Android a iOS ovládli mobilní trh (komentář)

1

Podle z statisktiky z minulého týdne mobilní operační systémy Android a iOS ovládají bezmála 96% trhu. Podle společnosti IDC, která rovněž má na svědomí tuto statistiku, je největším poraženým platforma Blackberry, která rok od roku klesá a nepomáhá jí ani inovované Blackberry 10.

Android 4.4 Kitkat
Kostky jsou vrženy?

Dalo by se říct, že válka mezi platformami o největší tržní podíl je u konce. Vítěze i poražené bychom měli, co ale teď? Podobnou situaci jsme už zažili před příchodem prvního iPhonu, který zcela přepsal podobně uspořádaný trh, jemuž v té době jasně kralovala finská Nokia (buď jí země lehká).

apple-vs-android-vs-windows

Pokud skutečně někdo bude chtít změnit tuhle rozehranou hru, bude muset přijít s něčím zásadně revolučním a jiným, jak učinil Apple před sedmi lety. Zatím se ale nikomu nechce příliš předvídat, co přesně by to mělo být. Největší naděje se vkládají do nositelného příslušenství, které by mohlo v budoucnu nahradit i chytrý mobil. Zatím to ale nevypadá, že bychom se něčeho podobného dočkali v blízké době.

Kde je Microsoft?

Když Microsoft před čtyřmi lety na veletrhu v Barceloně představil svou de facto úplně novou platformu Windows Phone 7, vkládali do ní mnozí velké naděje. Novodobá mobilní okna však zklamala na plné čáře. Nedokázal nalákat zákazníky a především vývojáře, bez aplikací je chytrý telefon téměř k ničemu a Windows Phone je toho učebnicový příkladem.

Windows Phone 7

Problém není v designu ani ve filozofii, nýbrž v aplikacích a službách. Redmond vsadil na svůj domovský trh, to se mu ale šeredně vymstilo. Na americkém trhu je Windows Phone úplná minorita a paradoxně se mu mnohem více daří v Evropě. Přitom na starém kontinentu nefungují ani zdaleka všechny klíčové služby, na které Microsoft sázel. V Česku jsme se stále nedočkali Xbox Music a Bing taky není zrovna nejlepší volba, pokud jste zrovna spadli ze střechy a sháníte záchranku.

Lumia

Levným Lumiím se ale v Česku daří i když stále nepředčí levné Androidy. Mobilním trhům jak je vidno, Microsoft nerozumí a o tabletech by se dalo říct téměř to stejné.

Patenty jako všelék

Souboje o procenta trhu si našly i novou zbraň, kterou se staly patenty. Díky těm například onen Microsoft vydělává na Androidu 5x více, než na vlastní platformě. Možná se však blýská na lepší časy, rozumní mezi sebou uzavírají dohody o licencování (viz. kauza ohledně Nokie a HTC) a obecně patentových válek a sporů oproti minulým rokům ubývá.

Patentové spory

Vítězové a poražení

Ti jsou zřejmí hned na první pohled do tabulky podílu na trhu. Jasnými vítězi s 95,7% mobilního trhu jsou bezesporu Google a Apple. Zbylá téměř nepodstatná procenta si rozdělily zbývající platformy Windows Phone, BlackBerry, Symbian a další.

 

Operating System 4Q13 Shipment Volumes 4Q13 Market Share 4Q12 Shipment Volumes 4Q12 Market Share Year-Over-Year Change
Android 226.1 78.10% 161.1 70.30% 40.30%
iOS 51 17.60% 47.8 20.90% 6.70%
Windows Phone 8.8 3.00% 6 2.60% 46.70%
BlackBerry 1.7 0.60% 7.4 3.20% -77.00%
Others 2 0.70% 6.7 2.90% -70.10%
Total 289.6 100% 229 100% 26.50%

 

Z mého pohledu je boj o podíl na trhu u konce a nyní čekáme na někoho úplně nového, který zcela přepíše dosavadní pravidla a standardy, jak udělal před sedmi lety Apple. Jedině tak se dočkáme nějaké změny.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here