a počátečním nastavení vás přivítá úvodní menu se 6 tlačítky, ze které se snadno dostanete do nejpoužívanějších částí navigace. Celý vzhled uživatelského prostředí je poněkud strohý, avšak pro efektivní a intuitivní použití dostačující. Z hlavního menu můžete přejít do vyhledávání cíle, zobrazení plánované trasy, rychlé navigace domů, zobrazení náhledu mapy, otevření kontaktů, kde se můžete nechat navigovat na adresu, kterou máte uvedenou v adresáři u svých kontaktů a vyhledávání POI bodů.

Kromě viditelných tlačítek také můžete přes HW/SW menu klávesu otevřít nastavení a úpravu vzhledu aplikace.

 

Volba trasy, navigování

Pro zvolení vámi vyhledávané trasy tapnete na úvodním menu na „Najít cíl“. Otevře se vám možnost vyhledávání dle adresy, oblíbených položek, nedávno vyhledávaných, pomocí Google, POI bodů a navigace dle zadaných souřadnic. Po zadání cíle dostanete na výběr z voleb Chytrá trasa, Rychlá trasa a Krátká trasa. Chytrá trasa vypočítá nejrychlejší cestu s ohledem na den a čas, ve který chcete cestovat (vyhnete se tak dopravně vytíženým místům). K rozhodování a plánování aplikace využívá statistických dat provozu. Rychlá trasa vás pak do cíle dovede v co nejkratším čase, Krátká trasa naopak po trase nejkratší. Navrhovanou trasu je dále možné v nabídce „Více“ upravit, přidávat body zájmu, průjezdní místa a zakázané úseky, kterým se chcete raději vyhnout.

V průběhu navigování je na displayi zvýrazněná trasa, po které máte jet. V nastavení je možné si zvolit mezi zobrazovanou šipkou či 3D modelem auta místo šipky. V dolní části se poté klasicky zobrazují údaje o zvolené trase (vzdálenost, čas příjezdu, rychlost jízdy a další, nastavitelné informace). Během jízdy se můžete nechat navigovat ženským hlasem, nebo můžete zvolit poměrně populárního a vtipného Pavla Lišku, jehož hlášky vás mnohdy rozesmějí (ze začátku).

Navigaci zpestřují také 3D budovy, které pomáhají ke snazší orientaci. Bohužel současné pokrytý 3D budovami je žalostné – jen Praha. Například v úvodu zmiňovaný Sygic již zvládá 3D budovy i v dalších městech (a nejen významné budovy, nýbrž i obyčejnou zástavbu). Co je však příjemné a užitečné, je informování na průjezd rizikovými místy, kde je dobré držet zvýšenou ostražitost.

Pokud bude třeba, můžete aplikaci „shodit na pozadí“ či vypnout display, hlasově budete dále navigování a šetříte tak baterii. Tuto funkci však využijete pouze v místech, kde to znáte anebo na delších úsecích bez změny trasy. Jinak je dobré sledovat zobrazované odbočky a držení se správného pruhu.

Samé klady? Bohužel…

Co mi na navigaci dost vadilo, je obloha, která se zobrazuje v horní části mapy. Chápu, že se teď dává všude a že je to zkrátka IN a cool, ale mohla by být v nastavení možnost, jak velkou část mapy má obloha překrývat. Dle mého názoru totiž zaujímá až příliš zbytečně velký pruh… Dalším strašákem, který mě po najetí několika set kilometrů převážně po Brně a jeho okolí, je samotná hlasová navigace, která má při vetší četnosti změň (například ve městě) místy problémy se stíháním navigování. Poněkud problematické je také noční zobrazení, kde barvy silnic dosti splývají a jsou hůře rozpoznatelné.

Nelámejme však nad Dynavixem hůl a doufejme, že programátoři na aplikaci ještě zapracují a vylepší ji. Dynavix můžete stahovat z Google Play ve verzích centrální Evropa a celá Evropa. Verze se od sebe liší logicky obsahem map a cenou. Navigaci je také možné u T-mobile získat k vybraným tarifům a balíčkům jako dárek.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

6 KOMENTÁŘE

    •  Děkuji za info, články po sobě kontroluji po gramatické stránce i stylistické. Bohužel tady šotek zařádil, ale už je to opravené.

    • Odkazy jsou vložené u nás správně, chyba je asi na Google Play (informace o názvu aplikace a další si totiž načítá přímo odtamtud). Bohužel s tím nic neuděláme 🙁 Po kliknutí však přesměruje správně. Jen ten název a ikonka chybí, popisek free místo ceny také vzal někde na Google Play.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here