Prodej tabletů s Androidem vzrostl o 121 %. Jedničkou je i přes pokles stále Apple

0


iPad Air vs Galaxy Note

Americká společnost Gartner zabývající se výzkumem a poradenstvím v informačních technologiích zveřejnila poslední čísla ze svého průzkumu za minulý rok. Právě v roce 2013 vzrostla prodejnost tabletů o 68 procent se 62% podílem operačního systému Android.

Celosvětový prodej tabletů dosáhl na hodnotu 195,4 miliónů kusů během celého loňského roku. Znamená to tedy nárůst o 68 % oproti roku 2012, alespoň tato čísla uvedla společnost Gartner. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013 zaznamenaly tablety se systémem iOS zvýšenou prodejnost, což je samozřejmě dáno počátkem prodeje nové generace iPadů (iPad Air, iPad mini s Retina displejem). Celkově však podíl iOS na trhu klesl na 36 %. Celkový nárůst prodejnosti tabletů je dán menšími velikostmi displejů nižší třídy.

Tabulka č. 1: Celosvětový prodej tabletů konečným uživatelům z pohledu operačního systému za rok 2013:

tabulka č.1tabulka č.1

Společnost Apple se musí vypořádat se ztrátou 16,8 procentních bodů v podílu na trhu v meziročním srovnání let 2012 a 2013. Minulý rok totiž uživatelé volili raději tablety nižší třídy oproti kvalitě a vyšší ceně. Naopak Microsoft zvýšil na více než trojnásobek objem prodaných tabletů, nicméně jeho podíl na trhu zůstává i tak velmi nízký.

Lenovo tablet

Tabulka č. 2: Celosvětový prodej tabletů konečným uživatelům z pohledu výrobce za rok 2013:

tabulka č.2

Zdroj: Gartner