Android 4.3 představen – co je vlastně nového?

13

jellybean 4.3

Dnes večer proběhla v San Franciscu tisková konference Google, na které byla představena nová verze systému Android – tentokrát ve verzi 4.3, ale opět s kódovým označením Jelly Bean. Pojďme se tedy společně podívat na to, co Google přináší nového do tohoto nejnovějšího operačního systému pro chytré telefony a tablety.

Vylepšení správy uživatelů

Nový systém Android se polepšuje z chyb minulé verze – Androidu 4.2 a to konkrétně v multiuživatelském používání. Nyní budete moci každému uživateli nakonfigurovat práva, jak moc bude moci užívat tablet. Tím můžete dětem například zakázat instalaci aplikací či přístup do jakékoliv jiné části systému.

Bluetooth Smart technology

Podpora této technologie přidá podporu různých fitness zařízení či chytrých hodinek. Na tiskové konferenci bylo ukázáno propojení aplikace Endomondo s bezdrátovými senzory, pomocí kterých získávalo zařízení informace o Vašem tepu apod.

OpenGL/ES 3.0

Vylepšení se dočkal také grafický engine. Díky tomu budou moci zařízení s Androidem 4.3 provozovat ještě více fyzicky realistické hry, než tomu bylo u jejich starších verzí. Vylepšení by se měla dočkat také herní grafika – ta by se též měla dočkat mnohem reálnějších detailů.

nexusae0_7-24-2013-9-26-39-AM

Ochrana DRM

Android se dnešním stal prvním systémem, který bude podporovat ochranu DRM, čímž budete moci zašifrovat celé zařízení na hardwarovou úroveň. Díky tomuto kroku budete moci využívat aplikaci NetFlix, která umožňuje zapůjčování filmů – bohužel, ne na území ČR. Aplikace by se měla objevit v Google Play příští týden.

Nové Google aplikace

Vylepšení se dočkal Google Drive, Google Maps, Google Chrome a aplikace Hangouts. U Google Drive jsme se dočkali mnohem lepší synchronizace a vylepšeného ovládání, u Google Chrome lepší optimalizace pro výkonná zařízení. Google Mapy nyní nabízejí vylepšenou nabídku, kam budete moci vyrazit. V mapách budete moci mnohem jednodušeji najít například restaurace či různé úřady v okolí – vše ovšem v minimalistickém stylu nových map. Menších úprav se dočkaly také Hangouts, které nyní podporují sdílení obrazovky i pro Android. Pravdou ale je, že tyto všechny Google aplikace nejspíše budou aktualizovány i pro starší zařízení.

Aktualizace zařízení

Aktualizace na nový Android 4.3 jsou zahájeny tímto dnem, velmi brzy by se aktualizace na novou verzi systému měli dočkat telefony s podporou Google – tedy telefony řady „Nexus“ a Google Play verze telefonů HTC One a Samsung Galaxy S4.

13 KOMENTÁŘE

  1. Skvělý, to jsou tedy novinky…

    Multiuživatelsky nic nepoužívám, fitness zařízení a chytré hodinky neřeším, zařízení nemám na hry, resp ne na ty extra graficky náročné, špíš casual a ty extra grafiku nepotřebují, DRM si strčte za klobouk a ani jednu ze jmenovaných Google aplikací nepoužívám.

    Nemají něco použitelného v rukávu?

    • Nojo, Google se zkratka venuje dale redesignu, ubirat sluzby a nejlepe kazdy tyden prekovat interface do nejakeho navrhu a kdyz se to nechyti tak dalsi v poradi.

    • Řeknu vám to natvrdo: nejste moc zajímavý zákazník. Je nezajímajílidé, kteří si koupí tablet a pak už ho jen používají, ale spíš takoví lidé, kteří právě hrají hry, půjčují ho dětem (a ty hrajou hry) a ty hry lidé platí (někteří) a obsahuje to inline platby a… prostě kolotoč peněz se točí dál. Ano, většina novinek je zaměřena na další konzum. No, buďme rádi za nový Nexus a doufejme, že se tu bude prodávat brzo a za rozumné peníze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here