Český zoubek: Slovní duel

3

Po krátké regenerační pauze vám přinášíme další díl seriálu Český zoubek, který se věnuje českým aplikacím a hrám. V předchozích recenzích jsme přinášeli užitečné aplikace pro vaše Android zařízení, proto dnes přehodíme vyhýbku na druhou kolej a přineseme vám recenzi na zajímavou hru Slovní duel, kterou ocení obzvláště jazykomilci či hráči, kteří raději takové to poklidné domácí hraní…

Slovní duel

Slovni Duel

Ihned na úvod je důležité říci, že hru vytvořilo vývojářské studio BINARTS, zabývající se vývojem SW na míru. Hru jsme do Českého zoubku (i když v podstatě se jedná spíše o Slovenský zoubek) zařadili právě proto, protože jste nám na ni sami zaslali svůj tip. Hra slovní duel je v podstatě Scrabble pro Android. Pojďme si hru však představit trochu podrobněji.

Cíl hry

Cílem hry je vytvořit slova na hrací desce pomocí písmen, která máte k dispozici. Body se udělují na základě hodnoty každého písmene a typu políčka, na kterém je umístěno.

Slovni Duel 1 Slovni Duel 2

Umístění písmen

Písmena jsou umísťována ve svislém nebo vodorovném směru na desku, zleva doprava, resp. shora dolů. Alespoň jedno z položených musí být umístěno v blízkosti již existujícího na desce. Výjimka: V prvním tahu, musí být jedno z písmen položeno přes střed desky. Středové políčko označené jako S netvoří hrací písmeno a musí být při prvním tahu překryto.

Speciální písmeno *

Kromě obvyklých písmen, mohou hráči získat ze sáčku také písmeno označené hvězdičkou – *. Za hvězdičku lze přiřadit libovolné písmeno, pokud je umístěno na desce má hodnotu 0 bodů.

Bonusové pole

Bonusové pole na desce upravují skóre za dosažené slovo takto:

 • • DP (dvojité písmeno): Body pro písmeno umístěné na tomto poli se zdvojnásobí.
 • • TP (trojité písmeno): Body pro písmeno umístěné na tomto poli se ztrojnásobí.
 • • DW (dvojité slovo): Body za slovo, které prochází přes toto pole se zdvojnásobí.
 • • TW (trojité slovo): Body za slovo, které prochází přes toto pole se ztrojnásobí.
 • Pokud hráč použije všech sedm písmen bude mu přiznaných dalších 55 bodů.

Posunutí tahu

Pokud hráč není schopen tvořit nová slova s písmeny, které má k dispozici, může si místo toho zvolit posunout tah a přijde řada na soupeře. Pokud posune 3 krát, a v sáčku ještě jsou písmena, hra končí jeho porážkou. V případě, že v sáčku již nejsou písmena po 3 posunutí nebo vzájemném posunutí obou hráčů, hra končí a počítá se skóre.

Záměna

Hráč se může rozhodnout k výměně jednoho nebo více písmen namísto hraní slova. Toto je však možné pouze v případě, že je v sáčku nejméně sedm písmen.

Sázka

Zohledňuje počet dosažených bodů 2 hráčů. Příklad: Máte 500 bodů a soupeř 100 bodů. Sázka se vypočítá jako (500-100) / 4 = 100. Pokud vyhrajete vy tak si zvýšíte skóre o 10 bodů. Pokud však vyhraje Váš soupeř zvýší si skóre o 10 bodů + sázku. Vy přijdete o 10 bodů + sázku. Tj. pokud porazíte někoho s lepším skóre mate šanci dostat více bodů. Pokud vidíte sázku jako záporné číslo znamená to, že sázkou můžete pouze ztratit, pokud kladné číslo, sázku si můžete připsat ke svému celkovému skóre ve statistice.

Slovni Duel 3 Slovni Duel 4

Konec hry

a) V případě, že ve hře nebylo taženo po dobu 48 hodin a jeden ze soupeřů má skóre 0, bude taková hra ze serveru vymazána.

b) V případě, že ve hře nebylo taženo po dobu 72 hodin, oba soupeři mají skóre větší než 0 a v sáčku ještě jsou písmena, bude taková hra ukončena ve prospěch hráče, který zatáhl jako poslední. Vítěz získává 10 bodů, poraženému se 10 bodů odečte. V tomto případě není započítávána sázka.

c) V případě, že ve hře nebylo taženo po dobu 72 hodin a v sáčku již nejsou písmena, lze tuto hru ukončit stiskem na X v aktuálních hrách. Počítaná je i sázka.

d) V případě, že ve hře bylo taženo po dobu 72 hodin, hru můžete ukončit stiskem na X v aktuálních hrách, avšak hru prohrajete a přijdete o 10 bodů.

e) V samotné hře, pokud jeden z hráčů 3 krát posune tah a v sáčku ještě jsou písmena, hra se ukončí jeho porážkou.

f) Ve hře, pokud jeden z hráčů 3 krát posune tah nebo oba hráči posunou tah a v sáčku již nejsou písmena, hra se ukončí a odečtou se body za zbylá písmena v zásobníku hráčů. Vyhrává ten, kdo má největší skóre. Vítěz si připíše 10 bodů + sázku, pokud byla v jeho prospěch.

