Android 4.0 Ice Cream Sandwich – představení

10

Na středeční akci, ze které jsme mimochodem přenášeli živý přepis, byla kromě nového referenčního telefonu Google Nexus Galaxy představena i nová, a řekl bych snad i zatím nejočekávanější verze, operačního systému Android s číslovkou 4.0 a kódovým označením Ice Cream Sandwich. Ačkoliv mnozí říkají, že novinek není tolik, kolik bylo očekáváno, tak je jich rozhodně dostatek na vydatný článek.

Nové grafické prostředí vycházející z Honeycombu

Přesně jak jsme tušili a jak také potvrzovali různé uniklé fotografie a videa, tak bylo včera oficiálně potvrzeno, že nový Ice Cream Sandwich bude graficky vycházet z čistě tabletového Honeycombu. Aby také ne, vždyť za ním jakožto vedoucí designér stál ten samí člověk, Matias Duarte.

Ale zpátky k samotným novinkám. Pravděpodobně tou nevíce nápadnou je změna barevné stylizace, která se z androidně zelené přeměnila na holografickou modř. Tomu se také přizpůsobily veškeré grafické ovládací prvky a aplikace spolu s widgety od Googlu. Úprav se také dočkala většina systémových animací, které nově využívají plné akcelerace na grafickém čipu a vyměněn byl i font (Roboto).

SW tlačítka

Další pro majitele Honeycomb již dobře známou novinkou je přítomnost dolní lišty se softwarovými tlačítky. Ta se samozřejmě bude zobrazovat pouze v případě absence těch hardwarových a současné přítomnosti displeje s alespoň HD rozlišením. Výhodou lišty bude, že ji budou moci určité aplikaci vyžadující fullscreen, jako například hry nebo přehrávače, skrýt a tím nejen zvětšit zobrazovací plochu, ale také zabránit náhodným klikům.

Multitasking

Z pohledu uživatele se vylepšení dočkal také multitasking, tedy spíše jeho správce. Ten se nyní stejně jako u Honeycombu bude otevírat softwarovým tlačítkem a nabídne živé náhledy spuštěných aplikací. Tahem nahoru půjdou navíc ukončit, čímž budete moci telefonu/tabletu pomoci při náhlém zpomalení.

Kromě toho půjde konečně zakázat spouštění určitých aplikací a jejich procesů na pozadí a to včetně těch předinstalovaných, které nelze odinstalovat. Aplikace se poté bude chovat, jako když není vůbec nainstalována a to až do odblokování nebo ručního spuštění kliknutím na její ikonu.

Notifikace

Google se také rozhodl upravit notifikační lištu. Ta bude zaprvé konečně dostupná i při zamčeném displeji a navíc nabídne, již například dlouhou dobu v komunitní ROMce CyanogenMOD dostupnou možnost, mazání notifikací po jedné pomocí táhnutí do strany. Kromě toho z ní bude, jako například na telefonech s TouchWiz nebo HTC Sense, možné ovládat hudební přehrávač.

Lock screen

Po vzoru WP7 a následně i iOS bude možné otevřít aplikaci fotoaparát rovnou ze zamknutého displeje. Odemknutí půjde navíc provést více způsoby, kromě klasického táhnutí kroužkem do strany nebo pro Android typického bludišťového hesla, nově i skrze vlastní obličej, přední kameru a integrovaný program pro rozpoznání tváře.

Launcher

Kapitolou samou pro sebe bude nový Laucner. Ten kromě podpory skrolovatelných a velikostně upravitelných widgetů známých z Honeycombu nabídne i vylepšenou správu složek po vzoru iOS. Zástupce aplikací půjde také přesunout do dolní lišty, kde budou viditelné a snadno dostupné na každé ploše.

Klávesnice a zadávání textu

Vylepšení se dočkalo také zadávání textu a klávesnice. Kromě nového algoritmu na našeptávání slov přibyla i možnost následného opravování pomocí jednoduchého kliknutí. Klávesnice také podporuje souvislé diktování a rozpoznávání textu. Pohodlnější by také mělo být vybírání textu a práce se schránkou.

Nové aplikace

Sledování přenesených dat

Po vzoru poměrně hezké správy baterie přibyla v Ice Cream Sandwich možnost monitorování přenesených dat. Kromě přehledného grafu je přítomen i detailní přehled pro jednotlivé aplikace. Nechybí ani možnost nastavení měsíčních limitů nebo zakázání přenosů konkrétní aplikaci případně pouze jejím procesům v pozadí.

Aplikace lidé

Naprosto zjevně po vzoru Windows Phone 7.(5) byla přepracována aplikace kontakty. Ta nově nabídne užší propojení se sociálními sítěmi, která se projeví například přítomností streamu novinek ze všech připojených sítí nebo rychlým přístupem k fotografiím, a lepší podporu skupin.

