Androidmarket.cz

Co je to ROOT a jak jej získat?

Téměř každý uživatel Androida, který vlastní své zařízení delší dobu, se s tímto slovíčkem již nejméně jednou potkal. Mluví se o něm hlavně na fórech, kde se motá i spousta nováčků s tímto systémem. Právě proto jsme si pro vás připravili tento článek, ve kterém se Vám pokusíme vysvětlit, co je to ROOT,  jak jej provést a jaké má využití. 

Co to vlastně ten ROOT je?

Když Vám dojde nový telefon/tablet domů, dostanete jej většinou ve stavu, kdy má uživatel omezená svá práva v systému a nemůže se tedy stát, abyste v systému něco nechtěně smazali apod. Díky ROOTu si aktivujete práva „administrátora“ systému, čímž budete moci měnit systémové položky. Abych pravdu řekl, pokud jste normální uživatel Androida, ROOT nebudete vůbec potřebovat, neboť se toto „vylepšení“ hodí pouze pro uživatele „experimentátory“, kteří se svým telefonem zkoušejí vše možné a nemožné. 

Jak můžu ROOTnout telefon/tablet?

V dnešní době je provedení ROOTu na vašem zařízení celkem jednoduché. Stačí disponovat angličtinou a určitě naleznete na nějakém fóru návod, jak Vaše zařízení odemknout. Dovolím si zde uvést některá fóra, která by se Vám mohla při ROOTování hodit. Mezi nejznámější patří XDA-Developers, kde najdete téměř každý telefon. Pokud máte Vaše zařízení na fóru, máte celkem velkou jistotu, že Váš telefon bude mít i možnost ROOTu a návod s ním. Mezi známá fóra patří i MoDaCo, kde najdete taky velké množství zařízení. Pokud angličtina není Váš velký kamarád, v Česku Vám může pomoct AndroidForum, kde ovšem není tak velký výběr zařízení.

Jestliže se bojíte ROOTu i podle návodu, většinou můžete na YouTube nalézt i videonávody „step-by-step“, které Vám názorně ukážou, jak Vaše zařízení bezpečně ROOTnout. Dnes také existují i tzv. „One-click“ ROOTovací nástroje, které jsou asi nejbezpečnější – stačí jim pouze přednastavit telefon a program se o vše postará.

Může se mi něco stát s telefonem?

V dnešní době je to téměř vyloučeno – jedná se o poměrně bezpečný postup. Pokud by ale přece jen nastaly komplikace, telefon se může dostat do tzv. „Brick mode“, který Vám z telefonu udělá nepoužitelné těžítko na stůl. Většina telefonů ale již má v dnešní době i návod, jak v případě „bricknutí“ postupovat, aby byl Váš telefon zpět funkční – pokud nezačnete po poškození telefonu/tabletu panikařit, je velice pravděpodobné, že se Vám podaří zařízení ještě zachránit.

Hlavní zásadou při ROOTování telefonu/tabletu je, že by jste z něj nikdy neměli vytahovat USB kabel v průběhu provádění této operace – pravděpodobně by pak vaše zařízení nemuselo nastartovat (poškozený bootloader, bricknutí, apod.)

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody?

Jak jsem již řekl na začátku, ROOT má výhodu toho, že dostanete „administrátorská“ práva, tedy budete mít přístup ke všem souborům (včetně skrytých, systémových). Některé aplikace získají díky ROOTu další funkce, které normálně na telefonech nefungují. Díky ROOTu pak můžete tedy přetaktovat Váš procesor v telefonu, změnit různá nastavení systému (například blikání stavové diody), nebo odstranit jakékoliv předinstalované aplikace v systému.

Vše zní jako pohádka, ovšem máme tu i nějaké nevýhody. Například, pokud máte telefon v záruce, je velice pravděpodobné, že Vám prodejce nemusí poté uznat opravu – právě díky ROOTu. Další nevýhodou je to, že můžete díky ROOTu velice jednoduše poškodit systém Android, který poté nemusíte nastartovat. Vše ale záleží na tom, jak opatrní poté budete.

Jak poznám, že mám ROOT?

Běžný uživatel Androida pozná ROOT jen díky aplikaci, která Vám umožňuje povolovat administrátorská práva pro jednotlivé aplikace. Pokud v telefonu máte aplikaci SuperUser, je veliká pravděpodobnost, že na Vašem telefonu je proveden ROOT.

Aplikace je běžně k dostání na Google Play. Pokud si SuperUser stáhnete, neznamená to, že Váš telefon má ihned ROOT – ten musíte provést pomocí nástroje ve Vašem počítači (viz Jak můžu ROOTnout telefon/tablet).


App Name
Developer
Free   

Jak ROOT odstraním?

Odstranění ROOTu (ať už kvůli servisu či jiným okolnostem) lze provést pomocí různých un-root nástrojů, které se liší s každým modelem telefonu. Tyto nástroje seženete na již jmenovaných fórech jako XDA nebo MoDaCo. Jedná se o stejně riskantní cestu jako při ROOTování, cesta se téměř v ničem neliší. V dnešní době existují „one-click“ nástroje, kterým pouze přednastavíte telefon a máte o vše postaráno (většinou se jedná i o stejné nástroje, které používáte k ROOTu).

Moje zkušenosti s ROOTem a doporučení

Na ROOTování není dnes téměř co pokazit. Nástroje jsou jednoduché a rychlé – nahrání ROOTu do telefonu trvá pouze několik minut. S odemykáním telefonu zároveň doporučuji odemknout i bootloader, pomocí kterého si poté můžete měnit ve Vašem telefonu systémy (v případě poškození bootloaderu není problém reinstalovat telefon ze .ZIP balíčku).

K experimentování s ROOTem a bootloaderem doporučuji značku HTC, u které se provádí tyto věci velice jednoduše – telefony mají velkou vývojářskou komunitu a většina telefonů má tedy „one-click“ nástroje. Naopak pro nováčky nedoporučuji Sony Ericsson, který je již s odemykáním trochu složitější (zvláště bootloader, musíte zde měnit kernely – tímto se mi povedlo „bricknout“ Xperii Play, které naštěstí uznali reklamaci).

Určitě bych také dopředu zvážil, jestli má ROOT cenu, neboť un-root a zamknutí bootloaderu trvá dlouho (HTC WildFire jsem vracel do původního stavu asi 2 hodiny – nahrání původní ROM, un-ROOT, zamknout bootloader). Pokud provedete jen ROOT, zamknutí telefonu je otázka pár minut.

V případě dotazů neváhejte napsat do diskuze.

 

Server Androidmarket.cz nezodpovídá za škody způsobené ROOTováním vašeho zařízení.

Nechcete přijít o žádnou aplikaci, hru ani další novinku ze světa Androidu? Přidejte si nás na FacebookuTwitteru a Google+.