Notifikace

Pokud si aplikaci necháte běžet ve stavu spánku a to stisknutím tlačítka HOME na telefonu, nebo přepnutím do zamčené obrazovky, zastaví se překreslování hry, ale běží mód, ve kterém se každé 4 sekundy aplikace dívá na server, zda se nezměnil stav ve Vašich hrách, např. zda soupeř netáhl. Pokud se tak stane, telefon se ozve vibrováním a LED světlem, pokud ho telefon má.

Písmena v sáčku

 • 1 bod: O ×6, A ×5, E ×5, N ×5, I ×4, S ×4, T ×4, V ×4, D ×3, K ×3, L ×3, P ×3, R ×3
 • 2 body: C ×3, H ×3, Í ×3, M ×3, U ×3, Á ×2, J ×2, Y ×2, Z ×2
 • 3 body: B ×2, É ×2, Ě ×2
 • 4 body: Ř ×2, Š ×2, Ý ×2, Č ×1, Ů ×1, Ž ×1
 • 5 bodů: F ×1, G ×1, Ú ×1
 • 6 bodů: Ň ×1
 • 7 bodů: Ó ×1, Ť ×1
 • 8 bodů: Ď ×1
 • 10 bodů: X ×1

Shrnutí

Hra Slovní duel je velmi zajímavou a povedenou variantou hry Scrabble. Na hru vycházejí plynule aktualizace slovníku, hra je stabilní a za dobu zkoušení jsem nezaznamenal žádný problém. Pouze na menších displejích bude hra patrně špatně hratelná.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Ještě krátký popis dle Google Play:

Hra Slovní Duel je rozsáhlou slovní aplikací zahrnující různé režimy populární deskové hry.

1. Hra pro jednoho hráče
Hrajte bezplatně, bez reklam o nejvyšší skóre a zdokonalte tak svou slovní zásobu a taktiku.

2. Hra přes internet
Bojujte o krále žebříčku v hrách proti oblíbeným nebo náhodným soupeřům. Aplikace se připojuje na externí server, který je společný pro zařízení Apple iOS i Google Android. Máte tedy jedinečnou možnost porovnat se s velkým množstvím hráčů z různých systémů. Pro samotnou hru je nutné uhradit servisní poplatek, který nám slouží pro správu serveru.

3. Statistika
Ročně oddělená statistika Vám dá detailní přehled o Vás a Vašich soupeřích. Na konci roku uděláme vyhodnocení a odměníme vítěze.

4. Podpora
Hra je rozsáhlá svými funkcemi, proto pro jakékoliv dotazy navštivte naši FB stránku:
https://www.facebook.com/pages/Slovny-Duel/391270694292469

5. Napište nám
Neprošla Vám platba nebo máte jiné problémy, napište nám na:
lubomir.havran@gmail.com

6 Slovnik
http://slovniduel.binarts.sk/slova5.pdf

7. Manual
http://slovniduel.binarts.sk/manual_sd_cz.pdf

PROMO: Do odvolání je aplikace pro všechny zdarma

Znáte nějakou českou aplikaci či hru, která by si zasloužila recenzi? Napište nám do diskuze.

3 KOMENTÁŘE

  • Plagiatov coho ? Herny system vymyslel Alfred Mosher Butts v roku 1398, volalo sa to Criss-Cross. To ze si to Mattel kupil aj s uz registrovanou znamkou Scrabble (rok 1993) a registrovanou hracou doskou je sice zaujimave, ale hraci system nevymysleli ani jeho patent nevlastnia, kedze vyprsal 25 rokov od prvej registracie, tj od 1958. Keby to tak nebolo nehrali by ste hry ako Solitaire, Mah-Jong, atd. od roznych autorov. Navyse keby boli schopny vydat celosvetovu hru so vsetkymi slovnikmi , online pre rozne systemy urcite by tolko hier nevznikalo. Tato sutaz vyvojarov moze uzivatelov len tesit, vyberu si co uznaju za vhodne a lepsie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here