Interntový prohlížeč

Podle očekávání se vylepšení dočkal také internetový prohlížeč. Ačkoliv se stále nebude jednat o plnohodnotný desktopový Chrome s rozšířeními a podobnými možnostmi, tak se alespoň konečně dočkáme synchronizace záložek s desktopem, vylepšené práce s taby, kterých bude moci být navíc otevřeno zároveň až 16 a podporou offline čtení a inkognito módu.


Kromě toho by mělo být vylepšeno i JavaScriptové jádro a podpora HTML 5 a CSS3 standartu.

Kalendář

Asi se mnou budete souhlasit, když řeknu, že v původním Androidu byl kalendář poměrně otřesnou a jen stěží použitelnou aplikací. To se s ICS naštěstí změní, kromě nového designu přibude i podpora rychlého měnění zobrazovaného období pomocí pinch-to-zoom a poměrně bohaté API pro aplikace třetích stran.

E-Mail

Vylepšení se dočká také emailový klient a to jak ten nativní pro GMail, tak ten pro ostatní služby. Oba nabídnou vylepšenou práci s kontakty a podporu pro různorodá multidoteková gesta.

Klasický klient pro e-mail navíc konečně nabídne plnohodnotnou podporu pro Microsoft Exchange Active Synch verze 14.

Galerie

Očekávání se vyplnila i v případě vestavěné galerie. Ta opravdu nabídne možnost rychlého upravování fotek a to jak s pomocí filtrů, tak i základních nástrojů jako ořez, otočení, odstranění červených očí nebo změna saturace.

Spolu s galerií byla překopána i aplikace fotoaparátů, ta nově podporuje zaostření na místo, kam klepnete, vytváření panorámat pouhým pohybem telefonu do strany anebo zoom při zapnutém nahrávání. Nově také bude možné vytvářet fotografie z videa, poměrně logicky však omezené na rozlišení 1920×1080.

Další novinky

Vylepšená multimédia

V samotném systému je nově integrovaná podpora pro googlí formát obrázků WEBP a, hlavně pro možnost jednoho souboru pro video i titulky oblíbený, videokontejner .MKV. Kromě toho bylo vylepšené také streamování multimédií z internetu a možná se dočkáme i ekvalizéru, přibylo totiž nové a prý velmi bohaté API pro práci se zvukovými efekty.

Podpora pro zdravotně postižené

Nový Android je také lépe připravený pro zrakově i jinak postižené. Nejen, že obsahuje možnost Explore-by-touch, která po aktivaci skrze syntetizátor hlasu předčítá vše, co se nachází pod prstem na displeji, ale přibyla i podpora pro Bluetooth Health Profile, pomocí kterého komunikuje naprostá většina i neprofesionálního zdravotního nebo fitness vybavení.

Android Beam

Pozadu samozřejmě nezůstalo ani Googlem silně propagované NFC. Skrze to bude možné v novém Androidu sdílet informace z aplikací pouze pomocí jednoduchého dotyku dvou zařízení. Například tak bude možné přenést trasu mapy z Google Map nebo odkaz na aplikaci v Android marketu.

Šifrování dat

Tuto novinku pravděpodobně ocení hlavně zákazníci z enteprise scény, nový Android totiž bude, alespoň podle Danna Morrila, konečně podporovat plné šifrování dat uložených na telefonu.

Nativní podpora herních ovladačů

Zde potěším hlavně veškeré hráče. Nový Android bude totiž konečně i na telefonech plně podporovat všelijaké herní ovladače a nabídne i jednoduchou aplikaci na namapování tlačítek.

Pro vývojáře

A nakonec se podíváme na novinky pro vývojáře. Kromě API, které zpřístupní grafickou akceleraci (neupravené aplikace bude totiž kvůli plné kompatibilitě nadále vykreslovat procesor) se dočkají i nových možností jak přizpůsobit jednu aplikaci jak pro tablet tak i telefon například pomocí fragmentů. Kompletní přehled nových API naleznete zde.

Shrnutí

Celkově se tak stalo více méně to, co se očekávalo. Android se trochu posunul v oblasti uživatelské příjemnosti, občas si něco propůjčil z WP7 nebo iOS a přišel i s pár vlastními novinkami. Do telefonní větve také přinesl novinky z Honeycombu jako například opravdu dlouho očekávanou grafickou akceleraci prostředí anebo vylepšený správce úloh. A nakonec, což je asi nejdůležitější, došlo konečně ke sjednocení tabletové a telefonní větve.

Záznam akce

Zdroje: Zive, svetandroida, ictManazer, keynote, androidcommunity, lifehacker

 

10 KOMENTÁŘE

    • Uvidíme, nicméně Google sám potvrdil, že ICS je jen první z řady kroků v cestě Androidu k použitelnějšímu systému.

      • No Google už měl několik let na to udělat „použitelnější systém“ a nechápu, proč se nemůže poučit z kritiky a ty funkce pro lepší vzdálenou správu a zabezpečení ve firmách dodělat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here